in ,

Otomobil piyasasına bomba gibi düşen iddia!

Önce kiralara tahdit getiren hükûmet şimdi de otomobil satışlarında kilometre ve süre şartı için hazırlık yapıyor. Distribütörden bayilere herkes şaşkın

otomobil-piyasasina-bomba-gibi-dusen-iddia

Resmi tüketici enflasyonun (TÜFE) yüzde 79’u bulmasına rağmen meskenlerde yıllık kira artışına yüzde 25 sınırı getiren hükûmet, polisiye (zecri) tedbirlerle dolaylı sermaye kontrolü yolunda bir adım daha atacak. Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un “Belli kilometre dolmadan veya belli süre geçmeden satış kısıtlaması getireceğiz” çıkışı hem sıfır kilometre hem de 2’nci el otomobil piyasasına bomba gibi düştü. Bakanlığın nihai kararını görmeden satış yapmak istemeyen bayiler, “O model stoklarda yok” diyerek müşterileri geri çeviriyor.

PİYASAYI KAOS BEKLİYOR

Otokent Yönetim Kurulu Başkanı Feyzi Demir, “Sıfır bayiler 6 ay içinde aracını satamayacak deniyor yahut 5 bin kilometreye kadar satış gerçekleşecek gibi bir konu. Arabaları alıp galerilere koyup sıfır araçları daha yüksek fiyata satanlar oluyor çünkü piyasada araç yok. Yani bilemiyoruz durumun ne olacağını. Pek tutar mı tutmaz mı bu karar süreci anlamlandıramıyoruz henüz. İkinci el fiyatı asla düşmez. Kimse aldığı fiyatın altında satmaz. ÖTV’de indirim olursa ancak bu şekilde fiyat düşer. 6 ay kısıtlamak ve benzeri uygulamalarla fiyatlar düşmez. 450 bin liralık araba 380 bine düşerse fiyatlar düşer. Suni bir çözüm şimdilik. Kimse ikinci el arabaları zararına satmaz. Sıfır araç alan zaten yok. Artık vatandaş bile al sat yapıyor. Ticarete döndü bu iş. İpin ucu kaçtı. Her gün piyasa değişiyor” diye konuştu.

RANA BEYZA ÖZTÜRK / ÖZEL HABER

konyada-yangin

Konya’da boya fabrikasında yangın!

sanat-sans-ama-hassasiyet-gerek

‘Sanat şans ama hassasiyet gerek’