in ,

‘Paylaşmanın verdiği huzuru yaşayacağız…’

Kurban döneminde hayırseverlerden gelen kurban vekaletlerinden elde edilen etlerin gönül sofralarını şenlendireceğini söyleyen Türk Kızılay İzmir Şube Başkanı Baykalmış, “Vatandaşlarımıza bir telefon kadar yakınız” dedi

paylasmanin-verdigi-huzuru-yasayacagiz

Her yıl olduğu gibi bu yılda Kurban Bayramı öncesi çalışmalarını sürdüren Türk Kızılay, veren ve alan el arasında gönül köprüsü kurarak ihtiyaç sahiplerinin yüzlerini güldürecek. Türk Kızılay’ın milyonlarca ihtiyaç sahibinin sofrasına kurban etleri ulaştırdığını ifade eden İzmir Şube Başkanı Kerem Fahri Baykalmış, “Bu yıl da önceki yıllarda olduğu gibi kurban döneminde hayırseverlerden gelen kurban vekaletlerinden elde edilen etler, ülkemizin tamamında ve dünyanın farklı bölgelerindeki ihtiyaç sahiplerine ulaşacak” dedi.

‘MUHAFAZA EDİLİYOR’

Kurban Bayramı öncesi hummalı bir çalışma yürüttüklerini belirten Baykalmış, “Türk Kızılay gerek genel merkez gerekse İzmir şubesi olarak bu sene de kurban vekaletlerinin alınması, kesimlerinin İslami usullere uygun olarak yapılması noktasında çalışmalarına hızlı bir şekilde devam ediyor. Kızılay, Kurban Bayramı’na az bir zaman kalan bu dönemde de daha çok sofrayı bereketlendirmek için artık geleneksel hale gelen ve sloganı da; ‘Kurban Bereketini Yıl Boyu Yaşatıyorsan Hilal Olsun Türkiye’ olan vekaletle kurban kesim kampanyasını yürütüyor. Biz diğer yardım kuruluşlarından ayıran en büyük özelliklerden bir tanesi aldığımız kurban bağışlarını İslami usullere göre kestikten sonra et ve balık kurumunun entegre tesislerinde 800 gramlık konserveler halinde kutuluyoruz. Böylelikle etlerin yıl boyunca ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması noktasında sistematik bir çalışma prensibimiz var. Çünkü etler soğuk havada ve uygun hijyen ortamında korunmadığı takdirde kısa zaman içinde tüketilmesi gerekiyor. Bizim yapmış olduğumuz bu çalışma ile etlerin ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması bir yıl boyunca devam ediyor. Bir örnek vermek gerekirse; en son korona virüs salgın hastalığı döneminde bile yaklaşık olarak İzmir’de 9 bin 170 aile 800 gramlık kıyma ve kavurma et paylaşımında bulundu. Bu dağıttığımız ürünler geçen sene alınan kurban bağışlarının uygun hale getirilerek depolarımızda muhafaza ettiğimiz konservelerdi” diye konuştu.

HEDEF: 150 BİN KURBAN

Türk Kızılay’ın milletten çok ciddi bir teveccüh gördüğünü söyleyen Baykalmış, “Tüm bu destekler, yıl içinde yapılan programlar doğrultusunda Türkiye genelindeki 430 şube ve genel merkezin yaptığı bir çalışmanın tezahürüdür. Bu sene yaklaşık olarak 150 bin kurban fitresi toplama hedefimiz var. İş adamlarımıza, gerek vatandaşlarımıza, sivil toplum kuruluşlarında görev alan dostlarımıza ulaşıp kurban bağışlarını Kızılay ile paylaşmaları konusunda desteklerini istiyoruz. Bu konuda sanat camiamızdan da bir takım destekler alıyoruz. Geçtiğimiz günlerde İbrahim Tatlıses ile beraberdik. Sağ olsunlar, onlar da kurban vekaletlerini Türk Kızılay’a bağışladılar. Zaten çalışmalarımızı da takip ettiklerini biliyoruz. Bu vesile ile de yıl boyunca ihtiyaç sahiplerine ulaşılması noktasında bu örnek çalışma hakikaten bir karşılık buluyor. Çok şükür güzel de bir talep var. Ancak tabii ki biz bu sayıların artarak devam etmesini istiyoruz” açıklamalarında bulundu.

‘TAMAMEN BAĞIŞ!’

Türk Kızılay’ın 152 yıldır sadece yurt içinde değil yurt dışında da insani yardım faaliyetlerini sürdüren ulu bir çınar olduğunun altını çizen Başkan Baykalmış, “Özellikle salgın hastalık döneminde İçişleri Bakanlığımız’ın yayınlamış olduğu genelgeler neticesinde devletimizle bir paydaş olarak vatandaşımızın gıda gereksinimlerini karşılamak adına sahada çok ciddi bir şekilde hizmet verdik. Türk Kızılay İzmir Şubesi de bu süreç içinde gerek gönüllüleri gerek de profesyonel ekibi ile beraber insanlarımıza gıda, erzak, et kavurma ve hijyen ihtiyaçlarını gidermek adına da setler dağıtılması noktasında çalışmalar yaptı. Yine üniversitelerimize pandemi döneminde sağlık personelimizin de özverili çalışmalarına destek olmak amacıyla yaklaşık 150 bin adet hijyen malzemesi dağıtımında bulunduk. Bütün bu paylaşımlarımızın hepsini vatandaşlarımızın bize emanet ettiği gelirlerle sağlıyoruz. Çünkü Türk Kızılay, bir dernek statüsünde çalışan gelirleri de tamamen bağışlarla dönen bir sivil toplum kuruluşu. Bunun için milletimiz ne kadar Kızılay’a sahip çıkarsa bizim de ulaşacağımız insan sayısı o kadar artıyor” ifadelerini kullandı.

