in ,

‘Sağlıklı yarınlarda yine hep birlikte olacağız…’

Vatandaşların evde kaldıkları bu süreçte hem dışarıda hem de evlerinde her türlü yardım için ekip arkadaşlarıyla birlikte hazır olduklarını söyleyen Dikili Belediye Başkanı Adil Kırgöz, “Kentimizi geleceğe sağlıkla taşıyacak oluşumları aşkla inşa ediyoruz” dedi

saglikli-yarinlarda-yine-hep-birlikte-olacagiz

Dünyada olduğu gibi Türkiye’yi de etkisi altına alan korona virüse karşı her gün hız kesmeden dezenfekte çalışmalarını gerçekleştirdiklerini belirten Dikili Belediye Başkanı Adil Kırgöz, ilçede yaptıkları çalışmaları Ege Telgraf’a anlattı.

“Tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüsü salgını ile mücadelemiz ise büyük bir özveriyle devam ediyor” diyen Başkan Kırgöz, “Dikili Belediyesi tarafından ilçe genelinde hem korona virüs ile mücadele sürüyor hem de hizmetler aksatılmıyor. Temizlik İşleri Müdürlüğü, Fen İşleri Müdürlüğü ve Park Bahçeler Müdürlüğü tarafından koordineli bir şekilde yürütülen korona virüs ile mücadele çalışmaları başta vatandaşların yoğun olarak bulundukları alanlar olmak üzere ilçenin dört bir noktasında devam ediyor. Dezenfektasyon çalışmalarımız belediye tarafından kurulan özel ekip ile gerçekleştiriliyor. Dikili Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında okullar, parklar, oyun grupları, spor aletleri, ibadethaneler, belediye araçları, çöp konteynırları, resmi kurumlar, spor salonları, terminal, otobüsler, minibüsler, ve ticari taksilerde dezenfekte çalışmaları gerçekleştiriyor. Alınan önlemler kapsamında Dikili Belediyesi’ne gelen vatandaşların ateş ölçer ile kontrolü yapılırken el dezenfektasyonuyla da hijyen çalışmaları gerçekleştiriliyor” açıklamalarında bulundu.
Bir yandan virüsten korunmak için çalışmalar yaparken diğer yandan da evde kalan vatandaşların zor günlerini rahatlıkla atlatabilmeleri adına keyifli etkinlikler düzenlediklerini ifade eden Başkan Kırgöz, “ “Evde kal ama sporsuz kalma” sloganıyla gerçekleşen spor eğitimleri belediyenin sosyal medya hesaplarından canlı olarak yayınlanıyor. Dikili Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesinde yürütülen çalışmalar kapsamında belediyenin pilates eğitmeni tarafından haftanın 3 günü saat 11.00-11.30 arasında belediyenin sosyal medya hesaplarından spor eğitimleri canlı yayınlanarak vatandaşlarla buluşma sağlanıyor” diye konuştu.

