in ,

Pakdemirli’den yabancıya yatırımcıya açık çağrı!

Agroexpo 15’nci Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nın açılışında konuşan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemir, tüm katılımcılara bir çağrıda bulunarak Türkiye’ye yatırım yapmak isteyenlere seslendi

pakdemirliden-yabanciya-yatirimciya-acik-cagri

Fuarİzmir’de 6-9 Şubat tarihleri arasında düzenlenen 15’nci Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, İzmir Valisi Erol Ayyıldız, CHP’li İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, çok sayıda sektör temsilcisi ve vatandaşların katılımıyla Fuar İzmir’de açıldı. 75 ülkeden, 950 firmanın yanı sıra binlerce konuğun ağırlanacağı fuarda, yüksek hacimli iş bağlantılarının kurulması bekleniyor.

‘DOYURAN LİDER OLUR’

Açılışta konuşan Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Türkiye’nin içinde bulunduğu coğrafyanın dünyanın tahıl ambarı, geleceğin de mutfağı olduğunu anlatarak dünyayı doyuran ülkenin, dünyanın lider ülkesi olacağını söyledi. Pakdemirli, tarımı olmayan ülkeyi, mutfağı olmayan eve benzetti. 15. Agroexpo ile ticari ilişkilerin daha da güçleneceği ve yeni işbirliklerine kapı aralanacağını söyleyen Bakan, Türkiye’deki tarım ve orman sektörünün 2019’un ilk üç çeyreğinde ortalama yüzde 3.56’lık büyüme yaşadığını, son 17 yılda ise yıllık ortalama yüzde 2.72 büyüyerek Hollanda, İspanya gibi ülkeleri geride bıraktığını savundu. Tarımsal ihracatın 2002 yılında 3.8 milyar dolar iken, 4.7 kat artırarak, 2019 yılında 18 milyar dolara çıkardıklarını ifade eden Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Ülkemiz, 2019 yılında da 193 ülkeye, 1.827 tarımsal ürün ihraç ederek, ihracatçı bir ülke olduğunu ispat etti” dedi.
Tohum arz güvenliğinin önemli olduğunu dile getiren Bakan Pakdemirli, Türkiyenin kendi tohumluğunu üreten ve ihraç eden bir ülke konumuna getirdiklerini, hali hazırda da 86 ülkeye ihracat yapıldığını aktardı.

ULUSLARARASI CAMİAYA MESAJ

Türkiye’nin tarım, gıda ve hayvancılık üretimi için her türlü imkâna sahip olduğu gibi Asya, Avrupa, Orta Doğu ve Avrasya‘nın arasında köprü vazifesi gören, 4 saatlik uçuş mesafesinde 50’den fazla ülkeye ulaşabilen tek ülke olduğuna dikkat çeken Pakdemirli, “Körfez, Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Avrasya ülkelerine coğrafi yakınlığından dolayı, önemli bir avantaja sahip olan Türkiye, bu konumunu yabancı yatırımcıyla beraber fırsata çevirmelidir. Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Orman Bakanı olarak, özellikle bir çağrıda bulunmak istiyorum: Ülkeme yatırım yapmak isteyen tüm yatırımcılara, gereken tüm kolaylıkları göstereceğimizden şüpheniz olmasın. İş ortaklarınızı bulun, ülkemizin cazip teşvik sistemimizden faydalanın, ülkemizde üretin ve hep birlikte kazanalım” diye konuştu.

‘ÜLKE ÖZÜNE DÖNMELİ’

İzmir Valisi Erol Ayyıldız, küresel ısınma ve çeşitli risk faktörleri nedeniyle tarım ve hayvancılığın öneminin gittikçe arttığını vurguladı.

Açılışta konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de fuar için 950 firma ve 75 ülkeden ziyaretçi geldiğini hatırlatarak, “Küresel tarım ve gıda sektörünün yarattığı olumsuzluklar nedeniyle zamanımızı yerel üreticiyi teşvik etmek ve bereketli toprakları korumaya harcamalıyız. Dünya topraklarında hegemonya kurmak isteyenlerin üstesinden gelecek kadar bereketli topraklarımız var. Üreticinin doğayla uyum içinde üretmesini sağlamak ve yerelden kalkınmayı sağlamak için çalışıyoruz. Bu ülkenin özüne dönmeye tarımsal potansiyelin gücünü hatırlamaya ihtiyacı var” ifadelerini kullandı.

Orion Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Tan da konuşmasında 2016 yılında Fuar İzmir’in kurulmasıyla beraber Agroexpo’nun ulusal ve uluslararası katılımcıları daha geniş bir alanda ağırlamaya başladıklarını söyledi.

Utkucan Akkaş / Klişe Haber

sehidin-adi-bayraklida-yasayacak

Şehidin adı Bayraklı’daki parkta yaşayacak

hirsizlar-celik-kasayi-soyup-kactilar

Hırsızlar, çelik kasayı matkapla açtılar, içindekileri çalıp kaçtılar