in ,

Plan onaylanırsa Gültepe uçacak!

Gültepe’de 15 mahalleyi kapsayan yeni imar planları yakında Büyükşehir’in gündemine gelecek. Düzenleme onaylanırsa bölgenin dönüşümünün önü açılacak

plan-onaylanirsa-gultepe-ucacak

Konak Belediyesi‘nin yılsonunda onayladığı ve ilk adımının atıldığı Gültepe’nin imar planlarında gözler İzmir Büyükşehir Belediyesi‘ne çevrildi. Belediye Meclisinde oybirliği ile kabul edilen Gültepe Bölgesi 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı Revizyonu‘nun ardından yine Büyükşehir Belediyesi’nin hazırlayacağı 1/5000 ölçekli imar planlarının da yürürlüğe girmesiyle birlikte İzmir’in merkezinde bir süredir yaşanan plan sancısı da son bulacak.

6 AYLIK MARATON

İzmir’in kalbi Konak’ta planlama alanı içerisine Çınartepe, Atamer, Millet, Murat, Trakya, Anadolu, Saygı, Mehmet Akif, Ulubatlı, 26 Ağustos, Yavuz Selim, Zeybek, Huzur, Cengiz Topel ve Boğaziçi Mahalleleri‘ni alan yeni imar revizyonunda süreç önümüzdeki günlerde tamamlanacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Meclis toplantısında gündeme gelmesi beklenen ikinci revizyon hamlesi sonrasında yaklaşık 1,5 yıl önce onaylanan ancak yine Büyükşehir Belediyesi tarafından reddedilen yeni düzenlemeyle ilgili tüm bürokratik işlemler tamamlanacak. Bölge halkının mağduriyetini gündeme taşıyan ve 300 hektarı bulan alanda tüm imar işlemlerini askıya alan zorlu süreç de böylece son bulacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi tarafından onaylanması ve en kısa sürede askıya çıkması beklenen yeni imar planları aynı zamanda Gültepe’yi İzmir’in yıldızı da yapacak.

PLANDA NELER VAR?

Önceki yıl İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Konak Belediyesi’ne iade ettiği planlarla ilgili revizyon çalışmaları meclis üyeleri, meslek odaları, belediye bürokratları, mahalle muhtarları ve yöre halkının da dahil olduğu katılımcı bir şekilde tamamlandı. Özellikle seçim döneminde 15 mahallede yaşayan yüz bine yakın vatandaşın en önemli taleplerinden bir tanesi olan planlarda yapılan düzenlemeyle birlikte, bölgedeki yeşil alan yoğunluğu da artırıldı ve daha fazla sosyal tesis, resmi kurum alanı ve yeni rekreasyon alanları ile birçok altyapı iyileştirmesine yer verildi. Bölgede yapılaşması tamamlanmış mevcut mülkiyetlerin de korunduğu planlarla birlikte kat karşılığı yapılacak yerinde dönüşümün de önü açılmış oldu.

GÖZLER BÜYÜKŞEHİR’DE

Yaptıkları çalışmalara ilişkin bilgi veren Konak Belediye Meclis Üyesi Ali Yangır, aynı çalışmaların en kısa sürede Tepecik için de başlatılması temennisinde bulunarak, “Hazırladığımız planları İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ilettik. Oybirliği ile mecliste kabul etmiştik. Bununla ilgili bölgede detaylı çalışmalar yaptık ve halkımızla da görüştük. Büyükşehir Belediyesi’nin de planları en kısa sürede onaylamasını bekliyoruz. Seçimlerden önce özellikle oradaki halkın ciddi talepleri olmuştu. Özellikle plan olmadığından ötürü düzenlemenin bir an önce hayata geçirilmesi için vatandaşlar ciddi bir beklenti içerisindeydi. Halkın da katılımıyla hazırlanan ve vatandaştan tam not alan bir plan oldu. Konak meclisi olarak çalışmaları tamamladığımızdan ötürü sevindik. Dönüşüm bekleyen vatandaşlarımız için hayırlı uğurlu olmasını diliyoruz. Aynı planların Tepecik için de yapılmasını bekliyoruz. İnanıyorum ki aynı sevinci o bölge için de yaşayacağız” dedi.

Erman Şentürk/ Özel Haber

iranda-yolcu-ucagi-dustu-170-kisi-oldu

İran’da yolcu uçağı düştü: 170 kişi öldü

buyuksehir-ve-kirazin-arasinda-kopru-olacagiz

“Büyükşehir ve Kiraz’ın arasında köprü olacağız”