in ,

Pınar Susmuş: Sorumluluğumun farkındayım

CHP Bayraklı’nın çiçeği burnunda kadın İlçe Başkanı Avukat Pınar Susmuş, “Bir Cumhuriyet kadını duruşuyla partimi iktidara taşımak için elimden geleni yapacağım” dedi

pinar-susmus-sorumlulugumun-farkindayim

CHP Bayraklı 5. ilçe kongresinde göreve seçilen Avukat Pınar Susmuş, ilk açıklamasını Ege Telgraf’a yaptı. Başkan Susmuş, “Zor bir seçim süreci atlattık ama örgütümüz bize sahip çıktı. Ben bu sorumluluğun farkındayım bu nedenle ilk günden itibaren de çalışmalarımıza başladık. 25 yıllık hukukçuyum. Birçok sivil toplum kuruluşunda aktif görev aldım. Bir Cumhuriyet kadını duruşuyla partimi iktidara taşımak için elimden gelen gayreti göstermek adına bu yola çıktım. Ben her zaman kadın ve gençlerin siyasette, toplumsal yaşamda ön planda olması gerektiğine inanan biriyim. Kadın hakları ve gençlerin bilgilendirilmesi ile ilgili çok çalışmaya katıldım. Bu deneyim ve tecrübe Bayraklı ’da çıktığımız yolda büyük bir önderlik yapacak, buna inanıyorum” dedi.

‘İZMİR’İN KURULDUĞU YER’

Başkan Susmuş, “Kadın ilçe başkanı oluşumdan dolayı örgütte büyük bir heyecan var, kendilerinden biri olarak beni görüyor olmalarından son derece mutluyum. İlçe binamız dolup taşıyor her gün, büyük bir heyecan var partiye yeni üye olmak isteyen insanlar var. Bir heyecan ve coşku yarattığımız kesin ama bunu sürekli kılabilmek için büyük bir gayretle çalışmamız gerektiğini biliyorum. Güzel bir döneme merhaba dedik, inşallah her şey güzel olacak diyerek devam edeceğiz. İzmir’in kurulduğu yer Bayraklı ve kuruluşunda kadın savaşçılar yani Amazonlar var. Amazonların başkenti Bayraklı’da artık bir kadın ilçe başkanı var diyorum. Belediyemizin Smyrna Meydanı’na bir Amazon heykeli dikmek gibi bir projesi var’’ ifadelerini kullandı.
Bayraklı’nın iki ana bölgeye ayrıldığını ve alt gelişmiş bölgenin bulunduğunu dile getiren Başkan Susmuş, “Toplumsal olarak, sosyal olarak çok ezilmiş, ötekileştirilmiş, değersizleştirilmiş kadınlarımız çok fazla. Alan çalışmalarında bizzat hep bulunmayı düşünüyorum. Kadınlarımızla bir araya geleceğim onlara cesaret ve özgüven aşılamak için, bir rol model olmayı düşünüyorum. Bunun yanı sıra, birçok eğitim çalışması yapacağız. Kadınlara ve belediyemizle iş birliği halinde onların mesleki alanda geliştirilmeleri ve meslek kazandırmaya yönelik faaliyetlerin artması içinde gayret sarf edeceğim. Kadınların ekonomik özgürlüğü olduğunda kendine özgüveni arttığında toplumda değişime ve dönüşüme girecek zaten. Bu konuda hukukçu kimliğimle, siyasetçi kimliğimle elimden ne geliyorsa, büyük bir gayret sarf edeceğim. İlk etapta zaten hemen eğitim çalışmalarımıza başlıyoruz, özellikle kadınlarımıza yönelik bilgilendirme toplantıları mesela kadın haklarına yönelik veya kadın şiddete uğradığında neler yapması gerektiğine yönelik, çok ciddi toplantılar gerçekleştireceğiz. Yeni seçildiğimiz için protokol toplantıları, tebrik ziyaretleri yoğun olarak gerçekleştiriliyor. En kısa sürede alana ineceğiz, ilk basın açıklamamızı ‘Kanal İstanbul projesi‘ ile ilgili yaptık. Bu konuda imza kampanyası gerçekleştirdik bir yandan esnaf ziyareti gerçekleştirdik. Zaten bu yoğunluğun içinde mutlaka bir yönümüz hep halkın içinde, halka dönük. Bunu daha da sıklaştırarak sürdüreceğiz ’’ dedi.

