in ,

Otizm Eylem Planı lüks değil, ihtiyaç…

Otizm Eylem Planı’nın acilen uygulanması gerektiğini belirten Otizm Anneleri Topluluğu, sosyal medyadan imdat çığlığı attı, destek istedi

otizm-eylem-plani-luks-degil-ihtiyac

Türkiye genelinde her geçen gün otizmli çocukların mağduriyeti artıyor. Son dönemde bakım evlerinde çocuklara uygulanan şiddet ve kayıp vakalarının artması nedeniyle Otizm Anneleri Topluluğu isyan etti. Topluluk sosyal medya üzerinden ‘Sesimizi Duyun’ diyerek yetkilileri göreve davet etti. Topluluk annelerinden Arzu Gökçe, otizmli genç bir kız annesi olduğunu belirterek, “Pandemi, otizmli ailelerin sorunları derinleştirdi ve otizmli çocukların anneleri olarak bizlerin kaygılarını her geçen gün daha çok arttırdı. Otizm gerçeğinde yıllardır yaşadıklarımızı ülkemizin yöneticilerine ve kamuoyuna duyurabilmek için anneler olarak bir araya geldik. Pandemi süreci içinde rutinleri bozulan, eğitimden uzak kalan otizmlilerin evlerinden kaçarak kaybolmaları ve bakımevlerinde darp edilen otizmli çocuklarla ilgili haberlerin basına yansıması ile birlikte ‘Sesimizi Duyun’ diyerek sosyal medyada örgütlendik. Biz anneler olarak çocuklarımızın yaşamın her alanında hor görülmelerinden tükenme noktasındayız. Otizmli çocuklarımız için acil çözüm üretilmesini ve onlara hak ettikleri yaşam desteğinin verilmesini acil olarak istiyoruz” dedi.

‘İMDAT ÇIĞLIĞI ATIYORUZ’

Yarın ölsek, ne çocuklarımıza bakabilecek biri var ne de kalabilecekleri bir yer var diyen Gökçe, “Ülkemizde otizmli yetişkinler için açılmış devlete ait bir tek bakım merkezi mevcut. Bütün otizmliler bir arada. Burada sırada bekleyen 40 çocuk var. Oysaki yurtdışı örneklerine baktığımızda bakım hizmeti 4 kişilik grup evleri şeklinde, farklı engel grupları bir arada, buraları sivil toplum denetliyor. Bizde tek tip olan bakımevi modeli orada çocukları hafif, orta ve ağır diye gruplandırıyor. Bunların hepsini TBMM’de kurulan komisyon raporuna sunduk. Rapor şu anda TBMM Başkanı Mustafa Şentop’a verildi. Cumhurbaşkanımıza arz edilecekti ancak pandemi bu süreci uzattı ve birçok konuda yaşadığımız sorunlardan yorgunduk, şimdi ise imdat çığlıkları atıyoruz” diye konuştu.

‘UMUDUMUZ PLANDA’

Çocuklarımız için her ilde gündüzlü ve yatılı yaşam merkezlerinin açılması bir zorunlu ihtiyaç olduğunu kaydeden Gökçe, “Bu, lüks değil ihtiyaç. Kriz geçiren otizmliler gidecek özel merkez bulamıyor. Çoğunlukla yapayalnız mücadele veren anneler çaresizlik içinde kapı kapı dolaşıyor. Çocuklarıyla birlikte intihar etmeyi düşünen annelerin sayısı her geçen gün artıyor. Bu anneler umutlarını hayata geçmesi beklenen Otizm Eylem Planı’na bağlamış durumda” ifadelerini kullandı.

Utkucan Akkaş / Özel Haber

hayaller-tahran-degil-hayaller-izmir

“Hayaller Tahran değil, hayaller İzmir!”

hamza-dag-izmire-yeni-saglik-kampusu-geliyor

Hamza Dağ: “İzmir’e yeni sağlık kampüsü geliyor”