SAMİMİYET VE DAYANIŞMA

Dikili Belediye Başkanı Kırgöz, korona virüs ile mücadele çalışmalarına devam ederken belediyecilik hizmetleri de aksatılmadan sürdürdüğünü söyledi. “Dikilili hemşehrilerimin teveccühü ile Belediye Başkanlığı görevinde bir yılı geride bıraktık” diyen Başkan Kırgöz, “Bu kutsal yola çıktığımızda işimizin kolay olmayacağının, zorluklarla karşılaşacağımızın farkındaydık, mali yapısı sıkıntılı bir belediye devir alacağımızı da biliyorduk, onun için dersimize çok çalışarak görev başına geldik. Aldığımız ekonomik tedbirlerle israfı önleyip, mevcut kaynakları en verimli şekilde kullanıp hızlı bir şekilde yeni kaynaklar yaratarak 1 yıllık süre zarfında ekonomisi güçlü, mali yapısı sağlam tüm personeliyle dost, arkadaş, kardeş olmuş, omuz omuza güven, samimiyet ve dayanışma içerisinde çalışan itibarlı bir belediye yarattık. Her daim kavga ve polemikten uzak proje ve hizmetten yana bir yol izledik. Hesap verebilir bir belediyecilik anlayışının gereği olarak göreve geldiğimiz ilk yılda işimizi layıkıyla yapmak için gayret ettik” dedi.
Bir yıl içinde yerine getirdikleri hizmetleri de anlatan Başkan Adil Kırgöz, “Öncelikle Büyükşehir Belediyemiz ile ortak çalışmalarımız sonucunda ilçe merkezinde çevre yolu başta olmak üzere, Bademli, İslamlar ve Kabakum mahallelerimizin yollarını sıcak asfaltla kapladık. Şu anki başlattığımız çalışmalarımızla da Cumhuriyet Mahallesi Uğur Mumcu Caddesi, Hasan Tahsin Caddesi, 390 Sokak, Kabakum 31 Sokak ve Çandarlı’da sıcak asfalt kaplama çalışmalarımız devam edecek. 40 bin metrekare kilit parke, granit taşı, bordür döşedik. 25 kilometre üretim yolu açtık, açmaya da devam ediyoruz. 25 kilometre mevcut üretim yollarının sathi kaplamasını gerçekleştirdik, gerçekleştirmeye devam ediyoruz. 2020 yılı programı kapsamında sadece kırsal mahallerimize 82 bin metrekare kilit parke taş ihalesini gerçekleştirdik ve yapımına başladık. İzmir Büyükşehir Belediyesi İzelman ile yapılan protokol kapsamında çocuklarımız için kreşimizi açtık. Deliktaş ve Salihler Mahallelerinde İZSU tarafından yapımı biten Temiz Su Arıtma Tesislerimiz devreye alındı. Kurumlar ile koordineli bir çalışma gerçekleştirerek, Gediz Elektrik ve İZSU tarafından yapılan alt yapı çalışmalarının artmasını sağladık. 2021 yılında ise kanalizasyon hatları değişim çalışmaları başlayacak. Bu çalışmalar tamamlandığında altyapı sorunları bitecek ve 2021 yılı sonundan itibaren tüm yol ve kaldırımlarımızın tamamı yeniden elden geçirilerek yenilenecek. İZSU ile yapılan ortak çalışmalar kapsamında Salihleraltından Dikili merkezdeki ana depoya kadar olan 22 kilometrelik ana iletim hattı ve tüm ilçe merkezinin iletim hattı yenileme çalışmalarını başlattık. İnşallah tüm insanlık için ciddi bir sorun olan korona virüsü salgını tehdidi geçtikten sonra çalışmalarımıza tüm hızıyla devam edeceğiz. Dikili Jeotermali’nde 2001 yılından bu yana ilk kez boru hattı değişimini başlattık. Toplamda 516 metrelik boru hattını değiştirdik. Jeotermal enerjiyi iyileştirme ve geliştirme çalışmalarımız devam ediyor” diye konuştu.

