Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna'nın atacağı adımlardan emin olmadan ve anlaşma sağlanmadan ateşkesin mümkün olmayacağını belirtti. Putin, Kazakistan'ın başkenti Astana'da yapılan Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) 24. Devlet Başkanları Zirvesi'nin ardından Rus basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Şezlonglara eşya bırakana büyük ceza! Yer tutmaca devri bitti Şezlonglara eşya bırakana büyük ceza! Yer tutmaca devri bitti

FÜZE ÜRETİMİ VE KONUŞLANDIRMA

Orta ve kısa menzilli füze sistemleri üretimine başlamaya hazırlandıklarını söyleyen Putin, "Üretim için ilgili talimatları verdik. Konuşlandırılmalarına gelirsek, Amerikan yapımı sistemler orta ve kısa menzilli füzeleri dünyada bir yerde ortaya çıkarırsa, mütekabiliyet gereği hareket etme hakkımızı saklı tutuyoruz" dedi. Ayrıca ABD’nin orta ve kısa menzilli füze sistemlerini dünyanın çeşitli noktalarına konuşlandırdığını belirterek, "Bu saldırı sistemlerini üretmeye başlamamız ve sonrasında güvenliğimizi sağlamak için bunları nereye konuşlandıracağımıza karar vermemiz gerekiyor" diye ekledi.

ABD SEÇİMLERİ VE UKRAYNA

ABD'de yapılacak başkanlık seçimlerinde aday olan Donald Trump’ın Ukrayna’daki savaşı bitirmeye yönelik söylemlerini ciddiye aldıklarını ifade eden Putin, "Olası tekliflerini ve bunu nasıl yapacağını bilmiyorum ama söylediklerinde samimi olduğundan şüphem yok" dedi. Putin, ABD’deki seçimlerin ardından kabinenin kurulmasını beklediklerini ve Rusya’nın ABD ile görüşmeye hazır olduğunu söyledi.

RUSYA – TÜRKİYE İLİŞKİLERİ

Putin, Rusya-Türkiye ilişkilerindeki en büyük sorunun ne olduğu sorusuna, "Ne bize sorun yaratıyor iyi biliniyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın siyasi iradesi bu konuda bize yardımcı oluyor. Teknik anlamda ödemelerde sorun var. Türk ortaklarımız bize dün ticaret hacminin 63 milyardan 55 milyar dolara gerilediğini iletti" diye yanıt verdi. Putin, mevcut durumun yerel üretim ve ikili ilişkilerin gelişimiyle ilgili olduğunu belirterek, "Tüm sorunlar çözülebilir" ifadesini kullandı.

TALİBAN İLE İLİŞKİLER

Rusya’nın Taliban’ı ne zaman terör örgütü listesinden çıkaracağına yönelik soruya Putin, "Genel olarak Taliban'ın ülkedeki gücü kontrol ettiğinden yola çıkmalıyız. Bu anlamda Taliban terörle mücadelede bizim kesinlikle müttefikimizdir" yanıtını verdi. Taliban’ın Afganistan’da istikrarlı bir durum istediğini söyleyen Putin, "Taliban'dan defalarca bizimle ve terörle mücadele yolunda çalışmaya hazır olduklarına dair sinyaller aldık" dedi.

UKRAYNA SAVAŞI

Putin, Ukrayna ile müzakereleri reddetmediklerini belirterek, "Sorun şu ki çatışmayı arabulucuların yardımıyla ve yalnızca onlar aracılığıyla sonuçlandırmak bana pek mümkün görünmüyor. Bir arabulucunun nihai belgeleri imzalama yetkisine sahip olması pek olası değil" dedi. Putin, arabuluculuk konusunu genel olarak memnuniyetle karşıladıklarını vurgularken, "Örneğin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İstanbul’daki müzakere sürecinde yaptığı gibi" ifadesini kullandı. Ukrayna tarafının anlaşma sağlanması yönünde adım atması gerektiğinin altını çizen Putin, "Bu adımların vazgeçilmez ve Rusya için uygun olması gerekiyor. Anlaşma sağlanmadan ateşkesin sağlanması mümkün değil" dedi.

Putin, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy’nin görev süresinin sona erdiğine dikkat çekerek, "Ukrayna’daki yönetici elit kesim, yasa dışı şekilde iktidarda bulunuyor ve yetkilerinin onaylanması için Anayasa Mahkemesine başvuruda bile bulunmuyor. Ukrayna Anayasa Mahkemesinin 2015’te kabul ettiği yasaya göre, başkanın görev süresi 5 yıl ve bu sürenin Anayasa’ya uygun şekilde uzatılması için herhangi bir gerekçe yok" ifadelerini kullandı.

Kaynak: TRT HABER