Berna Sever / EGE TELGRAF- Bahar ayları güneşin tekrar ısıtmaya başlamasıyla birlikte doğanın canlanması için harika bir zaman olsa da polen alerjisi olanlar için bazı zorluklarla da geliyor. Uzmanlar, “Polen alerjisi, birçok insanın mevsimsel olarak mücadele ettiği yaygın bir rahatsızlıktır ve semptomlarının şiddeti, polen seviyeleri ve kişinin alerjiye olan hassasiyetine bağlı olarak değişir. Polen alerjisi olan kişiler, polenin havaya salınmasıyla birlikte burun akıntısı, hapşırma, kaşıntı, gözlerde sulanma ve kaşıntı gibi belirtiler yaşayabilirler. Bu semptomlar, günlük yaşamı olumsuz yönde etkileyebilir ve uyku kalitesini, konsantrasyonu ve genel yaşam kalitesini azaltabilir” dedi.

Uzmanlar, polen alerjisi olan kişilerin semptomlarını hafifletmek için bazı önlemler alabileceklerini belirterek şunları anlattı:

Duygusal açlık obeziteye yol açar Duygusal açlık obeziteye yol açar

1.    Evde Kalın: Polen seviyeleri dışarıda yüksekken, mümkünse evde kalın. Evde kaldığınızda pencereleri kapalı tutarak polenin içeri girmesini engelleyebilirsiniz.

2.    Dışarı Çıkarken Önlemler Alın: Dışarı çıkmak zorunda kaldığınızda, polen seviyelerinin en düşük olduğu sabah erken veya akşam geç saatlerde dışarı çıkın. Ayrıca dışarı çıktığınızda maske takmak, polenin burun ve ağız yoluyla alınmasını azaltabilir.

3.    Evde Hava Temizleyicisi Kullanın: Evde hava temizleyicisi kullanmak, iç mekandaki polen miktarını azaltabilir ve semptomların şiddetini hafifletebilir.

4.    Düzenli Olarak İlaç Kullanın: Doktorunuzun önerdiği ilaçları düzenli olarak kullanmak, polen alerjisi semptomlarını kontrol altında tutmaya yardımcı olabilir.

5.    Duş Alın ve Kıyafetleri Değiştirin: Dışarıdan geldiğinizde hemen duş alın ve dışarıda giydiğiniz kıyafetleri değiştirin. Bu, üzerinizdeki polenin evin içine taşınmasını engelleyebilir.

Kaynak: Ege Telgraf