in ,

Prof. Dr. Teoman Duralı son yolculuğuna uğurlandı

Felsefe Profesörü, biyolog, akademisyen ve düşünür Prof. Dr. Teoman Duralı, son yolculuğuna uğurlandı.

prof-dr-teoman-durali-son-yolculuguna-ugurlandi

Bir süredir dil kökü kanseri tedavisi gören felsefe profesörü, biyolog, akademisyen ve düşünür Prof. Dr. Şaban Teoman Duralı 74 yaşında yaşamını yitirdi. Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülü sahibi Prof. Dr. Duralı için Fatih Camii’nde cenaze töreni düzenledi.

Törene TBMM Başkanı Mustafa Şentop, AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, AK Parti İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, Teoman Duralı’nın oğlu ve kızı Deniz Duralı, Elif Duralı Çağlayan, belediye başkanları, Duralı’nın meslektaşları öğrencileri ve ailesi katıldı. Prof. Dr. Duralı’nın Türk Bayrağı’na sarılı naaşı omuzlarda taşınarak Fatih Camii’ne getirildi. Camide Duralı’nın cenazesi haricinde 3 farklı cenaze namazı daha vardı. TBMM Başkanı Mustafa Şentop Prof. Dr. Duralı’nın naaşı başında konuşma yaptı. İkindi namazı vaktinde kılınan cenaze namazının ardından Duralı’nın naaşı, Aşiyan Mezarlığı’ndaki aile kabristanına defnedilmek üzere götürüldü.

AK Parti Grup Başkanvekili Numan Kurtulmuş, “Batı medeniyetiyle bizim medeniyetimizi mukayesesini yaparak ayakları yere son derece sağlam basan ufku geniş çok sayıda hocamızın yetişmesine vesile oldu. Allah rahmet eylesin” dedi.

“TEK TESELLİMİZ ONUN MİRASININ YAŞAYACAK OLMASI” 

İbn Haldun Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Felsefe Bölüm Başkanı Doç. Dr. Burhan Köroğlu “Bu hastalıktan önce çok dinç çok enerjikti. Türkiye çok büyük bir değer kaybetti. Seçkin birçok siyasi ve bilim adamı Teoman’ın hocanın öğrencisi. Teoman hocamız ölmeyecek, kitaplarıyla fikirleriyle daha çok genç öğrenciler onu yaşatacak. Tek tesellimiz onun mirasının yaşayacak olması” şeklinde konuştu.   Prof. Dr. Duralı’nın öğrencisi Veysel Bircan “Teoman hocamız Türkiye’nin son yüzyılda yetiştirdiği en önemli düşünürdü. Yaşayan tek Türk filozoftu. Biz hocamıza Zonguldaklı Filozof unvanını vermiştik. O bizim idolümüzdü, o bizim ışığımızdı. Teoman Duralı Felsefe Vakfı’nın kurulmasını tüm devlet yetkililerinden arzu ediyorum” dedi (DHA)

İzmir Büyükşehir Belediyesi çölyak ve fenilketonüri hastalarının da yanında

15-yasindaki-lise-2nci-sinif-ogrencisi-kayip-neslihan-icin-arama-calismasi-baslatildi

15 yaşındaki lise 2’nci sınıf öğrencisi kayıp Neslihan için arama çalışması başlatıldı