in ,

Örnekköy’de sıra üçüncü etapta…

Büyükşehir Belediyesi, Örnekköy’de önceki yıl başladığı kentsel dönüşüm projesinde kritik bir adım daha attı. Belediye, üçüncü etap için düğmeye bastı

ornekkoyde-sira-ucuncu-etapta

Kentin yedi ayrı bölgesinde toplam 308 hektarlık alanda kentsel dönüşüm çalışmalarını sürdüren İzmir Büyükşehir Belediyesi, Örnekköy‘de vites yükseltti. Karabağlar’daki Uzundere bölgesi ile birlikte en hızlı ilerleyen kentsel dönüşüm projesi olan Karşıyaka ilçesi Örnekköy Mahallesi‘nde sıra üçüncü etaba geldi.
Projelerini yüzde yüz uzlaşı ilkesi temelinde hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi, Örnekköy’de yeni inşaat çalışmalarına başlamaya hazırlanıyor. Önceki hafta inşaatı büyük ölçüde tamamlanan 170 konut ve 20 işyeri için kura çekimi yapan ve Temmuz ayında hak sahiplerine ilk etap konutlarının anahtarlarını teslim etmeyi hedefleyen Büyükşehir Belediyesi, diğer yandan projenin yeni etabı için de hazırlıklarını tamamlanma aşamasına getirdi. Halen ikinci etabında inşaat faaliyetleri süren yatırımda üçüncü etap için yapım ihalesi tarihi de belli oldu. Buna göre, toplamda 18 hektarı bulan, 6 bin kişinin yaşadığı ve bin 290 adet bağımsız birimin yer aldığı kentsel dönüşüm projesinde üçüncü etap için Temmuz ayında yeni bir ihale yapılacak. Şartnamenin hazırlanmasının ardından belediye encümeni tarafından yapılacak ihale ile yeni konutların inşaatı da yaz sonuna kadar start alacak.

PROJEDE NELER VAR?

Karşıyaka ilçesinde yaklaşık 3 bin 500 konutu kapsayan ve temeli Ocak 2018’de atılan kentsel dönüşüm projesi etap etap ilerliyor. Örnekköy’deki yeni konutlar 8 kat ile 20 kat arasında bloklar olarak inşa ediliyor. Proje bölgesinde 30 bin metrekarelik yeşil alan ve rekreasyon alanı, 10 bin metrekare spor alanı, içinde kapalı pazar yeri ve sosyal merkez bulunan 3 bin 500 metrekare büyüklüğünde belediye hizmet alanı ile birlikte yaklaşık 4 bin metrekarelik de 3 ayrı meydan bulunuyor. Üçüncü etabı başlayacak yerinde dönüşüm projesinin toplamda 6 etapta gerçekleştirilmesi ve 2024 yılının sonu kadar tamamlanması planlanıyor.

7 AYRI YATIRIM

Belediyenin Örnekköy ile birlikte en hızlı ilerleyen Karabağlar’daki Uzundere projesinde üçüncü etap inşaatları sürerken, ihalelerde teklif gelmeyen ve ertelenen Ege Mahallesi için de hazırlıklar devam ediyor. Bu projenin yanı sıra, sırasıyla Gaziemir’de Aktepe ve Emrez Mahalleleri ile Bayraklı ve Ballıkuyu kentsel dönüşüm projelerinde de hak sahipleri ile uzlaşma görüşmelerine devam ediliyor. Bir diğer önemli yatırım olan Çiğli Güzeltepe’deki kentsel dönüşüm için arazi tespit çalışmaları tamamlanırken, önümüzdeki günlerde proje tanıtım toplantısı yapılması ve hak sahipleri ile görüşmelere başlanması hedefleniyor.

Erman Şentürk / Özel Haber

aydem-ve-gediz-elektrik-perakende-fatura-borcuna-taksit-imkani-sagliyor

Aydem ve Gediz Elektrik Perakende, fatura borcuna taksit imkanı sağlıyor

balcovadaki-okullarda-yks-temizligi

Balçova’daki okullarda YKS temizliği