in ,

Özel kartlarla ulaşıma red

Eğer kabul edilseydi, öğrenci, öğretmen, 60-65 yaş arası vatandaş ve tam bilet kullananlar indirimden faydalanabilecekti

ozel-kartlarla-ulasime-red

İzmir’de toplu ulaşımı kullananların, paso tipi peşin ödeme yaparak alacakları kartlarla seyahat edebilmelerini sağlayacak AK Parti önerisi, İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisinde kabul görmedi. İstanbul’da hala kullanılan ve İzmir’de ESHOT’un kasasına toplu para girişini sağlayacak sistem, CHP’li üyelerin oylarıyla reddedildi.

İstanbul modeli

AK Parti’li meclis üyeleri tarafından belediye meclisinde gündeme taşınan ve daha önceden de İstanbul’da uygulanan paso benzeri sabit ücretli ulaşım kartı modeli kabul görmedi. “Halk Taşıt” adlı uygulamaya benzeyen, kontör ya da geçiş üzerinden hesaplanan sabit tarifenin hayata geçirilebilmesi için sürdürülen çabalar meclise takıldı. Ocak 2020’den itibaren uygulanması planlan yeni tarife önerisine göre, tüm toplu ulaşım vasıtalarında kullanılabilecek “Efes”,Bergama”, “Flamingo” ve benzeri isimlerde yeni kontör kartları geçerli olacaktı.

Ucuz ulaşım

AK Parti önergesinde, tam bilet 180 kontör veya biniş için aylık 200 TL, öğrenci bileti 200 kontör veya biniş için 60 TL, 60 yaş üstü biletlerde 180 kontör veya biniş için 100 TL, öğretmen biletlerinde ise 180 kontör veya biniş için ise 120 TL sabit ücretli kart uygulamasını tekli etmişti. İncelemelerini tamamlayan meclis ihtisas komisyonları teklifi reddederken, İzmirlilerin bütçesini rahatlatacak öneri de böylece suya düştü. AK Partili meclis üyelerince sunulan İstanbul modeline benzeyen tarifenin reddedilmesiyle birlikte, Kasım ayında uygulanmaya başlanan zamlı tarifeler de geçerli olmaya devam edecek.

Fırsat kaçtı

AK Partili meclis üyesi Hüsnü Boztepe, amaçlarının dar gelirli vatandaşları rahatlatmak ve ucuz fiyatlı ulaşım imkanı yaratmak olduğunu dile getirirken şunları söyledi: “Bu önergeyi verme amacımız toplu ulaşımı sık sık kullananlar, düşük gelirli vatandaşlarımız yani çalışan, üreten kesim, ayrıca geleceğimiz olan gençlerimiz ve öğrencilerimiz ve 60 yaşın üzerindeki vatandaşlarımızın rahat etmesiydi.”

Erman Şentürk / Özel Haber

chpli-meclis-uyesinin-otel-ruhsatiyla-yaptigi-6-katli-apartmanin-dairelerini-sattigi-iddiasi

Çeşme’de ruhsat olayı ortalığı karıştırdı!

demokrasi-savascisi

Demokrasi savaşçısı