in ,

Sağlıkçılardan şiddet olaylarına tepki

Geçtiğimiz günlerde Karabağlar ilçesinde görevli aile sağlığı hekimlerine yönelik şiddet olayına İzmirli sağlıkçılardan ortak tepki geldi. Konak’ta toplanan sendika, sivil toplum kuruluşu ve meslek odaları temsilcileri olayı kınarken, şiddet vakalarının son bulmasını diledi.

saglikcilardan-siddet-olaylarina-tepki

İzmir Sağlık Platformu çatısı altında toplanan çok sayıda sağlık emekçisi dün Kemeraltı Çarşısı girişinde sağlıkta şiddet olaylarını protesto etti.

Meslektaşlarına sahip çıkan sağlıkçılar adına hazırlanan ortak basın açıklamasını okuyan İzmir Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Birol Kocaman şunları söyledi: “Her defasında tekrar etmesin, sağlıkta şiddet sona erdin sloganıyla sesimizi duyurmaya çalıştık. Meydanları doldurduk, dilekçeler yazdık. Ama sağlıkta şiddet pandemi günlerinde de devam ediyor. 29 Haziran Pazartesi günü Karabağlar 4 No’lu Aile Sağlığı Merkezi‘nde iki arkadaşımız fiziksel saldırıya uğradı. Sağlık çalışanları koronavirüs ile mücadelede en ön saflarda mücadele ettiler. Binlerce sağlık çalışanı hastalığa yakalandı, onlarcası yaşamını yitirdi. Başlangıçta halkımızdan gelen alkışlar bizleri duygulandırdı, umutlarımızı çoğalttı.

Sağlıkta şiddet için yasal düzenleme…

Uzun süredir mücadele ettiğimiz sağlıkta şiddet yasası mecliste kabul edildi. Ama bu yasaya karşın çok sayıda şiddet olayı ile karşılaştık. Yaşadığımız son olayda aile sağlığı merkezindeki hekim arkadaşlarımız maskesiz olarak içeri girmek isteyen hastayı uyardı. Ancak hasta yakınları bu uyarılara şiddetle karşılık verdiler. Sağlıkta şiddet için yasal düzenleme yapılsa da yasaların uygulanmasının da sağlanması, saldırganların tutuklu yargılanması çok önemlidir. Ayrıca uygulanan sağlık politikalarından, sağlık çalışanlarını itibarsızlaştıran söylemlerden vazgeçilmeli, sağlık kuruluşlarındaki güvenlik zafiyeti giderilmelidir. Sağlık emek ve meslek örgütlerinin önerilerine kulak vermeyen yöneticilere de seslenmek istiyoruz. Yaşanan bu şiddet olayları motivasyonumuzu düşürüyor, bizim için hizmeti sürdürmek gittikçe güçleşiyor. İzmir Sağlık Platformu olarak şiddet yaşanan birimlerde acil dışındaki hizmeti durdurmayı düşünüyoruz. Biz bu sağlıkta şiddet pandemisinin sona ermesini, sağlığımızı ve yaşamımızı koruyamazken hastalarımıza yardım edemeyeceğimizi buradan bir kez daha haykırıyoruz.”

Erman Şentürk

urladaki-orman-yangininda-2-hektar-alan-yandi

Urla’daki yangında 2 hektar alan zarar gördü!

travel-turkey-bu-yil-online

Travel Turkey bu yıl hem fiziki hem online