Rusya Merkez Bankası, ülke ekonomisinin mevcut durumuna dair önemli açıklamaları içeren bir rapor yayımladı ve temmuz ayındaki toplantısında politika faizini önemli ölçüde artırabileceğini bildirdi. Rapor, Rus ekonomisinin ilk çeyrekte beklentilerin üzerinde yüzde 5,4 oranında büyüdüğünü gösterirken, hane halkı tüketiminin de bankanın öngörülerini aşarak arttığını ortaya koydu.

Enflasyonun yüksek seyretmesinin kalıcı enflasyon baskılarına neden olduğunu belirten rapor, tüketici talebinin arz kapasitesini aşmasının Rusya'da fiyat artışlarının temel itici gücü olduğunu vurguladı. Bu durum, merkez bankasının daha sıkı bir mali politikaya yönelmesini gerektirebileceğini ve politika faizinde önemli artışlar yapabileceğini öne sürdü.

Rusya Merkez Bankası Mali Politika Bölümü Direktörü Kiril Tremasov, 13 Haziran'da yaptığı açıklamada, bankanın 27 Temmuz'daki toplantısında politika faizini 100 ila 200 baz puan arasında artırabileceğini belirtmişti. Banka, 7 Haziran'daki son toplantısında ise politika faiz oranını değiştirmeyerek yüzde 16 seviyesinde sabit bırakmıştı.

DASK'tan Yargıtay'ın poliçe limiti kararına açıklama: Sorumluluk limitler ile sınırlı DASK'tan Yargıtay'ın poliçe limiti kararına açıklama: Sorumluluk limitler ile sınırlı

Rusya Merkez Bankası'nın politika faizindeki muhtemel artışı, enflasyonu kontrol altına almak ve ekonomik istikrarı sağlamak adına alınan tedbirlerin bir parçası olarak değerlendiriliyor. Temmuz ayındaki toplantı, ülkenin ekonomik yönetimi ve finansal piyasaları için kritik bir öneme sahip olacak.

Kaynak: AA