Trafik Birimlerinden sürücülere “yangın” mesajı: Neden olma! Trafik Birimlerinden sürücülere “yangın” mesajı: Neden olma!

RTÜK'ün CHP'li üyesi İlhan Taşçı, Açık Radyo'nun lisansının iptal edildiğini sosyal medya üzerinden duyurdu. Kararın gerekçesi olarak, daha önce verilen yayın durdurma cezasına uyulmaması gösterildi. RTÜK, Açık Radyo'ya daha önce üst sınırdan 189 bin 282 TL idari para cezası ve beş program durdurma cezası vermişti. Ancak bu cezalara rağmen, belirtilen programda kullanılan ifadeler nedeniyle lisansın iptal edildiği açıklandı.

22 Mayıs 2024 tarihinde RTÜK, Açık Gazete programında geçen "Osmanlı topraklarında gerçekleşen tehcir ve katliamların, soykırım olarak adlandırılan katliamların 109. yıldönümü, sene-i devriyesi. Bu yıl da anma yasaklandı biliyorsunuz" ifadeleri üzerine Açık Radyo'ya ceza vermişti. RTÜK'ün açıklamasında, bu ifadelerin toplumu kutuplaştırıcı ve kin uyandırıcı nitelikte olduğu belirtilmiş, ayrıca yayın sırasında düzeltme yapılmamasının kamusal sorumluluk açısından kabul edilemez olduğu vurgulanmıştı.

İlhan Taşçı, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, lisansın iptal gerekçesini paylaşarak şunları belirtti: "RTÜK, Açık Radyo’nun lisansını iptal etti. Gerekçe, kurulun daha önce verdiği ‘toplumu kin ve düşmanlığa tahrikten’ 5 gün program durdurma cezasına uymayıp yayını sürdürmesi. Oysa yayıncı para cezasını ödemiş, ancak yayını kesmemiş. Bu durum yayıncı lehine yorumlanmalıydı."

Kaynak: Gerçek Gündem