in ,

Ortadoğu lezzetini Avrupa’ya satacak: Falafel

West Satış ve Pazarlama Sorumlusu Betül Demirayak, “Falafeli katkı maddesi kullanmadan hazırlıyoruz. Sağlıklı bir ürün satıyoruz ve bizi öne çıkaran bu” dedi

ortadogu-lezzetini-avrupaya-satacak-falafel

Falafel, Mısır’da ortaya çıkıp zaman içinde artan vegan beslenme alışkanlıklarıyla tüm dünyayı sarmış lezzetlerin başında geliyor. Köfteye benzeyen tadı, protein deposu olması ve uzun süre bozulmaması nedeniyle pek çok tüketicinin tercihi olan bu lezzetin büyük bir satış hacmi var. Yabancı markalar yiyecek pazarında bu alanı domine ederken Türk firma West Falafel yakında uluslararası aktörlerden biri hedefliyor. Firmanın satış ve pazarlama sorumlusu Betül Demirayak, West’in 2011 yılında kurulduğunu söyleyerek “Falafel yapımında kullandığımız nohutu dahi kendimiz üretiyoruz. Sürdürülebilir tarım uygulamalarıyla ürünümüzü yetiştiriyoruz. Ardından yerli üretim olarak bu nohutu falafel yapımında kullanıyoruz. Biz yiyeceği çiğ olarak, hiçbir katkı maddesi kullanmadan hazırlıyoruz. Yaparken un ve yumurta da kullanmıyoruz. Dolayısıyla diğer birçok üründen farklı olarak hem bir protein kaynağı hem de glütensiz ve vegan bir ürün oluyor. Yani sağlıklı bir ürün satıyoruz ve bizi öne çıkaran bu” dedi.

İÇ PAZARA HAKİM

Türkiye’ye gelen Arap turist sayısının giderek artması ve vegan beslenme trendinin gelişmesiyle West iç pazara hakim olma yolunda ilerliyor. Demirayak “Vegan beslenme tüm dünyada payını büyütüyor. Türkiye’de de bugün pek çok kişi vegan besleniyor. Yine son yıllarda Arap turist sayısında ciddi bir artış var. Dolayısıyla bizim ürünümüze olan ilgi de giderek büyüyor. İstanbul Cevahir Alışveriş Merkezi’nde bir restoranımız var. Bunun yanı sıra Metro başta olmak pek çok zincir marketin tedarikçisiyiz. Türkiye’nin dört bir yanında vatandaşlarımız markamızın ürettiği ürünlere ulaşabiliyor.” diye konuştu.

HEDEF AVRUPA!

Firma yakın zamanda ihracata da başlayacak. Betül Demirayak ilk hedefin Avrupa pazarı olduğunu belirterek, “Önümüzdeki birkaç ay içerisinde ihracata da başlamayı hedefliyoruz. Hedefimiz ilk olarak Avrupa pazarı olacak. Türk firması olarak burada varlığımızı sürdürecek ve hem ülkemizin hem de kendi markamızın daha da gelişmesini sağlayacağız. Falafel, Ortadoğu ülkelerinde oldukça yaygın bir yiyecek dolayısıyla çevre ülkelerde dahi evlerde bile yapılıyor. Ayrıca yine hedef pazarımızda bu lezzeti bizim gibi üreten hiçbir marka yok. Dolayısıyla biz bu lezzete merkez olarak uzak ancak bilinirlik olarak yakın olan Avrupa’yı hedefliyoruz” diye konuştu.

Utkucan Akkaş / Özel Haber

hedeflerimiz-icin-calismaya-devam

‘Hedeflerimiz için çalışmaya devam’

siteler-plaji-mavi-bayrak-yolunda

Siteler Plajı Mavi Bayrak yolunda