Son dönemde yolda kalan arızalı araç sayısındaki yükseliş trafik sorunlarının tuzu biberi oldu. Uzmanlar enflasyondaki hızlı yükseliş ve alım gücündeki düşüşün önümüzdeki günlerde daha fazla aracı yolda bırakacağı görüşünde. İzmir'deki oto tamircilerinde durgunluk hakim. 

EZBERLER BOZULDU

Ege Telgraf Gazetesi muhabiri Nihat AK'ın haberine göre; Piyasalarda bir belirsizlik olduğunu belirten Ege Otomotiv Derneği (EGOD) Yönetim Kurulu Başkanı Enver Mehmet Torun, “Otomotiv piyasası pandemiden bu yana çalkantılı bir seyir izliyor. Önce çip krizi çıktı. Hammadde tedarik zinciri kırıldı. Fabrikalarda bir süre çarklar dönmedi. Birdenbire otomotivde enflasyon patlaması yaşandı. Yeni araçlar üretilemedi. İkinci el araçların fiyatı bir dönem sıfır araç fiyatını geçti. Yurttaş ikinci el araçlarını sürdürülebilir kılmak için büyük bir gayret ortaya koydu. Aylar önce oto tamircilerine randevusuz gidilemiyordu. Günlerce sıra bekleniyordu. Piyasa şartları pat değişti. Ezerler bozuluverdi” dedi. 

TIK DEYİNCEYE KADAR

Alım gücü düşen yurttaşın araçlarıyla ilgilenemediğini belirten EGOD Başkanı Torun, “Otomotiv yedek parça satıcılarında ticaret hacmi düştü. Oto tamircilerimizin o eski günlerinden eser yok şimdi. Sömestir tatilini fırsat bilen çok sayıda araç sahibi bakım onarım yaptırırlardı araçlarına. Bu sene o yoğunluk yok. Karayollarında ilerlerken çok sayıda araç arızası nedeniyle yolların tıkandığını görüyoruz. Vatandaş tık deyinceye kadar arabasını kullanıyor. Yağ değişimini yaptıran yok. Lastiklerini yenileyen yok. Bakım, onarım yaptırmak lüks olmuş. Aracı durduğu yere kadar vatandaş gidiyor. Arızalı birçok araç vatandaşın evinin önünde üstü toz bağlamış bekliyor. Trafikteki sakinlik, akaryakıt petrol istasyonlarındaki durgunluk bunun en önemli göstergelerinden. Bu belirsizlik ve kötü durum ekonomi düzelinceye kadar böyle gider” ifadelerini kullandı.  

Seçim hesapları tutmayan ihracatçı zararına çalışıyor Seçim hesapları tutmayan ihracatçı zararına çalışıyor

‘ZAMLAR BİZDEN DEĞİL’

Fiyat yükselişlerinin kendilerinden kaynaklanmadığını belirten Bornova Oto Tamircileri Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Bülent İşçi, “İğneden ipliğe her şeyin fiyatı artıyor. Dükkan kiraları aldı başını gitti. Personel ücretleri artış gösterdi. Kullandığımız parça fiyatları yükseldi. Bakım onarım fiyatlarının yükselmesinin kaynağı biz değiliz. Sanayideki çok sayıda usta dükkanındaki temizliği kendisi yapıyor. Bir durgunluk var. Çarkların döndürülmebilmesi için esnafımız fedakarlık yapıyor. Esnafımızın girdi maliyetlerini azaltabilmek için oto tamirciler sitesi kurma çalışmalarımız var. Önemli bir mesafe kat ettik. Yakın zamanda müjde vermek istiyoruz. Kuracağımız siteye sadece NACE kodu oto tamirci olanları alacağız” diye konuştu.

Kaynak: EGE TELGRAF