‘KÜÇÜK TÜRKİYE’

Bayraklı’yı çok iyi tanıdığını ve 2009 yılından bugüne dek bölgede siyaset yaptığının altını çizen Susmuş, “Bayraklı’yı küçük Türkiye diye tanımlıyorum. Ülkenin her coğrafyasına dair izler bulmamız mümkün. Meclis üyeliği yaptım, iki dönem belediye başkan aday adayı olarak alanda ve sahada çok ciddi çalışmalar yaptım, her bölgesini çok iyi tanıyorum. Bölgenin ihtiyaçlarını sorunlarını biliyorum, insanların yaklaşımlarını ve taleplerini biliyorum. Bu bilgiler bana görevimde büyük kolaylık sağlayacak” dedi.
Asıl görevinin örgütsel mücadele olduğunu fakat bir ayağında belediye çalışmalarını halka anlatabilmek olduğunu belirten Susmuş, “Belediyemizin bu konularda yaptığı ciddi çalışmalar var. Onları tabi ki halka daha iyi sunabilmeyi ve ihtiyaç olan noktaları belediyeye aktarabilmeyi sağlamalıyız. Biz işin doğrudan proje üreten tarafında değiliz. Bu iş belediyemizin görevi ama biz belediyemizin yaptığı hizmetleri daha üretken hale gelmesi, halka bir an önce ulaşması ve halkta gördüğümüz eksiklikleri, şikâyetleri belediyemize iletme noktasında köprü görevimizi eksiksiz yerine getirmeyi planlıyoruz” dedi. Uzmanlık alanlarına göre başkan yardımcılıkları verdiğini dile getiren Susmuş, “Bu anlamda da tüm ilçe yöneticisi arkadaşlarımıza uzmanlık alanlarına göre başkan yardımcılıkları verdim. Herkes o alanda ne gerekiyorsa; Sivil Toplum Kuruluşlarıyla İlişkiler, yerel yönetimle ilişkiler ki; yerel yönetimle ilişkilerden sorumlu başkan yardımcısı bu konuda uzmanlığı olan bir kişi, eğitim sekreterimiz eğitim konusunda uzmanlığı olan biri… Başkan yardımcılarımız bire bir bu çalışmaları aktif biçimde takip edecekler. O çalışmaların geri dönüşlerini de mutlaka benimle paylaşacaklar. Bu şekilde bir çalışma düzeni kurduk, süreç içinde daha sistematik hale gelecek. Kısacası projeleri elbette belediyemiz üretecek ama biz projelerin halka yansıması ve daha da geliştirilmesi noktasında her zaman işin mutfağında olacağız’’ diye anlattı.

‘YIPRATMA KAMPANYASI’

Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, hakkında Yargıtay’da dosyasının bulunduğu ve görevinden alınacağı iddiaları hakkında konuşan Susmuş, “Ben örgütün başındaki ilçe başkanı olarak belediye başkanım ile ilgili bu şekilde asılsız iddialarda bulunulmasını esefle kınıyorum. Başkanımız üzerinde ciddi bir yıpratma kampanyası yürütülüyor. Bunların kesinlikle doğru olmadığını biliyoruz. Kendisine de bunu açıklıkla ifade ettim ben ilçe başkanı olarak yanınayım, hukukçu kimliğim ile de yanındayım. Her tür hukuksal mücadeleyi zaten başlatıyor, o konuda ben de gereken desteği vermeye hazır olduğumu kendisine ilettim. Bunlar partimizi ve Bayraklıyı yıpratmaya yönelik ve bir takım çıkar çevrelerin uydurduğu iddialardır. Bunları biz kabul etmiyoruz. Belediye başkanımızın da sonuna kadar yanındayız’’ diye konuştu.

Rana Beyza Öztürk / Özel Haber

izmir-modeli-ile-ekonomiye-can-suyu

‘İzmir modeli’ ile ekonomiye can suyu

baskan-baturdan-gokdelen-mesaji-izmiri-istanbul-yaptırmayacagiz

Batur’dan gökdelen mesajları: İzmir’i İstanbul yaptırmayacağız