in ,

‘Otomobil piyasası yıl sonu rahatlar’

Sıfır araç piyasasındaki belirsizlik devam ediyor. EGOD Başkanı Mustafa Akkalay, arz-talep dengesinin sağlanmasıyla piyasaların ve fiyatların rayına gireceği görüşünde

otomobil-piyasasi-yil-sonu-rahatlar

Geçtiğimiz dönemde otomobil piyasasının hareketlenmesi için yapılan kredi faiz indirimi meyvesini vererek sektöre büyük bir dinamizm kattı. Ancak firmaların elinde yeterli araç stoğunun bulunmaması ve her ay yapılan zamlar, belirsizliği beraberinde getirdi.
Zamların döviz bazında olduğunu hatırlatan Ege Otomotiv Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Akkalay, “Otomobil rakamları daha da yukarı çıktı. Talep artınca distribütör firmalar döviz bazında zam yaptı. Bu, sektöre ve araç almak isteyenlere ciddi sıkıntı yaratsa da bayilerden aldığımız bilgilere göre talepte ciddi bir azalmaya neden olmadı. Şu anda talep, arzın ötesine geçmiş durumda. Alıcı, piyasada sıfır araç bulamıyor, bulduğu da beklenen fiyatın üstünde bir değere satılıyor. Bir belirsizlik hakim bir süredir araç piyasasına. Gidişat Ağustos’un sonuna doğru daha net olacaktır. Ancak sene sonuna doğru gerek fiyatların gerek de arz ve talebin dengeleneceğini, arzın talepten fazlalaşacağını düşünüyoruz. Kredi faizlerinde yapılan son düzenlemeyle furya da yavaşlıyor ister istemez, ihtiyacı olanların araç aldığı döneme geçiş başlayacaktır. Fiyatlar da bir yere oturacaktır, çünkü aşırı bir hareketlilik söz konusu” dedi.

‘PAZARLIK KALKTI’

Piyasada talep artışı oluşacağına dair beklenti olmadığını söyleyen Akkalay, firmaların da bundan faydalandığını belirterek, “Kredilerdeki düşüş, araç almak isteyen vatandaşları harekete geçirince sektör ciddi bir canlılık içine girdi. Bu firmaların beklemediği bir şeydi. Ortaya çıkan talep büyüklüğünü bir miktar araç satıcılarının kaçırdığı söylenebilir. Bu durum sanıyorum biraz da firmalar için fırsat doğurdu. Uzun süredir yaşanmayan bir durum. Çünkü piyasada sıfır araba bulunmadığı için ticaret sırasında pazarlık kavramı ortadan kalktı. Ayrıca ikinci el araç fiyatları da neredeyse sıfır araçların üzerine çıkınca firmalar rakamları rahatlıkla yükseltebildi. Malı bulduğuna dua ediyor vatandaş, liste fiyatının dahi üstünde araç alanlar dahi var. Dolayısıyla bu durum biraz firmaların işine de yaradı. Belki bu büyüyü bozmamak için arz, bilinçli olarak altta da tutuluyor olabilir şu sıralar” ifadelerini kullandı.

Utkucan Akkaş / Özel Haber

araclari-bosta-servisciler-darda

Servisçilerin son umudu 21 Eylül

848-sokak-kemeralti-icin-model-olacak

848. Sokak Kemeraltı için model olacak