in ,

‘Özel bankalar da elini taşın altına koymalı!’

Salgın sürecinden büyük oranda zarar gördüklerini belirten İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Başkanı Zekeriya Mutlu, Hükümetin aldığı tedbirlerin kendilerini rahatlattığını ancak devam etmesi gerektiğini söyledi

esnafin-baskanindan-koronavirus-aciklamasi

Tüm dünyayı saran korona virüs (Kovid-19) salgının en çok etki ettiği iş kollarının başında esnaf ve KOBİ’ler geliyor. Kentteki esnafın durumunu İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB) Başkanı Zekeriya Mutlu ile konuştuk. Mutlu, salgın sürecinde alınan tedbirleri son derece yerinde bulduklarını ve desteklediklerini ifade ederek, esnaf ve sanatkarların sürekli göz önünde tutulması ve ek önlemlerle desteklenmesinin gerektiğini söyledi. Mutlu ayrıca özel bankaları göreve çağırdı.

‘EK DESTEK DÜŞÜNÜLMELİ’

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de korona salgınının tehlikeli boyutlara ulaştığını hatırlatan İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB) Başkanı Zekeriya Mutlu, “Salgının büyümemesi ve kontrol altına alınması için alınan tedbirleri son derece yerinde buluyor ve destekliyoruz. İnsan sağlığı her şeyden önemli. Ancak sağlık tedbirlerinin ekonomik önlemlerle desteklenmesi de gerekiyor. Devlet ve yerel yönetimler bu konuda olumlu adımlar attı, önlem paketi açıklandı. Desteklerden memnunuz ama üyelerimizin bu süreçten olumsuz yönde en fazla etkilenen kesim olduğu unutulmamalı. Esnaf ve sanatkarlar sürekli göz önünde olmalı, açıklanan desteklere ek önlemler de düşünülmeli” dedi.

‘ALIŞVERİŞLER DURDU’

Esnaf ve sanatkarların doğrudan halka mal ile hizmet üreterek geçimini sağlayan bir kesimi oluşturduğunu hatırlatan Başkan Mutlu, insanların sokağa çıkmamasının, gıda ve sağlık dışında alışverişlerin durmasının üyelerini zor durumda bıraktığını vurguladı. Ayrıca “Kahvehaneler, kafeler, internet-nargile kafeler, hamamlar, çay bahçeleri, berberler, kuaförler gibi çok meslek grubunda işletmelerin çalışmaları bir süre durduruldu” diyen Başkan Mutlu, “Taksiler, minibüsler boş dolaşır, lokantalar, büfeler, pastaneler sadece dışarıya servis yapar duruma geldi. İzmir Birliği daha işin başında esnaf ve sanatkarın para kazanamaz hale geldiği halde kira, vergi, sosyal güvenlik gibi rutin ödemelerinin aynen devam ettiğini dile getirmişti. Hükümetin ve yerel yönetimlerin sesimize duyarsız kalmamaları sevindirici oldu. Ancak bu destekler zor günler devam ettiği ölçüde sürdürülmeli hatta ilave tedbirler düşünülmeli” ifadelerini kullandı.

KALKAN PAKETİ

‘Kalkan Paketi’ ile üyelerin bir nebze rahatladığını belirten Mutlu, vatandaşa yapılan ödemelerin de sevindirici olduğunu belirtti. Zekeriya Mutlu şunları söyledi : “Üyelerimizin Halkbank’a olan kredi borçlarının, nisan, mayıs ve haziran anapara ve faiz ödemelerinin 3 ay süreyle ve faizsiz erteleneceği, nisan, mayıs ve haziran aylarında temerrüde düşen firmaların kredi siciline ‘mücbir sebep’ notunun düşüleceği, perakende, otomotiv, lojistik, ulaşım, konaklama, yiyecek-içecek, tekstil-konfeksiyon ve etkinlik-organizayon sektörleri için muhtasar ve KDV tevkifatı ile SGK primlerinin nisan, mayıs ve haziran ödemelerinin altışar erteleneceği açıklandı. Yine korona tedbirleri nedeniyle nakit akışı bozulan firmaların bankalara olan kredi anapara ve faiz ödemelerin asgari 3 ay öteleneceği, gerekirse ilave finansman desteği sağlanacağı, Kısa Çalışma Ödeneği ile, faaliyetine ara veren işyerlerindeki işçilere geçici bir gelir desteği verirken, işverenlerin de maliyetinin azaltılacağı haberleri verildi. Ayrıca vatandaşlara uygun şartlarda sosyal amaçlı kredi paketlerinin düşünülmesi, asgari ücret desteğinin sürdürülmesi, en düşük emekli maaşının bin 500 liraya yükseltilmesi, emeklilerin bayram ikramiyesinin erken ödenmesi de esnaf sanatkarlarımız için sevindiricidir. Çünkü insanların alım gücünün yükselmesi, doğrudan halka hizmet veren üyelerimizin de iş potansiyelini artıracaktır.”

