Çimke Yayınevi tarafından baskıya giren, 10 bölümden oluşan “Dedemli ‘Büyük Göç Hareketi Başlarken Bütün Sırlar Çözülüyor” adlı kitap Ruhi Cavlak imzasıyla yayımlandı. Büyük bir titizlikle yapılan araştırmalar ve yerinde incelemelerle yazar, belde ile ilgili merak edilenleri bu kitapta topladı.

"Sanata Dair" karma sergisi Büyük Çamlıca Camisi'nde 27 Nisan'a kadar açık "Sanata Dair" karma sergisi Büyük Çamlıca Camisi'nde 27 Nisan'a kadar açık

Dedemli Seyyit Bayram Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Muhammet Gümüşlü, kitabı okuyan bir Dedemlili’nin hatıralarını, çocukluk yıllarını yeniden yaşarken bir araştırmacı da kendine birçok kez tez konusu bulacağını aktarıyor. Gümüşlü, kitabın Dedemli’nin tarihine kapı açtığını ve gelecek kuşaklara da önemli bir miras olacağını belirtiyor. Eserin birinci bölümünde sosyal, kültürel ve ekonomik hayat, ikinci bölümünde Dedemli ve bulunduğu bölgenin tarihi yer alırken; üçüncü bölümde coğrafi durum, nüfus ve idari yapısı anlatıldı. Kasabanın geçmişten bugüne geçim kaynakları, geleneksel tedavi uygulamaları, yardımlaşma ve sosyal faaliyetlerin de kaleme alındığı kitabın son bölümünde Dedemli’de kullanılan kelimeler, deyimler ve atasözleri yer alıyor.

Yazar Ruhi Cavlak, araştırma çalışması yaparken zanaatkarlık işleriyle uğraşanların ön planda yer aldığını belirterek, kitabın en önemli yönlerinden birinin köy kütükleri ile ilgili bilgileri büyüklerinin yardımı ile 1830’lu yıllara kadar öğrenebilecek olmalarını aktardı. Cavlak, kitabın hazırlanmasında emeği geçenlere, özellikle Prof. Dr. Mustafa Aydın ve Osmanlı Arşivcisi emekli memur Mustafa Dönmez’e teşekkür etti.

Kaynak: İHA