in ,

Pazarcı dertli: Bunlar daha iyi günlerimiz!

Eylül zam şampiyonu patlıcanla birlikte meyve ve sebzeye gelen fiyat artışını değerlendiren Pazarcılar Odası Başkanı Hamdin Erişen maliyetlerin yüksekliğinden yakındı

pazarci-dertli-bunlar-daha-iyi-gunlerimiz

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) İzmir Bölge Müdürlüğü’nden alınan bilgilere göre, eylülde geçen aya göre fiyatı en fazla artan ürün yüzde 34,71 ile patlıcan oldu. Fiyatların daha da artacağını iddia eden İzmir Pazarcılar Odası Başkanı Hamdin Erişen “Üretim bölgelerinde verim az, seralar başlamadı. Pazarlarda işler çok düşük. Pazarcı ağlıyor. Gelen bakıyor patlıcanın fiyatına artık almıyor. Alan da azar azar alıyor” dedi.

İŞLER YÜZDE 60 DÜŞTÜ

Patlıcanın zamlanmasını üretim sürecine ait masrafların fazlalığına bağlayan Erişen, “Patlıcanın verimi çok azdır. Toplandıktan 15 gün sonra bir daha toplayamazsın. Havalar sıcak geldi. Millet toplamak zorunda. Toprağa cemre düştü. Yetiştirmesi ayrı zor. En sonunda zaten pazarcı halden alıyor, onun da etkisiyle fiyat iyice değişiyor. Almasa kimse vatandaşa ‘Niye almıyorsun?’ demez. Kaldı ki alınmıyor. Mecburen zamlı. Elimizden gelse 1 liraya satabilsek. Bu sene salatalık 1 liraydı. Bu salatalığı kim yetiştirir? Kim ilaçlar? Kim getirir? Kim satar? Eken herkes “Topladığımız parayı işçiye verdik, yaptığımızla kaldık” diyor. İmkânımız olsa keşke fiyatları daha düşük satabilsek. Zaten satacak kimse kalmadı. İşlerimiz yüzde 60 oranında düştü” dedi.

TADI TUZU YOK!

Korona virüs salgınından sonra pazara gelen kitlenin, sağlık önlemleri kapsamında gençleştiğinin altını çizen Erişen, “Korona virüsten sonra pazara yaşlılar gelmiyor. Gençler bir iki tur atıyor. İşsizlik var, mecburi izne çıkanlar var. Pazara zaten gelen alt kesim. Beş bin metre kare içinde gezip cebine uygun olanı bulup almaya çalışıyor. Pazarcının elinde bir çözüm yok. Eskiden 5 kasa alırken şimdi 10 kasa alıyor sadece pazarcı. Patatesin üretim fiyatı, satış fiyatını geçti diyorlar. Artık bazı şeylerin masrafı çok daha fazla. Mazot, gübre, çiftçi, traktör, gübre ve işçi derken kim ne yapsın… Önce gübre atmadan patates olmaz. Her şey pahalandı. Adam buzağıyı büyütene kadar 2 sene geçiyor. Her şey acayip! Böyle nereye kadar gidecek hiç birimiz bilmiyoruz. Eskiden domates salçası yapılırdı. Bu sene 1 liradan domatesi bile alıp artık salça yapan yok. Patlıcan kurutan yok… Evet, şu an zam şampiyonu ama bu günleri de arayacağız. Üretmiyoruz, ne evde, ne de tarlada.” diye konuştu.

Rana Beyza Öztürk / Özel Haber

Gençlerden büyük gurur

bankamatikte-unutulan-parayi-sahibine-teslim-etti

Bankamatikte sıkışan parayı sahibine teslim etti