in ,

Pasaport için zirve çağrısı!

Mahkeme tarafından imar planları iptal edilen Pasaport semtindeki gökdelen projesiyle ilgili TMMOB Mimarlar Odası’ndan zirve yapılsın çağrısı geldi

pasaportta-gokdelen-projesi

Kent merkezinde yaşanan gökdelen çıkmazı geçtiğimiz hafta verilen İdare Mahkemesi’nin iptal kararının ardından farklı bir boyut kazandı.

Pasaport‘ta eski TEKEL binası ve Orkide Alışveriş Merkezi‘nin yer aldığı iki ayrı parselde yapılması planlanan gökdelen projesi için meslek odalarının açtığı iki ayrı davada son sözünü söyleyen mahkeme, ticari projenin önünü kapatmıştı. Gelen 4’üncü iptal kararı sonrasında açıklamada bulunan TMMOB Mimarlar Odası İzmir Şubesi Başkanı İlker Kahraman, tüm resmi kurumları alanla ilgili planlama süreci için ortak zirveye çağırdı.

YENİDEN İPTAL

 İdare Mahkemesi, Şehir Plancıları Odası ve Mimarlar Odası‘nın açtığı dava neticesinde Pasaport’ta gökdelen yapımına olanak sağlayan imar planlarını 4’ünci kez iptal etti. Gelişmelerin ardından gözler planlama yetkisini elinde bulunduran yerel idare ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı‘na çevrilirken, meslek odalarından sürece dair önemli bir açıklama ve kritik bir öneri de geldi.

İlker-Kahraman-gokdelen-aciklamasi

ORTAK ÇALIŞMA

Pasaport’ta yaşanan süreçle ilgili Ege Telgraf‘a açıklamalarda bulunan TMMOB Mimarlar Odası İzmir Şubesi Başkanı İlker Kahraman, “Bu mahkemeden çıkan dördüncü iptal kararı. Burada bundan sonra ortak bir çalışma yapılmasını istiyoruz. Kurumlar bir araya gelip, itiraza gerekçe olan konuları değerlendirebilir. Bunun için de ilgili odalar, belediyelerden temsilciler ve üniversitelerde planlama alanında çalışan uzman bir ekip bir araya gelerek bir çalışma yapılmalı. Ve önerimiz bu ortak çalışmanın ardından yeniden plan yapılmasıdır” dedi. Kahraman sivil toplum örgütlerinden gelen referandum çağrıları için ise şu değerlendirmeyi yaptı: “Referandumdan önce burada neyin ne olacağını ortaya koymak lazım. Bu konuda söz sahibi olan kurumların öncelikle bir ortak çalışma yürütmesi gerekiyor.  Kurumların geliştireceği öneriye göre hareket edilmeli. Bunu yapma yetkisi aslında İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde. Büyükşehir Belediyesi ve Konak Belediyesi masanın etrafında yer alan tüm kurumlardan ve odalardan fikir almalıdır. Bu önerimizi önümüzdeki günlerde kendilerine ileteceğiz. O masada yer almak istediğimizi yetkililere söyleyeceğiz. Kentin geleceğini düşünen meslek odalarının temsilcilerine, kentle ilgili fikir üreten üniversite gibi kurumlara bu süreçte mutlaka söz hakkı verilmelidir. Böylelikle yapılacak yeni imar planıyla ilgili daha faydalı bir karar verilecektir.”

‘Oda olarak zaten destekçisi oluruz’

Aynı planlarda ısrar edildiği takdirde planları yeniden mahkemeye taşıyacaklarını hatırlatan Oda Başkanı Kahraman, “Eğer planlar aynı şekilde yeniden karşımıza çıkarsa tabii ki dava açarız. Burada daha önceden alınmış mahkeme kararları var. Benzer bir plan kararı alınırsa benzer sonuçlarla karşılaşabiliriz. Bu bölgede sosyal donatı alanlarıyla ilgili bir sorun ve eksiklik var. Bu alan bu açından değerlendirilmeli. Yapılması gereken şey parsele özel imar planı değil, 5 binlik planlara uyumlu bütüncül bir plan çalışmasıdır. Bu yapıldığı takdirde biz de oda olarak zaten destekçisi oluruz” diye konuştu.

Erman Şentürk- Özel Haber

 

sehit-uzman-onbasi-alpaslanin-ailesi-izmirde-taziyeleri-kabul-etti

Şehit Uzman Onbaşı Alpaslan’ın ailesi İzmir’de taziyeleri kabul etti

bayraklida-acil-isler-beklemede

‘Bayraklı’da acil işler beklemede’