TEŞEKKÜR ETTİ

Açıklanan Kalkan Paketi ile Milli Eğitim Bakanlığı ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin süreç boyunca kiracıları olan esnaf işletmelerinin kiralarının dondurulması kararlarını memnuniyetle karşıladıklarını sözlerine ekleyen Başkan Zekeriya Mutlu, “Okul kantini gibi devletin ve benzer şekilde yerel yönetimlerin kiracısı durumunda olan üyelerimizin kiralarının dondurulmasını, işleri duran esnafın vergi, SGK ve kredi borçlarının ötelenmesi ve yeni finans destekleri sağlanmasını önermiştik. Taleplerimizin kabul görmesi bizi sevindirdi. Başta Cumhurbaşkanımıza ve Hükümet üyelerine, Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer’e, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a ve emeği geçen yetkililere teşekkür ederiz” dedi.

HİBE DESTEĞİ BEKLENTİSİ

Esnaf ve sanatkarların ek tedbirlerle desteklenmeye devam edilmesini beklediklerini kaydeden İESOB Başkanı Mutlu, “Sicili olan her esnafa belirli bir ölçüde hibe desteği, şoför esnafının kullandığı akaryakıttan KDV ve ÖTV alınmaması gibi ek önlemler camiamızı rahatlatacaktır. İzmir Birliği olarak tüm odalarımızla irtibat halindeyiz. Kesimin ihtiyaç ve sıkıntılarını yakından takip ediyoruz. Öte yandan İzmir’de değerli Valimiz Sayın Erol Ayyıldız’ın başkanlığında salgın ile mücadelede alınan önlemlerin etkin şekilde uygulanması amacıyla Pandemi Kurulu oluşturulmuştur. Benim de görev aldığım İl Pandemi Kurulu’nda kamu ve yerel yönetimlerle birlikte meslek kuruluşlarının ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri uyum içinde çalışıyorlar. İstişareler yaparak, sabırlı ve umutlu olarak bu zor günleri de atlatacağız. Esnaf teşkilatı da her zaman olduğu gibi, ulusumuzun birlik ve dayanışma içinde verdiği mücadelede üzerine düşen ödevleri eksiksiz yerine getirecektir” diye konuştu.

‘ESNAF RAHATLAMALI’

Türkiye’nin Kovid-19 salgınıyla mücadelesi sürerken 3 kamu bankasının işletmelere ve bireylere mücadele destek paketleri sunduğunu belirten Başkan Mutlu, özel bankaların da elini taşın altına sokması gerektiğini söyledi. Kamu bankalarının açıkladıkları destek paketleriyle kredi ödemelerini erteleyerek, ilave kredi limiti tahsis ettiklerini vurgulayan Mutlu, “Ziraat Bankası, firmalara ilave kredi limiti tahsis edileceğini, kredi ödemelerinin ertelendiğini duyururken Vakıfbank da 9 maddelik destek paketini açıkladı. Paket içinde kredi yapılandırmadan, kredi ödemelerinde esneklik sağlanmasına kadar birçok madde bulunuyor. Halkbank da hem bireysel hem de firmaların kredi ödemelerinde erteleme yapılacağını duyurdu. Üç büyük bankamıza teşekkür ediyoruz. Ancak böylesine zor bir dönemde özel bankalar da ekonomiye destek vermek adına verilen mücadeleye katkı koymalı. Her kesimin özveri ile destek verdiği mücadelede özel bankalar geri kalamaz. Özel bankaların da özellikle küçük işletmelerin kredi ödemelerini ertelemesini, kesime yeni finans olanakları sunmasını mevcut durumun getirdiği bir mecburiyet olarak görüyoruz” şeklinde konuştu.

Utkucan Akkaş / Özel Haber

yardimlara-siyasi-arac-karistirmadik

‘Yardımlara siyasi araç karıştırmadık’

guzel-atlar-ulkesini-yine-kesfedebiliriz-ama-tehlikeyi-kucumseyemeyiz

‘Güzel atlar ülkesini yine keşfedebiliriz ama tehlikeyi küçümseyemeyiz’