‘EN UYGUN ŞEKİLDE’

Kurbanla ilgili İzmir’de 8 şube ve 5 temsilcilikleri olduğunu da sözlere ekleyen Türk Kızılay İzmir Şube Başkanı Kerem Fahri Baykalmış, “Gerek internet ortamından gerekse telefonla bizi arayarak insanlarımız bize ulaşabiliyor. Yurt dışı 850, yurt içi bin 50 lira karşılığında kurban vekaletlerini bizlere verebiliyorlar. Yurt içi ve Yurt dışı kurban bedellerinin farklı olması, yurt dışındaki tedariklerle ilgili fiyatların, dünyanın farklı yerlerinde farklılık arz etmesi ve toplam havuzun ortalamasının 850 lira olması. Yurt içindeki bin 50 lira ise, Türkiye içinde Kurbanlık olarak keseceğimiz hayvanlarımızın et ağırlığının diğer hayvanlardan çok daha yüksek olmasından kaynaklanıyor. Vatandaşlarımızdan vekalet aldıktan sonra da bizler gerekli sistemle bağış makbuzları hazırlandıktan sonra bu makbuzları genel merkezimize gönderiyoruz. Kesimleri de İslami usullere uygun şekilde tamamlandıktan sonra da bağışçılarımıza kurban ibadetlerinin yerine getirildiği mesajı ulaştırılıyor. Bu yılda önceki yıllarda olduğu gibi, kurban döneminde hayırseverlerden gelen kurban vekaletlerinden elde edilen etleri, ülkemizin tamamında ve dünyanın farklı bölgelerindeki ihtiyaç sahiplerine ulaştıracağız. Mazlum insanların sofralarına ulaştıracağımız kurban etleri ile evlerine, gönüllerine mutluluk vermenin, paylaşmanın ve paylaştırmanın huzurunu yaşayacağız” dedi.

‘TEREDDÜTLER VARSA…’

Son olarak, “Pandemi sürecinde insanların kurban kesimleri noktasında bir takım tereddütleri olduğunu biliyoruz” diyen Baykalmış, sözlerini şöyle tamamladı: “Yaptığımız çalışmalarla bu tereddütleri de ortadan kaldırıyoruz. Gerek devletimizin gerekse bilim kurulumuzun tavsiyeleri var. Tabii ki bizler vatandaşlarımızın bu konuda ibadetlerini nasıl yerine getirecekleri hakkında yorum yapamayız ancak temsil ettiğimiz kurumun çalışmaları noktasında vereceğimiz bilgiler ışığında kişileri rahatlatabiliriz. Şu anda salgın hastalık devam ediyor. Bu nedenle tedbirleri elden bırakmamamız gerekiyor. Özellikle de kurbanlıkların şehir dışından gelmesi, oradaki hijyen koşullarının sağlanması, belirleme ve teslim hakkında insanların kafalarında bazı soru işaretleri olduğunu biliyoruz. Biz vatandaşlarımızın kararına her anlamda saygı duyuyoruz ancak bu sene için en azından bu tarz tereddütleri olan insanlarımız varsa bize ulaşabilirler. Vatandaşlarımıza bir telefon kadar yakınız.”

‘Nerede ihtiyaç varsa…’

Türk Kızılay İzmir Şubesi olarak yeni bir proje için çalıştıklarını belirten Baykalmış, önümüzdeki dönemde günde 3 bin adet yemek çıkaracakları aşevinin gerekli izinlerini aldıklarını duyurdu. Bu konuyla ilgili ileriki günlerde ulusal bir bağış kampanyası başlatacaklarını da söyleyen Baykalmış, “İhtiyaçların giderilmesi konusunda vatandaşlarımızdan destek isteyeceğiz. Yine İzmir’de eksikliğini hissettiğimiz bir huzurevi projemiz de var. Bununla ilgili çalışmalarımız sürüyor. İlk etapta yaklaşık 100 odalı bir huzurevi projemiz var. Bu projemizin de gerekli izinleri alındı, çalışmalarımız devam ediyor. Kısacası, sadece kurban dolayısıyla değil çok geniş bir yelpazede çalışmalarımız devam ediyor. Kan hizmeti noktasında da verilen desteklere minnettar olduğumuzu söylemek istiyorum. Şifa bekleyen ihtiyaç sahibi insanların yardımına koşmada yine Türk Kızılay sahada. Nerede ihtiyaç varsa oraya elimizi uzatmaya çalışıyoruz” dedi.

Yağmur Gülü / Özel Haber

karsiyakada-zeybek-bilmeyen-kalmayacak

Karşıyaka’da Zeybek bilmeyen kalmayacak

ttk-baskani-yaramis-istifa-etti

TTK Başkanı Ahmet Yaramış istifa etti!