Balıkesir sokak hayvanlarını sahipleniyor Balıkesir sokak hayvanlarını sahipleniyor

Prof. Dr. Hasan Sözbilir, Manisa'nın Soma ilçesinde meydana gelen 4.8 büyüklüğündeki depremin ardından, bölgede varlığı bilinen iki faya dikkat çekti. İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü'nden olan Prof. Dr. Sözbilir, depremin doğu-batı veya kuzey-güney yönelimli bir fayın kırılması sonucu meydana gelmiş olabileceğini belirtti. Bu özelliklere sahip olan Soma fayı ve Soma ilçesinin kuzeyindeki kuzey-güney uzanımlı fayın incelenmesi gerektiğini vurguladı.

Depremin merkez üssü Manisa'nın Soma ilçesi olarak belirlenirken, 10,24 kilometre derinlikte gerçekleştiği ve çevre illerde de hissedildiği bildirildi. Prof. Dr. Sözbilir, "Soma-Kırkağaç fayı ve yakınındaki diğer fay üzerinde hendek tabanlı paleosismolojik çalışmaların yapılması gerekiyor" dedi.

1919 yılında Soma'da meydana gelen büyük depremi hatırlatan Prof. Dr. Sözbilir, o depremin Soma-Kırkağaç fayından kaynaklandığının kabul edildiğini ve bu nedenle ilçenin kuzeyindeki fayın bu depremin sismik kaynağı olabileceğini ifade etti.

Kaynak: DHA