in ,

Rıza Bey Apartmanı sakinlerinden ‘Rıza Bey Apartmanı park olmasın’ açıklaması

Rıza Bey Apartmanı Park Olsun kampanyasının sonuca ulaşmasının ardından apartman sakinleri bir basın açıklaması düzenledi. Bina sakinleri, “Bizimde acımız büyük ama bizler burada park olsun istemiyoruz, 30 kişiyiz kimse fikrimizi sormadı” çıkışında bulundu.

riza-bey-apartmani

Depremin ardından iki çocuğunu, iki yeğenini ve annesini kaybeden Emine ve Hüseyin Yücel çiftinin sosyal medya üzerinden başlattığı “Rıza Bey Parkı Park Olsun” kampanyası ise sonuç buldu. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İzmir’de meydana gelen depremde 11’i çocuk çok sayıda yaşamını yitirdiği Rıza Bey Apartmanı’nın yerine park yapılacağını açıklamıştı. Alınan sonucun ardından Rıza Bey Apartmanı sakinleri, bina önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Gerçekleştirdikleri açıklamada sosyal medyada yer alan haberlerde herkesin ‘park olması’ talebinde gibi gösterildiğini iddia eden sakinler, “Bizler buranın park olmasını istemiyoruz, 31 daire olarak bize sorulmadan bizlerde park istiyormuşuz gibi lanse edildi, biz evlerimizi istiyoruz” dedi.

ahmet-citim-deprem

‘YALNIZCA 1 KİŞİ İSTİYOR’

31 adet kat sahibinin talebinin park olması doğrultusunda olmadığını söyleyen ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın 33 saat sonra depremden çıkardığı Ahmet Çitim, “Bu binada eşimi kaybettim. Dokuz gün yoğun bakımın ardından yaşıyorum. Buranın ev olmasını istiyoruz ve simge olarak anılmalarını istiyoruz. Kendilerine de, park yapmak isteyenlere söyledik. Yapmayalım demiyoruz. Murat Kurum aynı yere sembol yapılacağız dendi. Neden itiraz ediyoruz anlamıyorum. Park yapılmasın, ev istiyoruz. Boş bir yere sembolik olarak bir büst yapılmasını elbette istiyoruz. Burası park olmamalı. 1 kişi park olmasını istiyor. 31 kişi evimiz yerinde olsun istiyor. Bizim fikrimiz alınmadan bir kişi için park olması adil değil. Anayasal hakkımız bizim yerimize ev yapılsın biz anılarımızla yaşayalım. Sembolik olarak anılacak bir şey yapılsın” açıklamalarında bulundu.

 ‘BİR EVİ BİR EMEKLİ MAAŞI’

Park yapılmasını istemeyen Rıza Bey Apartmanı sakinlerinden Bülent Okan da, “Eniştemi ve annemi kaybettim. Her kat hemen hemen bir yakınını, bir komşusunuz kaybetti. Hepimiz çok acı çektik. Bu durumun düzelmesi için buraya çevre ve şehircilik bakanlığının projeleriyle ev yapılmasını beklerken, Sosyal medya kampanyası neticesinde buraya park yapılması gündeme geldi. Bu tek kat sahibinin isteği. Hiç birimiz böyle bir park talebi içinde değiliz. Oturan herkes park istiyor gibi bir durum oluştu. Bir kişi dışında park istenmediğini belirtmek istiyoruz. İsteyen ailenin acıları var anlıyoruz. Onlarla görüşmeler yaptık ama acıların dolayı kimse üstüne gitmedi. Herkesin ölüsü var oysa burada. Bu arazi üzerine yapılacak tek şey evlerimizin geri yapılması. Bir evi olup bir emekli maaşıyla çalışan insanlar var. Ev tutacak parası olmayan insanlar var. Biz park yapılsın istemiyoruz, kendi yerine kendi evlerimiz yapılsın. Vefat edenleri yine anmak istiyoruz, ama kocaman bir arazinin park olmasının bir anlamı yok” dedi. 12 yaşında saatlerce enkaz altında kalan Fatma Okay da, “Burada arkadaşlarım öldü. Arkadaşlarımın hatıralarıyla evde yaşamak istiyorum. 5 saat enkaz altında kalmıştım. Çaresizlik duygusunu öğrendim. Burası park olmasın, apartman olsun istiyorum” diye konuştu.

Rana Beyza Öztürk

guveli-goleti

Güveli Göleti’nin yarısı tamamlandı

tedasin-ozellestirmeden-kaynakli-alacaklari-3-6-milyar-liraya-ulasti

TEDAŞ’ın özelleştirmeden kaynaklı alacakları 3.6 milyar liraya ulaştı