11 Haziran 2024 tarihinde gerçekleştirilen 346. Reklam Kurulu toplantısında, 175 dosya üzerinde karar alındı. Bu dosyalardan 147'si mevzuata aykırı bulunarak toplam 20 milyon 100 bin 269 lira idari para cezası verildi. Ayrıca, 3 dosya hakkında ise erişimin engellenmesi kararı alındı.

Çevresel Beyanlar ve Tüketici Hakları

Tüketici tercihlerinde etkili olan çevresel beyanlar konusunda da denetimler sıklaştırıldı. Özellikle gıda, giyim ve dayanıklı tüketim sektörlerinde faaliyet gösteren 4 şirketin 'doğa dostu', 'iklim dostu' gibi çevresel beyanlarının yetersiz ve belirsiz olduğu gerekçesiyle idari yaptırım uygulandığı bildirildi. Bu reklamların tüketicileri yanıltıcı bir şekilde yönlendirdiği belirtildi.

Taklit Ayakkabı Reklamları

Reklam Kurulu'nun gündeminde taklit ayakkabı reklamları da yer aldı. Özellikle sosyal medya platformlarında koruma altındaki markaların logo ve ayırt edici unsurlarının yanıltıcı biçimde kullanıldığı tespit edilen 17 reklam veren hakkında idari yaptırım kararı alındı.

Coğrafi İşaret Tesciline Aykırı Reklamlar

Ayrıca, Ayvalık Zeytinyağı gibi coğrafi işaretlerin tesciline aykırı biçimde üretim yapan 13 firma hakkında da durdurma kararı verildiği açıklandı.

Vodafone Business, teknoloji çözüm ortağı oldu Vodafone Business, teknoloji çözüm ortağı oldu

Bu kapsamda, Reklam Kurulu'nun tüm bu önlemlerle tüketicilerin doğaya ilişkin hassasiyetlerinin istismar edilmesini engellemeye çalıştığı vurgulandı.

Kaynak: İHA