in ,

‘Pandemi süreciyle başladı kriz ile birlikte körüklendi!’

Ekonomik sorunların eğitim üzerindeki etkilerini değerlendiren Veli-Der İzmir Şube Başkanı Necati Kalafat’tan uyarı geldi: Özel gündemimiz eğitimden uzaklaşma!

pandemi-sureciyle-basladi-kriz-ile-birlikte-koruklendi

Ara tatil başladı, eğitimin sancısı azalmadı. Yaşanan ekonomik sorunlara dikkati çeken Öğrenci Veli Derneği (Veli-Der), bu sorunların en büyük yansımasının ise öğrenciler üzerinde görüldüğünü söyledi. Öğrenci ve velilerdeki son durumu aktaran Veli-Der İzmir Şube Başkanı Necati Kalafat, çözüm çağrısında da bulundu.

Velilerin çocuklarını okula göndermekte her geçen gün daha da zorlandığını söyleyen Kalafat, “Bize gelen şikayetler anne ve babaların beslenme çantalarını dahi oluşturamadıkları yönünde. Çocuklar okulda ortalama 6 saat gibi çok uzun bir süre geçiriyorlar. Bu, ulaşım ile beraber bazen 8 saati dahi buluyor. Çocukların akşamdan kalan yemekleri beslenme çantalarına koyduklarını gözlemliyoruz. Üzülerek söylüyorum ki pek çoğu su alamayacak durumda. Kantinlerde bir şişe su 2,5 ila 3 lira. Çocukların lavabolardan hijyenik olmayan suları ellerini bardak gibi tutarak içtiklerini işitiyoruz. Okulların açıldığı dönemde kıyafet konusunda ciddi sıkıntılar yaşandı. Keza kırtasiye ücretleri de velileri bir hayli zorladı. Ekonomik kriz en çok eğitimi yani çocuklarımızı vuruyor” dedi.

1970’LERDEKİ GİBİ…”

Okulların fiziki koşullarında da zaman zaman sorunlar yaşandığını ifade eden Kalafat, “Okulların yakacak malzemesine ilişkin elimizde bir done yok. Yakacak masraflarının devlet tarafından okullara gönderildiğini biliyoruz ancak birkaç yerden de yeteri kadar ısınılmadığına ilişkin söylentiler kulağımıza geldi. Bu sene doğalgazda da problem yaşanacağı söyleniyor. Önümüz kış… Şu anda bir mont bir ayakkabı almak istediğinizde bin liranın üzerinde fiyat çıkıyor. İkinci el pazarlarından almaya çalışan da var, 1970’lerdeki gibi büyüklerin eskiyen kıyafetlerine yama yapıp küçük çocuklara giydirenler de var” ifadelerini kullandı.

ŞİMDİ DE BAHANE KRİZ’

Tüm bu yaşananları sosyolojik boyutuyla da ele alan Başkan Kalafat, gözlemlerini paylaştı. Kalafat, “Genel anlamda dışarıya değil, içeriye yansıyan sorunlar olduğunu görüyoruz. Yani dışarıya öfke yansımıyor ancak aile içerisinde problemler yaşandığını duyuyoruz. Anne ve baba ilişkisinde gerilimler, ilgisiz ebeveyn davranışları olduğuna dair değerlendirmeler var. Ayrıca son dönemde İzmir’de özel gündemimiz eğitimden uzaklaşma… Kız çocuklarının okula gönderilmemesine dair ciddi problemler yaşıyoruz. Pandemiyle başlayan süreçle beraber çocuklarını, özellikle kız çocuklarını okula göndermek istemeyen veliler, şimdi de ekonomik krizi bahane gösteriyor. Oranlarla ilgili henüz sosyolojik bir araştırma yapılıp yapılmadığını bilmiyoruz ancak en az 10 ila 15’lik velinin kız çocuklarını okumaktan soğutmak gibi bir meyile girdiğini görüyoruz. İzmir’i daha okumuş, eğitim seviyesi yüksek bir il olarak biliyoruz lakin kentimiz ciddi oranda göç alıyor. İstatistikleri çıkardığımızda İzmir’i sadece Bostanlı’dan, Göztepe’den, Hatay’dan ibaret görmemeli. Gültepe, Güzeltepe, Limontepe’ye daha yakından baktığımızda mesele ortaya çıkıyor. Ekonomik krizin en çok kız çocuklarının eğitim hakkı üzerine olumsuz etkisi olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

İKİ TALEBİMİZ VAR’

Son olarak, yaşanan sorunlarla ilgili çözüm çağrısı da yapan Veli-Der Şube Başkanı Necati Kalafat, “Bizim çok somut iki talebimiz var. Bir, çocukların ücretsiz su ve beslenmeye ulaşması. Bunun için de şu anda kampanyalar hızla artıyor. Okullarda ‘Bir kap sıcak yemek’ kampanyası düzenliyoruz. Çocukların beslenme ihtiyaçlarının karşılanması gerekiyor. İkinci kısmı da okulların ödeneklerinin artırılmasına ilişkin ciddi bir talebimiz var. Çocuklar bizim geleceğimizdir. Bu hususta sağlık ve eğitimin bütçedeki payının artırılması gerekiyor. Eğer o artırılmazsa öğretmenler yeterince ücret alamıyor, çocuklar yeterince beslenip ısınamıyor eğitimde verim düşüyor. O yüzden bir an önce yatırımların artırılmasını istiyoruz” diye konuştu.

YAĞMUR DAŞTAN / ÖZEL HABER

kemal-kilicdaroglunun-can-guvenligi-cok-onemli

“Kemal Kılıçdaroğlu’nun can güvenliği çok önemli”

Trenle çarpışan otomobil metrelerce sürüklendi: 1 ölü