in ,

‘Sağlık personelini yıllık izne zorluyor’

Sağlık çalışanlarının, bir yakınının yanında refakatçi kalabilmesi için hasta raporunda yazması gereken ‘ölüm riski taşımaktadır’ ibaresine sendikalar tepki gösterdi

saglik-personelini-yillik-izne-zorluyor

Sağlık Bakanlığı’na bağlı personelin bakmakla yükümlü olduğu yakınının yanında refakatçi kalabilmesi için hasta raporunda ‘ölüm riski taşımaktadıribaresi yazması gerekiyor. Uygulamanın yaklaşık bir yıldır devam ettiğini belirten Sağlık-Sen İzmir İl Başkanı Ahmet Doğruyol, çalışanların bu nedenle pek çok problem yaşadığını söyledi. Personelin birinci derece yakını olduğu halde refakatçi olarak kalmak için izin alamadığını belirten Doğruyol, “Problem yaşıyoruz. Bir iznin sayılıp sayılmamasında zorlanıyoruz. Ölüm riski taşımaktadır ibaresi korkutucu” dedi. Doğruyol, “Doktor arkadaşın refakati doğrultusunda çocuğun ‘tedavisi devam etmektedir’ yazması yetmiyor. Hasta olanın ‘ölüm riski taşımaktadır’ yazması ile ilgili Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı bir yazısı var. Personel yıllık izin kullanmaya zorlanıyor ” iddiasında bulundu.
Bakanlığa istinaden refakat iznini kurumların kabul etmediğini belirten Doğruyol, “Kabul edilmiyor fakat bir hastalıkta ölüm riski olmadığını fark edelim. 2 yaşında küçük bir çocuk ve ölüm riski yok. Hastanede yatması gerekiyor anne ya da baba mecburen başında kalıyor. Çalışan memur arkadaşlarımıza illa ‘Refakat izni alamazsın, yıllık izinlerinden kullanacaksın’ gibi bir zorlamanın doğru olmadığını ifade etmek istiyorum. Sağlık Bakanlığı’nın bir an önce bu durumu değiştirmesi gerekiyor. Son bir yıldır bunun sıkıntılarını yaşıyoruz. Sağlık camiasının içinde olduğu halde insanlar olarak kendi çocuğu hasta olduğunda evladının yanında kalamıyor. Yıllık izin almak zorunda kalıyor. Lokal olarak bu sorunları yaşayan arkadaşlarımız çok fazla var artık tabi. Akrabaları olmayan çekirdek aileler için çok daha büyük problem. Son yıllarda aile kavramı değişti. Büyük aileler yok artık. Anne, baba, çocuk gibi üçlüler var. Böyle bir düzenleme olmaz. Konuyla ilgili epey girişimde bulunuldu ama hala bir sonuca varılamıyor” diye konuştu.

Rana Beyza Öztürk / Özel Haber

izmirde-bir-alev-alev-yandi

Bayraklı’da bir ev alev alev yandı

izmirde-otomobil-takla-atti-2-yarali

Tramvay yoluna otomobil devrildi: 2 yaralı