in ,

Rusya’ya domates kotası doldu dolacak!

Türkiye’nin önemli tarım ürünlerinden olan domatesin ihracatında Rusya’nın koyduğu kotada sınıra dayanıldı. İhracatçılar uygulamanın kaldırılmasını talep ediyor!

rusyaya-domates-kotasi-doldu-dolacak

Türkiye’den Rusya’ya yapılan domates ihracatında 7 Şubat 2020 tarihinde 150 bin ton’dan 200 bin ton’a çıkarılan kota dolmak tekrar dolmak üzere. Türkiye’nin Rusya’ya domates ihracatı 191 bin 722 ton’a ulaştı. Türkiye’nin önemli tarım ihracat kalemlerinden biri olan domateste, kotanın azalması nedeniyle ihracatçılar Rusya’ya ürün ihracatında çekimser davranmaya başladı.

‘KOTA KALDIRILSIN’

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, Türk ihracatçısının 3-4 ayda bir Rusya’ya domates ihracatında kota sendromu yaşamak istemediğini, Rusya’ya domates ihracatında kotanın kaldırılmasını beklediklerini kaydetti. Rusya ile Türkiye arasında yaşanan uçak krizi aşıldıktan sonra sadece domates ihracatında kota uygulandığına işaret eden Hayrettin Uçak, “Türk domatesine Rusya’nın ihtiyacı var. Kota uygulaması sadece Türk ihracatçılarını mağdur etmiyor, aynı zamanda Rus halkını da mağdur ediyor. O nedenle kota uygulamasının bir an önce kaldırılmasını istiyoruz. Ticaret Bakanımız Ruhsar Pekcan ve Tarım ve Orman Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli’nin bu konuda Rus mevkidaşlarıyla yürüttükleri müzakerelerin olumlu sonuçlanacağına ve domates ihracatımızın önündeki kota engelinin kalkacağına inanıyoruz” diye konuştu.

ŞUBATTA DOLMUŞTU!

Geçen şubat ayında da benzer bir tablo oluşmuştu. Sınırda 1 ay bekleyen 5 bin ton domatesi kotanın dolmasını ileri sürerek Rusya kabul etmemiş, domates yüklü TIR’lar Türkiye’ye dönmek zorunda kalarak zayi olmuştu. Yapılan görüşmeler sonucuna kota 50 bin ton daha arttırılmıştı.

Utkucan Akkaş / Özel Haber

ak-parti-izmirde-kan-degisimi

AK Parti İzmir’de kongre tarihleri belli oldu!

turkiyede-son-24-saatte-koronavirusten-140-kisi-hayatini-kaybetti

Bakan Koca artış konusunda uyardı, toplam vefat 4825