in ,

Özel okullara zam adeta kördüğüm!

Bakanlığın belirlediği özel okullardaki yıllık yüzde 65 zam, velileri de özel okulları da mutlu etmedi. Veliler sınırın aşıldığını, okullar ise kapanmanın eşiğinde olduklarını söyledi

ozel-okullara-zam-adeta-kordugum

Geçtiğimiz yıl yüzde 36 olan özel okul zammında üst limitin yüzde 65’e yükseltilmesi velilerden büyük tepki topladı. İzmir’de anaokulundan liselere kadar özel okul ücretleri 150 bin liraya yaklaştı. Milli Eğitim Bakanlığı’nın belirlediği zam oranlarının farklı yan yöntemlerle delindiğine dikkati çeken veliler acilen denetimlerin başlatılması çağrısı yaptı.

SORUŞTURMA AÇILDI

Velilerin sözlerini dikkate alan Rekabet Kurulu, İstanbul’da 5, Ankara’da da 8 özel okulu incelemeye aldı. Aralarında Fransa menşeili okulların da bulunduğu toplam 13 özel eğitim kurumu hakkında soruşturma açılmasına karar verildi. Ön araştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri müzakere ettiğini belirten Kurul, bulguları ciddi ve yeterli bulduğunu açıkladı.

ÇOCUKLAR GİDEMEYECEK’

Pandemi ve ekonomiye bağlı nedenlerle velilerin ödeme zorlukları yaşadığını belirten Veli-Der İzmir Şube Başkanı Necati Kalafat, “Yaşanan pandemi ve ekonomik kriz zaten zor durumda olan velilerimizi okul paralarını ve yan masraflarını ödeyemez duruma getirmiştir. Biz eğitimin satın alınabilir bir şey olmadığını düşünüyoruz. Kamusal, laik, adil ve eşit eğitim olanakları devlet tarafından karşılanmalı ve her çocuğunuza sunulmalıdır. Eğer bu gerçekleşmezse ortaya çıkan adaletsizlik bir yana, paralarını ödeyemediği için çocuklarını okula göndermeyen veliler her geçen gün artan ekonomik krizle yaşamlarına devam edemeyecek büyük bir topluluğu oluşturacaktır” dedi. Velilerin ödenemeyecek bir borcun altına sokulduğunu savunan Başkan Kalafat, “Özelleşen eğitim sistemine müşteri bulmak için bilinçli olarak kamusal eğitimin altı boşaltılıyor. Sınav sistemleriyle öğrenciler birçok şıktan sadece birinin doğru olduğu, ezberci eleme yöntemleriyle özel ders ve özel öğretim kurumlarına yönlendiriliyor. Mevcut eğitim sistemi içerisinde bu sınavları kazanmak veya alternatif eğitim almak için yıllık asgari ücretin 2-3 katı eğitim masrafı yapmak zorunda kalan velilerimizi ödeyemeyecekleri bir borcun altına sokmaktadır. Eğitimin özelleştirilmesi süreci anayasal güvenceyle korunan, her bireyin eşit ve adil eğitim olanaklarından faydalanması ilkesine terstir ” diye konuştu.

KOMİK BİR ARTIŞ’

Özel okullar cephesinde ise durum farklı. Enflasyon mağduru olduklarını söyleyen İzbilim Koleji Yönetim Kurulu Başkanı Behçet Yavuz, “Özel okullara yapılan yüzde 65’lik zam çok komik bir rakamdır. Açıklanan enflasyon yüzde 85. Bir özel okul işletmecisi olarak geçen yıl aylık elektrik giderim 25 bin lirayken bu yıl 125 bin lira. Personel giderim yüzde 125 arttı. Asgari ücrete her altı ayda bir zam geliyor. Ama biz hiçbir velilinin ücretine bir kuruş dahi zam yapamadık. Akaryakıta zam geldi, petrol istasyonları anında yansıttı. Tekstilci yansıttı, enerjici yansıttı. Manav, bakkal yansıttı ama biz yansıtmadık. Özel okulların hiçbiri resmi enflasyon olan yüzde 85’i yansıtmadı. Gıda enflasyonu yüzde 125 olmuş ama bu yansıtılmamış. Bunu kimse görmek istemiyor nedense! Veli, kendi tarafından bakıyor olaya. Kendi açısından baktıklarında haklıdırlar. Biz de eğitime yüzde 65 zam yaptık. Gıda enflasyonu yüzde 125 olmuş, biz de yemeğe yüzde 125 zam yaptık. Bu, Türkiye’nin gerçeği. Enflasyonu yükseltenlerle uğraşmak yerine bundan mağdur olanlarla uğraşılmasını etik bulmuyorum” ifadelerini kullandı.

erdal-avci

BEKLENENİN ALTINDA’

Gerçek anlamda özel okulların beklediği zammı alamadığını belirten Radikal Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Avcı, “Yüzde yüzde 65’lik zam liste fiyatlarında çok büyük bir artış gibi görünse de alınan her hizmetin artış fiyatına karşılık az bile olduğunu söyleyebiliriz. Özel okullardan beklentiler yüksek. Öncelikle güvenliğinden tutun da hijyen, yemek kalitesine kadar pek çok yan hizmetlerde veli ve öğrencileri memnun etmek gerekiyor. Yan hizmetlerdeki karlılık neredeyse sıfır. Çünkü her şeye haftalık zam geliyor. Ve anlaşma yapılan şirketler aynı hizmeti sunabilmek için ara zam talep etmek zorunda kalıyor. Bu durum okul yönetimlerini, velilerin karşısında zor durumda bırakıyor. Asgari ücretlere bir yıl içerisinde üç kez zam yapıldı. Yani bir öğretmenle anlaşma yapıldığında asgari ücret 4 bin 250 lira iken 5 bin 500 ve sonrasında ise 8 bin 500 liraya yükseliyor. Veliden sadece bir kez ödeme alınıyor. Yasal anlamda ara zam istenemez. Bu durumda kurumlar kendi karlılık payından bu giderleri karşılamak zorunda kalıyor. Zam oranlarını ancak yan hizmetlerin ücretleriyle aşan kurumlar vardır elbet. Bunun için de farklı ödeme imkanları sunuyorlar. Çünkü yan hizmetlerin her geçen gün okul yönetiminde oluşturduğu zam baskısı nedeniyle bunu yapmaya mecbur kalabiliyorlar. Ancak eğitim ücretlerinde yasal sınırı kimsenin aştığını düşünmüyorum. Özel okul fiyatlarının veliye makul olabilmesi için devlet teşvikleri gündeme getirilebilir, sigorta indirimleri ve vergi teşvikleri gündeme getirilebilir. Yan hizmetlerin ödeyeceği vergiler azaltılabilir. Ancak bunlar yapıldığında velilere daha makul fiyatlar sunulabilecektir” diye konuştu.

NİHAT AK-ÖZEL HABER

 

İzmir’de 150 ton karışımlı akaryakıt ele geçirildi

izmirde-bicakli-gaspci-sert-kayaya-carpti

İzmir’de bıçaklı gaspçı sert kayaya çarptı