in ,

‘Oteller Projesi’ güzel İzmir’e çok yakışacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yakında başlatacağı ‘Basmane Oteller Projesi’ni değerlendiren işletmeciler, atılacak adımlarla birlikte bölgenin yeniden ayağa kalkacağını söyledi

İzmir’in ‘otel’ dendiğinde ilk akla gelen semtlerinden Basmane’de yenilik hareketi başlıyor. Basmane, Osmanlı döneminde konut olarak yapılmış, sonrasında otele dönüştürülmüş birçok yapıya ev sahipliği yapıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi, kent turizmini canlandıracak ve bölgedeki tarihi dokuyu ortaya çıkaracak Basmane Oteller Projesi’ne start vermeye hazırlandığını duyurdu. İlk etapta tarihi altı yapının restorasyonu planlanırken çalışmaların 31 milyon 880 bin liraya mal olacağı ifade etti.
Büyükşehir’in hazırladığı proje, bölgede hizmet veren pek çok işletmeciyi de şimdiden heyecanlandırdı. Basmane’deki otel işletmecileri, bölgenin böylesi bir dokunuşa uzun zamandır ihtiyacı olduğunu dile getirirken, çalışmalar sonucunda hem işlerinin hem de kent turizminin büyük bir ivme kazanacağına işaret etti.

‘AYAĞA KALKACAK’
Ege Telgraf’a açıklamalarda bulunan Oteller Sokağı’nın bulunduğu Hurşidiye Mahallesi’nin muhtarı ve otel işletmecisi Enis İpek, “Şu anda bölgemizde yoğun olarak yabancı göçmenler kalıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi burada değişiklik yapmaya başladığında Basmane’deki pek çok otel butikleşecek. Tarihi çevre de canlanınca oteller bölgesi komple ayağa kalkacak. Konak Belediyesi eski Başkanı Muzaffer Tunçağ zamanında oteller bölgesinde yenileme projesi başlatılmıştı. Hatta bu proje sayesinde sokağımız ödül almıştı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer yeniden böylesi bir projeyi bölgemize kazandırdığında tarih yeniden uyanacak. Zaten Basmane, kentimizin ilk yerleşim yerlerinden… Baktığınızda aslında çok da bir sorun yok, sadece düzenleme gerekiyor” dedi.
Basmane hakkında kent genelinde bölgenin ‘tehlikeli’ olduğu yönünde bir algı olduğuna da dikkati çeken İpek, şunları aktardı: “Bu gerçekten çok yanlış. Bugün Basmane belki de Alsancak’tan daha rahat gezilebilecek bir bölge. Bu algıyı da yapacağımız çalışmalarla hep birlikte kıracağız.”

‘GÜZELLEŞTİRİLMELİ’
“Basmane Oteller Bölgesi, yenileme çalışmalarının ardından çok daha güzel olacak” sözleriyle açıklamalarda bulunan işletmeci Erol Kozan, “Müşteriler güzel bir ortam görmek istiyor. Yurtdışından gelen turistler bölgenin tarihi yapısını merak ediyor. Bu anlamda planlanan yenileme çalışmasını çok yerinde buluyoruz. Tarihi dokuya uygun bir yapılanma olacağı ifade ediliyor. Yıkık dökük yapılar onarılmalı, bölge güzelleştirilmeli. Örneğin, seyyar satıcılar bazen kaldırımlarda tezgah açıyor. Turistler en çok da bu satıcılardan rahatsız, otellerimizle ilgili internet sayfalarına bile yorum yazarak sıkıntılarını dile getiriyor. Yıllar önce bu bölgenin adı kötüye çıkmış ancak öyle kötü bir yer de değil. Eskisi gibi aman aman olaylar da olmuyor. Büyükşehir’in yaptığı çalışma sonrası bu algıların tamamen yıkılacağını ve yüzlerin güleceğini düşünüyorum” dedi.
Projeyi değerlendiren İzmir Otel, Pansiyon ve İşçileri Odası Başkanı Mehmet Gönen de, “Oda olarak çalışmaları ve bölgemize katkılarından dolayı İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Tunç Soyer’e teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“KEMERALTI’NA DA YARAR”
Son olarak, Tarihi Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı Semih Girgin de, UNESCO sürecinde olan Kemeraltı’nın daha da güçlendirilmesi için Basmane, Agora ve Kadifekale aksında yapılacak çalışmaların çok önemli olduğuna dikkati çekti. Başkan Girgin, “Basmane’de yapılacak çalışmalar Kemeraltı’nı da yakından ilgilendiriyor. Açıkçası oranın mülteci bölgesi olarak kullanılması kente çok da bir fayda sağlamıyor. Oradaki otellerin yenilenmesi, bölgenin canlandırılması bizi çok mutlu eder. Bu binaların yenilenmesi ve gerçekten bölgeye katma değer sağlayacak işletmelerin açılması gerekiyor. Kentin merkezine uzun vadede turist akışını çekmek için bu adımlar gerekli. Bu devinim hem kente hem Kemeraltı’na yarar” diye konuştu.

Neler planlanıyor?
945 Sokak’ta bugüne kadar ayakta kalabilmiş ancak korunmazsa yok olacak tarihi ve tescilli Osmanlı dönemi konutları yapılacak restorasyon çalışmaları ile konaklamaya ve günübirlik geziye açılacak. Avlulu olan yapılar kafe, restoran ve kahvaltı salonu olarak da hizmet verecek. Tarkem’in mülkiyetinde bulunan ve Basmane bölgesinin en büyük tarihi yapılarından olan Tevfik Paşa Konağı da restorasyon çalışmaları sonrasında konaklama işlevi ile yaşatılacak. Proje kapsamında Kurtuluş Savaşı sırasında 945 Sokak çıkmazına sığınıp çaldığı kapıların açılmaması üzerine şehit düşen ‘Gevrekçi Kız’ hikayesi de yaşatılacak. Gevrekçi Kız’ın anısına bir meydan düzenlemesi yapılacak.

Yağmur Daştan / Özel Haber

Türk turizminin hiç sorunu yokmuş gibi!

Torbalı’nın göz bebeği Metropolis Antik Kenti