in ,

Rize’de heyelan: Evler boşaltılıyor

Rize’nin Pazar ilçesinde 2 gündür bölgede etkili olan yağışlar sonrası meydana gelen heyelan nedeniyle 5 ev boşaltıldı.

rizede-heyelan-evler-bosaltiliyor

Pazar ilçesi Zafer Mahallesi Tonyalılar mevkiinde dün akşam yaşanan toprak kayması nedeniyle 5 ev tedbir amaçlı boşaltıldı. Yaklaşık 3 dönüm arazide toprak kayması yaşanırken, 3 binadaki 5 hanede yaşayan 22 kişi evlerinden tahliye edildi.

Bölgede AFAD İl Müdürü Şakir Kurk ile Pazar Belediye Başkanı Ahmet Basa incelemelerde bulunarak evleri boşaltılan vatandaşlarla görüştü. İki gündür devam eden yağışlar neticesinde Pazar’da meydana gelen toprak kaymasının büyük çapta bir heyelan olduğunu dile getiren AFAD İl Müdürü Şakir Kurk “İki gündür ilimizde devam eden yağışlar nedeniyle ufak çaplı toprak kaymaları var. Burada ise 5-6 evi etkileyen bir heyelan meydana geldi. Arkadaşlarımız ile hasar tespit çalışmalarına başladık. Şu anda büyük bir çaplı bir heyelan olduğunu görmekteyiz” dedi.

“Can kaybı olmamasına şükrediyoruz”

Heyelan riskinin devam ettiğini dile getiren Pazar Belediye Başkanı Dr. Ahmet Basa ise “Arazi sahiplerinden duyduğumuza göre ufak tefek çatlaklar varmış. Fakat birkaç gündür sürekli olan yağışlardan dolayı tamamen belli bir kesim aşağıya doğru çöktü. Şükrediyoruz ki can kaybımız yok. Ama devam edecekmiş gibi de bir pozisyon var. Yine çatlaklar var, sanki devam edecek” ifadelerini kullandı. Yaşanan heyelanı eşinin kendisini arayarak haber verdiğini ve evin kaydığını söylediğini dile getiren Bülent Tonyalı “Ben çarşıdaydım, o sırada eşim aradı. Ev gidiyor dedi. Hemen kardeşlerimi de aldım ve buraya geldim. Yeğeni gelmiş eşimin yanına ağaçları kestin mi diye sordu. Ev aydınlık olmuş. Eşim o sırada dışarıya bakınca toprağın kaydığını görmüş ve beni aramış” ifadelerini kullandı. (İHA)

turk-muziginin-duayen-ismi-timur-selcuk-son-yolculuguna-ugurlandi

Türk müziğinin duayen ismi Timur Selçuk, son yolculuğuna uğurlandı

izmirdeki-depremde-dev-beton-bloklarin-araclarin-uzerine-dusme-ani-saniye-saniye

İzmir’deki depremde dev beton blokların araçların üzerine düşme anı saniye saniye…