in ,

Sağlıkçılardan kritik yoğun bakım uyarısı: Pandemide yine en başa döndük

Sağlık çalışanları arasında giderek yaygınlaşan tükenmişlik sendromu ve giderek artan şikayetleri pandeminin geldiği son noktayı da gözler önüne serdi.

korona-yogun-bakim

Birlik Sağlık Sen Genel Başkanı Ahmet Doğruyol, normalleşme adımlarının ardından sağlıkçıların iş yükünün beş katına çıktığını belirterek, “Yoğun bakım doluluk oranları geçtiğimiz yıl Nisan ayındaki seviyeye yaklaştı” diyerek önemli uyarılarda bulundu.

Sağlıkçıların içinden geçtikleri zorlu sürece dair önemli değerlendirmelerde bulunan Birlik Sağlık Sen Genel Başkanı Ahmet Doğruyol, son iki hafta içerisinde yoğun bakım ve acil servislerdeki doluluk oranlarının katlanarak arttığına dikkat çekerek, “Covid-19 nedeniyle yoğun bakım servislerinde doluluk oranı yüzde 65 ile yüzde 70 seviyelerine kadar çıkmış durumda. Bundan iki hafta öncesine kadar yoğunluk oldukça artmış durumda. Örnek olarak pandemi hastanesine çevrilen Bornova Türkan Özilhan Devlet Hastanesi‘nde şu anda dördüncü yoğun bakımı açmak üzereler. Bu rakam salgının düşüşe geçtiği yaz döneminde 8 yoğun bakımdan bire kadar inmişti. Yani yaza göre yaklaşık üç katlık bir artış var. Diğer hastanelerde de durum buna yakın. Özel hastanelerde korona hastalarına yönelik katkı payı ödemelerinde sorun devam ettiğinden esas yük pandemi hastanelerine binmiş durumda. Günlük uygulanan test sayısı 200 bin civarında. Test yapılan her 7-8 kişiden birisi pozitif çıkıyor. Bu yoğunluk ister istemez sağlıkçılara da olumsuz yansıyor. Önümüzdeki süreçte daha ciddi tedbirler alınması gerekiyor. Tedbir alınmayan durumlarda fatura ne yazık ki sağlık çalışanlarına çıkıyor. İş yoğunluğumuz artıyor. Daha fazla korona hastasıyla ilgilenmek zorunda kalıyoruz. Geçmişte izinleri, emeklilik hakları, istifası ve tayinleri durdurulan arkadaşlarımızın şu anda bununla ilgili bir sorunu yok. Fakat, sağlıkçılar esnek çalışmıyor. Türkiye’deki sağlık çalışanları haricindeki tüm memurlarımız esnek çalışmaya geçti ancak biz her zaman 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet vermeye devam ettik. Elbette bir hastane kapatılsın ya da yarım gün çalışsın deme şansımız yok. Bu özveriye karşılık sağlıkçıyı teşvik etmek amacıyla fazla mesai ödemeleri yapılabilirdi. Bunlar çok yüksek meblağlar değildi ancak maalesef yapılamadı” dedi.

ahmet-dogruyoldan-saglikcilarin-izinlerinin-iptaline-tepki

Aşılamaya rağmen virüs kapan ve testi de pozitif çıkan arkadaşlar oldu

Doğruyol sağlıkçıların karşılaştıkları diğer zorlukları ise şu sözlerle özetledi: “Meslek gurupları içerisinde en fazla virüs kaynaklı ölüm sağlıkçılarda. Aşılamaya rağmen virüs kapan ve testi de pozitif çıkan arkadaşlarımız da oldu. Yani sağlıkçılar halen tehlikede, halen görevi başında virüs kapabiliyor. Şu anda aşıların antikor seviyesini ne kadar yükseltip yükseltmediği, koruyuculuk oranı halen tartışılmaya devam ediyor. Esas önemli şey ise tedbir. İnsanların sosyal mesafeye, maskeye ve temizliğe dikkat etmesi gerekiyor. Baktığımızda esnaf camiasının dükkanları kapalı, zor durumdalar. Ama diğer yanda, tıklım tıklım siyasi parti kongreleri yapılıyor. Bunlara dikkat edilmesi lazım. Atılan normalleşme adımlarının faturası hem kurallara riayet eden, dikkatli olan vatandaşlarımıza, hem de sağlıkçılarımıza çıkıyor. Mart’ta atılan bu normalleşme adımları öncesinde sağlık personeli bir hastaya bakarken bu oran şu anda beş katına yaklaşmış durumda. İş yükümüz, karşı karşıya kaldığımız risk artmış vaziyette. Üstelik normal hastalara değil, daha çok korona virüs hastalarına bakıyoruz. Yani hastanelerde esas yük yoğun bakımlarda. Sağlık çalışanlarının hali zaten ortada. Saatlerce çift maske ile, aynı tulumun içinde çalışmak zorundayız. Hizmet verebilmek için gerçekten çok zor şartlar altında çalışıyoruz. Yoğun bakımlarının yanında acil servis bünyesinde çalışan sağlıkçıların da yükü oldukça artmış durumda. Sonuçta yoğun bakım ile acil servisler birbiriyle bağlantılı. Aynı şekilde filyasyon ekipleri de yoğun şekilde çalışmaya devam ediyor. Hatta onlardaki personel sayısı ve yaşadıkları yoğunluk da geçtiğimiz yılki seviyeye gelmiş durumda. Özete atılan normalleşme adımları neticesinde hem vaka sayıları, hem de sağlıkçıların iş yükü yükseldi. Şu anda geçen yıl Nisan ve Mayıs ayında yaşanan o yoğun günlere oldukça yaklaşmış durumdayız.”

Erman Şentürk/ Özel Haber

 

izmirde-9-flamingonun-olumu-endise-uyandirdi

İzmir’de 9 flamingonun ölümü endişe uyandırdı

tarim

 ‘Artık tarım-gıda rejimi değişmeli’