SOSYAL HAYATA KATKI

İlçede sosyal hayata katkı koymak için de canla başla mücadele ettiklerini söyleyen Kırgöz, “Olof Palme Anıtımız’da yenileme çalışmalarımızı başlattık. Yıllara yenik düşmüş, yıkılma tehlikesi olan Olof Palme Anıtımızı yıkıp yenileyerek yepyeni modern bir parkı Dikili’mize kazandırıyoruz. 5 yeni parkı ilçemize kazandırırken, 9 eski park düzenlemesini gerçekleştirdik, 15 adet oyun grubunu da çocuklarımızla buluşturduk. Gazipaşa Mahallesinde bulunan Sevgi Yolu’nu yeniden düzenleyerek yepyeni ve modern haliyle en kısa sürede sizlerin kullanımına sunacağız. Yeşil alan çalışmaları kapsamında ise 24 bin metrekare çimlendirme, bin adet ağaç dikimi, 16 bin adet süs bitkisini Dikili’mize kazandırdık. Dikili Erdal İnönü Stadımızın toprak olan yan sahalarını gençlerimiz için çimle buluşturduk” ifadelerini kullandı.
“Eğitim önceliğimiz dedik, çocuklarımıza eğitim setlerimizi hediye ettik” diyerek sözlerine devam eden Kırgöz, yaptıkları çalışmaları şu ifadelerle anlattı: “Engelsiz Dikili için çalışmalarımıza başladık, belediyemizi sarı şeritler ile donattık. Can dostlarımız için bağış kampanyası başlattık, HAYTAP ile sokak hayvanlarımızın sesi olduk. Mevcut Sokak Hayvanları Geçici Bakım Evi ve Rehabilitasyon Merkezimizin büyütme ve geliştirme çalışmaları devam ediyor. Dikili-Midilli seferlerini başlatarak Ege’nin iki yakasındaki dostluğu pekiştirdik. Kültür sanat etkinlikleri ve festivallerimiz ile büyük beğeni topladık. Hoş geldin bebek projemizi başlatarak, projemiz kapsamında doğan her bebeğimiz için “Her çocuk ağacıyla büyüyor” sloganıyla her yavrumuz için bir fidanı toprakla buluşturduk. Ülkemizin kalkınmasında tarımın önemini biliyoruz. Bu kapsamda başta kadın kooperatifçiliği olmak üzere, tüm kooperatiflerimizi önemsiyor ve destekliyoruz. Belediyemiz bünyesinde düzenlediğimiz sabun üretimi, çini, seramik, bale, jimnastik, pilates kurslarının yanı sıra 6 adet halı tezgâhı alarak halı dokumacılığı kurslarını başlatıyoruz.”

‘GÖZBEBEĞİMİZ ÇANDARLI’

İlçenin gözbebeği olan Çandarlı’ya da çalışmalarında ayrı bir önem gösterdiğinin altını çizen Başkan Kırgöz, “Çandarlı’daki personel yapımızı güçlendirerek yerinde hizmeti sağladık. Çandarlı’da ki etnografya müzesini düzenleyerek Fabrika Kafe olarak hayata geçirdik. Yine Çandarlı’mızda mevcut pazar yerinin tamamının üzerini kapatıp kapalı bir pazar yeri oluşturma çalışmalarımız devam ediyor. 7 yıldır atıl duran ve tehlike arz eden eski belediye binamızın yıkımını gerçekleştirdik. Yerine tamamını Belediyemizin öz kaynaklarıyla yapacağımız 28 ofis, 1 işyeri ve 1 restorandan oluşan bir yapıyı ilçemize kazandıracağız. Buradan gelecek kira gelirleri ile kazanan yine Dikili’miz olacak. Sülüklü deresi ıslahı için başlattığımız çalışmalar devam ediyor” dedi.
Son olarak Dikilili vatandaşlara seslenen Başkan Adil Kırgöz, “Hepimizin içinde olduğu bu zor günlerde önemli olan dayanışma ve beraberlik ruhunu dimdik ayakta tutmak. Korona virüs tedbirleri kapsamında hemşehrilerimizin evde kalmalarını çok önemsiyoruz. Sağlıkları bizim için önemli. Vatandaşlarımızın evde kaldıkları bu süreçte biz de hem dışarıda hem de evlerinde onların yardımına koşuyoruz. “Birlikte Dikili” diyerek çıktığımız bu yolculukta ilçemizin, sizlerin geleceği için ilk günkü heyecanla çalışmaya devam ediyoruz. Kentimizi geleceğe sağlıkla taşıyacak, oluşumları aşkla inşa ediyoruz. Adil yönetimde, şeffaf belediyecilik anlayışımızla nice yıllarımızı sağlıklı yarınlarda yine hep birlikte kutlamak dileğiyle hepinize saygılarımı, sevgilerimi sunuyorum. Sağlıkla ve mutlulukla kal Dikilim” diye konuştu.

Feyaz Tatar / Özel Haber

izmirde-sokaga-cikma-yasagi-var-ualsim-nasil-olacak

İzmir’de hafta sonu sokağa çıkma yasağı: Ulaşım nasıl olacak?

kemalpasada-kiraz-sezonu-oncesi-tedbirler

Kemalpaşa’da kiraz sezonu için tedbirler üst seviyede