in ,

Pandemiye şifa için İnciraltı el kaldırdı!

İnciraltı’nın sağlık turizminde ‘şifa vahası’ olduğunu söyleyen İNGEDER Başkanı Tayfun Karabulut, “Bu topraklar görev verilmesini bekliyor” dedi

pandemiye-sifa-icin-inciralti-el-kaldirdi

Bulaşıcı etkisiyle küresel bir aksiyon yaratan korona virüs salgınının ardından tüm dünya sağlık konusunda yatırım yapmanın önemini bir kez daha anladı. Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Sağlık turizmini çok önemsiyoruz. Türkiye burada sağlık üssü olma görevini yapacaktır” açıklamaları, İzmir’de 40 yılı aşkın bir süredir planlama bekleyen İnciraltı ve Bahçelerarası arsa sahiplerini umutlandırdı. Ege Telgraf’a açıklamalarda bulunan İnciraltı Gelişim Derneği (İNGEDER) Başkanı Tayfun Karabulut, coğrafi özellikleri ve el değmemiş yapısı ile sağlık turizmi için en uygun yerin İnciraltı ve Bahçelerarası bölgesi olacağına dikkati çekti, “Virüste şifa merkezi olmak için gönüllüyüz” dedi.

“Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ülkemizi sağlık üssü haline getireceği açıklamaları ve sağlık turizmini çok önemsediği yönündeki görüşleri bu konuda bizler açısından da çok heyecan yarattı” diye konuşan Başkan Karabulut, “Tüm dünyayı etkileyen korona virüs tedavisi sadece bu yıl değil, önümüzdeki yıllarda da çok önemli olacaktır. Tıbbın doğduğu kadim şehrimiz İzmir, doğası ve konumu ile tüm dünyanın iki kez EXPO adaylığında tanıyıp hayran kaldığı İnciraltı gibi önemli bir mücevhere sahiptir. Bölgemiz yıllardır sağlık turizmi odaklı bir planlama bekliyor. Sağlıkta şifa arayan herkesin İnciraltı gibi bir değerden faydalanması gerektiği düşüncesindeyiz. Bu konuda bize artık görev verilmesini istiyoruz. Eski yıllarda Türkiye’den şifa bulmak için vatandaşlarımızın yurtdışına gittiğini biliyoruz. Bölgemizin sağlık turizmi odaklı planlaması tamamlandığında, korona virüs tedavisinde Avrupa ve tüm dünyadan gelecek turistlere şifa vermeye taliptir” açıklamalarında bulundu.

‘TARİHİ YAPISI DA VAR’

“Türkiye’nin Avrupa’ya açılan kapısı güzel İzmir, doğası, tarihi ve biz sıcakkanlı insanları ile önemli bir yerdir” diyen Başkan Karabulut, bölgenin tarihi yapısı ile de turizm potansiyelini karşılayacak bir altyapıya sahip olduğunu vurguladı. İnciraltı’nın kalbinde 3 bin 240 yıllık Agamemnon kaplıca sularını barındırdığını hatırlatan Karabulut, “İzmir’in mücevheri İnciraltı, Avrupa vatandaşlarının tedavisi için artık vakit kaybedilmeden planlanmalıdır. Balçovamız’da bulunan tarihte yaralı Bizans askerlerinin tedavisini gerçekleştiren Agamemnon kaplıcaları da ayrıca önemli bir hazinemizdir. Korona virüs sürecini ve tedavisini başarılı yürüten ülkemiz; hızla hareket ederek sağlık turizminde dünyanın merkezi olma imkanını kaçırmamalıdır. Ülkemizin Avrupa’ya açılan kapısı İzmir, Avrupa vatandaşları için kadim şehrimiz ve çevresi de çok önemlidir. Güzel şehrimizin, Hıristiyan inanışına göre kutsal sayılan Meryem Ana Evi, Anadolu’da tıp biliminin doğup geliştiği Bergama Pergamon Antik Kenti, Antik Yunan döneminden günümüze kadar gelen yalnızca ülkemiz için değil tüm dünya için kültür ve tarih mirası olan Efes Antik kenti, birçok kiliseleri ve sinagogları ile önemli tarihi geçmişi vardır” ifadelerini kullandı.

‘MİLYAR DOLARLIK HACİM’

Zaman zaman bölgenin tarıma ayrılması konusunda gelen eleştirilere de bir kez daha cevap veren Karabulut, “Suların borlanması ve aşırı tuzlanması ile artık tarım yapma imkanı kalmayan İnciraltı; 5 bin dönümlük alan üzerinde, şehrin içerisinde önü deniz ve orman olan, havalimanına 22 kilometre uzaklıkta adeta keşfedilmemiş bir mücevherdir. 1991 yılında turizm bölgesi ilan edilmesi ile İnciraltı’nın Sağlık Turizmi odaklı planlamasının gecikmesi hem şehrimiz hem de ülkemiz için büyük kayıptır. İnciraltı Sağlık Turizmi odaklı planlamanın bitmesi ile “Dünyanın sağlık vahası” olabilmek için Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dan, Çevre ve Şehircilik Bakanımızdan ve Hükümet temsilcilerimizin desteklerini bekliyoruz. İnciraltı planlanması ile ülkemize 10 milyar dolarlık yabancı sermaye çekebilecek, iki bin dönüm yeni nitelikli yeşil alanlar kazandırabilecek, en az 15 bin kişi istihdam kazandırabilecek ve her yıl 100 bin nitelikli turist kazandırabilecektir” dedi.

BAKANLARA ÇAĞRI

Son olarak, bölgede acil planlama yapılması gerektiği çağrısında bulunan Karabulut, “Devletimize 1 lira ek yük getirmeden hem İzmir’de hem de ülkemizde; çevre, istihdam ve turizm yönünden sıçrama yaratacak kapasite İnciraltı’nda beklemektedir. Türkiye’nin 2023 hedefleri arasında yer alan 10 milyar dolarlık sağlık turizmi geliri kazanılmasına İnciraltı’nın çok büyük katkı sağlayacağı hatta böylelikle bu rakamın kat be kat üzerine çıkarılacağı inancı içindeyiz. Yeter ki bu topraklara görev verilsin. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Çevre ve Şehircilik Başkanı Sayın Murat Kurum’un bölgemizin planlanması konusunda el vermesini bekliyoruz. Ayrıca Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca’nın bu süreçte yaptığı çalışmaları çok başarılı buluyoruz. Kendisinin de sağlık turizmine önemli bir kapı açtığı düşüncesindeyiz. Bu değerli bölge için toplumun hemen her kesiminin, gerek hükümet, gerek yerel yönetimler gerekse sivil toplum örgütlerinin desteğini bekliyoruz. İnciraltı ve Bahçelerarası’nda yapılacak sağlık turizmi odaklı planlamanın bir an evvel tamamlanması Avrupa’nın aradığı şifayı sunmaya talibiz” diye konuştu.

Yağmur Gülü / Özel Haber

izmirli-bankaci-genc-iki-kez-negatif-cikti-covid-19dan-oldu

Bugün 1704 yeni vaka açıklandı, can kaybı 53

girdikleri-evlerde-ziyafet-ceken-hirsizlik-suphelilerini-biraktigi-deliller-yakalatti

Çeşme’de yazlıkçıların evlerinde ziyafet çektiler, yakalandılar