in ,

‘Sağlık personelinin derdini düşünen yok!’

Pandemi süreci devam ederken deprem felaketinde kahramanlıkları ikiye katlanan sağlıkçılar, izinleri de iptal edilince adeta ortada kaldı. Öyle ki, evleri yıkılanlar bile çalışmak zorunda…

ahmet-dogruyoldan-saglikcilarin-izinlerinin-iptaline-tepki

Mart ayından bu yana süren korona virüs salgını koşullarında zor şartlarda çalışan sağlık emekçilerinin 27 Ekim tarihli genelgeyle izinleri, emeklilik, istifa gibi işlemleri durdurulmuştu. 30 Ekim’de İzmir’i vuran deprem sonrası sağlık çalışanlarının iş yükü daha da arttı. Hatta kendi evleri hasar gören sağlık çalışanları bile sokakta kaldı. Birlik Sağlık Sen Genel Başkanı Ahmet Doğruyol, “Sağlık çalışanları izin alamıyor. En fazla motive edilmesi gerekenler sağlık çalışanları fakat en kötü durumda olanlar yine sağlık çalışanları. Evi yıkılanlar bile çalışmaya devam ediyor” ifadelerini kullandı.

SALGIN RİSKİ

Sağlık çalışanlarının uzun zamandır yoğun tempoda çalıştığını söyleyen Doğruyol, “Tüm vatandaşlarımıza 14 gün karantina verilmesine rağmen sağlık çalışanı temaslı olsa dahi çalışmaya devam ediyor. Salgını yani teması deprem artırıyor. Önce can derdine düştü insanlar elbette. Depremle birlikte korona virüs salgını ikinci plana atıldı. Sağlık çalışanları bu anlamda zor durumda. Yaralıların gittiği hastanede arkadaşlarımız aynı zamanda salgından dolayı kötü durumdalar” dedi.

‘MOTİVE DEĞİLLER’

Yaşanan depremin ardından evine giremeyecek durumda olan sağlık çalışanlarının olduğunu söyleyen Doğruyol, “İzin alamadıkları için evleri yıkılsa dahi çalışıyorlar. Evine giremeyen sağlık çalışanları var. En azından İzmir için izinleri açmaları lazım. Fakat o bile yok. Eşi ve iki çocuğu olan personel ne yapacak? Çocuklar için gündeme gelen kreşler yok. Zaten maddi olarak sağlık personelini düşünen yok. Manevi yönden zaten bir şey yok. İnsanları motive etmeyi bırakın daha da moral bozukluğu veren uygulamalar var. Vatandaşın ve gazetecilerin yoğun ilgisi işi zorlaştırıyor. İşin profesyonelleri AFAD ve 112 çalışanları. İşi onlara bırakmak gerekiyor. O an enkaz altında bir saniyenin kıymeti oluyor. Her şey siyasi reklama dönüşüyor. Bu tür yerler için siyasi isimlerin ve bürokratların gelmesinin mantıklı olduğunu düşünmüyorum. Alana o kadar çok gitmemek önemli” açıklamalarında bulundu.

‘AÇIKLAMA YAPILMALI’

Sağlık personelinin motive edilmesi gerektiğini belirten Doğruyol, “Sağlık kuruluşlarında da deprem kaynaklı sorunlar var. Her zaman diyoruz, binaların sağlam zeminde yapılması önemli. Sağlık çalışanları bu zor şartlarda çalışıyor. İzinleri olmadan, çocuklarını koyacak bir kreş bulamadan. Mart ayından bu yana hem de büyük bir risk ile. Artık bakanlık tarafından bir açıklama yapılmalı. İnsanların motive edilmesi lazım. Sağlık çalışanları gerçekten çok zor durumda” diye konuştu.

Rana Beyza Öztürk / Özel Haber

egiad-depremzedeler-icin-harekete-gecti

EGİAD depremin yaralarını sarmak için harekete geçti

kusadasinda-1832-hasar-basvurusu-yapildi-56-agir-hasarli-bina-var

Kuşadası’nda 1832 hasar başvurusu yapıldı, 56 ağır hasarlı bina var