in ,

‘Pazarcılar bu kış da aç biilaç dolaşacak’

Semt pazarlarında bu yıl fiyatlar düşmek bilmedi. Başkan Erişen, “Bunlar iyi günlerimiz” dedi, meyve ve sebze fiyatlarının daha da artabileceği uyarısı yaptı

Yüksek enflasyon ve sürekli fiyatı artan ürünler, yurttaşın alım gücünü iyice düşürdü. Semt pazarları bile bugün el yakar hale geldi. Şu anda meyve ve sebze fiyatlarının aslında normal bir seviyede olduğunu ancak yakın zamanda artış beklediklerini söyleyen İzmir Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı Hamdin Erişen, “Bunlar iyi günlerimiz” vurgusu yaptı.
Pazarların son durumu ve gelecekten beklentileri üzerine Ege Telgraf’a konuşan Erişen, “Bu aydan sonra fiyatların yavaş yavaş artacağını düşünüyorum. İhracat durdu, domates 5 liraya zor kalkıyor. Bu aslında şimdilik güzel bir durum ancak hava soğuduğu zaman işimiz zorlaşacak. Şu anda vatandaşın kışlık erzak depoladığına şahit oluyoruz, aslında iyi bir şey de yapıyorlar. Çünkü kışın domates, salatalık, patlıcan, kabak ve bibere seyirci kalacağız gibi duruyor. Eylül ayı bu şekilde seyreder, ekimde fiyatlar biraz daha artar ama kasım ayından sonra büyük artışlar görürüz” dedi.

‘PEK UMUDUMUZ YOK’
İnsanların alım gücünün de günden güne düştüğünü ifade eden Başkan Erişen, “Okullar açıldı, insanlar çocuklarının ihtiyaçlarını karşılamakta bile zorlandı. İnsanlar ne yapacağını bilemediğinden habire ağlıyor. Durumu iyi olan alıp geçiyor ancak düşük ücretlerle geçinmek zorunda olanlar ne yapsın? Hal böyle olunca herkes bütçesini çıkarmak için pazar alışverişinden kıstı. Bir sattığımızı, sattığımız fiyata alamıyoruz. Müşterilerle sıkıntı yaşıyoruz. Bir haftada fiyatlar değişince ve insanların maaşları aynı olduğu için de arttığını söyleyemiyoruz. İnşallah yakın zamanda durumlar değişir ama pek de umudumuz yok” ifadelerini kullandı.

‘150 LİRAYA RAZI OLACAK’
Vatandaşın yanı sıra pazarcının da çok zor bir süreçten geçtiğinin altını çizen Erişen, “Bugün pazarcı 20 ila 30 kasa ürün alıp satıyorsa kış mevsiminde bu rakam 5 kasalara kadar düşecek. Asıl soğuk kışı bu yıl pazarcı geçirecek. Bir de o soğuk kışta dikilip, aldıklarını satmak için mücadele edecek; bir de salgın daha da artarsa işimiz daha da zorlaşacak. Pandemide çok zor günler geçirdik. Beni arayıp ‘Ağabey çocuğum çikolata istiyor ama alamıyorum’ diyerek ağlayan esnafımız oldu. Herkes için geçerli değil ama bütçesi zayıf olanlar bu duruma düşüyor. Ayrıca pazarcıların bu yıl da çok masrafı var; nakliye ücretleri arttı, belediyelerin işgaliyesi var. Eğer yanına bir arkadaşını da alırsa onun yevmiyesini, yemeğini ve yolunu karşılamak zorunda. Önümüzü göremiyoruz, durumumuz geçen seneden daha iyi olacak gibi durmuyor. Esnafıma kış aylarında daha az ürün alıp çok da kar etmemeye bakarak vatandaşa katkı koymalarını öneriyorum. Tabii ki pazarcı da zarar etmeyecek şekilde bir düzenleme yapmalı. Bugün 300 lira kazanan, kışın 150 liraya razı olacak. Anlayacağınız bu kış pazarcı da maalesef ki aç dolaşacak” diye konuştu.

YAĞMUR DAŞTAN / ÖZEL HABER

“2023’ün ateşini Selçuk’tan yakacağız”

Umutsuzluğa değil Genç İzmir’e kapıl!