in ,

Sağlıkçı çocuğu ve işi arasında kalıyor

Korona virüs ile mücadele de en büyük iş sağlık çalışanlarına düşüyor. İzinleri iptal edilen sağlık çalışanları mesleği ile okula gitmeyen çocukları arasında kalıyor

ahmet-dogruyol

İlk olarak Çin‘in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünyada hızla yayılan korona virüs artık ülkemizde. Türkiye, korona virüs salgınına karşı en etkili ve hazırlıklı dünya ülkeleri arasında ilk sırada yer alırken, hem kamu hem de özel sektör önlemlerini artırmaya devam ediyor.
Bakanlar ve ilgili kurumların katılımıyla yapılan korona virüs toplantısının ardından tedbirlerde ikinci aşamaya geçildi. Eylem Takip Grubu kuruldu, 81 ile genelge gönderildi. Hem kamu hem de özel sektörde büyük bölümü bugün itibariyle yaşama geçirilecek olan bazı uygulamalar başlamışken, sağlık çalışanları için de artan vaka sayısıyla beraber mücadele dolu bir dönem başladı. Virüsün yayılmasının ardından insanların dışarı dahi çıkmaya korktuğu dönemde, Sağlık Bakanlığı’nın talimatıyla tüm izinlerin iptal edilmesi sağlık çalışanlarını büyük ölçüde etkiledi.

‘TEZAT VAR’

Demokratik Sağlık Sen İzmir 1 No’lu Şube Başkanı Ahmet Doğruyol, virüsün en fazla etkilediği meslek grubunun sağlık çalışanları olduğunun altını çizerek, “İçinde bulunduğumuz sürece bakarak söyleyebilirim ki tüm dünyaya yayılan virüsten dolayı herkes kendi canının derdine düşmüşken, pek çok insan evlerine kapanırken, okullar tatil edilirken, her vatandaş kendine göre tedbir alırken, 7/24 kesintisiz hizmet veren sağlık çalışanları hastanelerde görev yapıyorlar. Hemen her gün yüzlerce hakarete, küfre, şiddete uğrayan sağlık çalışanları insanlarımızın hastalıklarını tedavi etmek adına orada bulunuyorlar. Kreşler kapanıyor çocuklarımı nereye bırakacağım diye düşünürken bile hastaları tedaviye devam ediyorlar. Bu koşullarda bakıldığında bir tezat görülüyor” dedi.

‘ÇOCUĞU NE OLACAK?’

Kreşlerin ve eğitim kurumlarının tamamının tatil olması üzerine çocuk sahibi sağlık çalışanları için zor bir süreç olacağını belirten Doğruyol, “Ülkemizde pek çok memur arkadaşımız rahat izin alabiliyorken, belediye ve kurumlara ‘Gelmeyin’ denirken, Sağlık Bakanlığı tarafından bütün izinler iptal edildi. Burada karşımıza bir sorun olarak şu senaryo çıkıyor, okulların tatil olması ile beraber sağlık çalışanları çocuklarına nasıl bakacaklarını bilemiyorlar. Bulunduğu kentte kimsesi olmayan, çekirdek aile olan pek çok çalışan çocuğunu hastaneye getirmeye çalışıyor” ifadelerini kullandı.

‘BİZİM DE AİLEMİZ VAR’

Sağlık çalışanlarının bu nedenden dolayı desteklenmesi gerektiğini söyleyen Doğruyol, “Hem maddi hem manevi olarak desteklenmeliler” dedi. Sağlık çalışanlarının insan sağlığı için hizmet verdiğini ve tarihten bu yana en önemli meslek gruplarından biri olduğunu belirten Doğruyol, “Kutsal bir mesleğin mensupları olduğumuzu biliyor ve bunun farkındayız. Pek çok insan sokakta maskeyle dolaşırken, arkadaşlarınızla, eşinizle, dostunuzla buluşmalarınızı iptal ederken, tokalaşmaktan uzak dururken, sağlık çalışanları hizmet vermeye devam ediyor. Böylesine kutsal bir mesleği icra edenler olarak her birimizin bir ailesi olduğunun göz önüne alınmasını istiyoruz. Özellikle üzüntülerin hepimiz için olduğunu unutmayalım yeter” diye konuştu.

Rana Beyza Öztürk / Özel Haber

karsiyakanin-sirtlari-da-yemyesil-olacak

‘Karşıyaka’nın sırtları da yemyeşil olacak’

ayari-yanlis-alkolmetre-herkesi-magdur-ediyor

Ayarı yanlış alkolmetre herkesi mağdur ediyor