in ,

‘Sakin ancak umutlu bir bekleyişimiz var’

İlçede sakinlik yaşansa da vatandaşa, ‘Rehavete kapılmayın’ uyarısı yapan Çeşme’nin CHP’li Başkanı Sait Kavasoğullar, “Bu işin şakası yok” dedi

sakin-ancak-umutlu-bir-bekleyisimiz-var

Korona virüs salgınına karşı tüm Türkiye’de olduğu gibi İzmir’in dört bir yanında da mücadele çalışmaları sürüyor. Virüse karşı işbirliği ile örnek bir çalışma yürüttüklerini söyleyen CHP Çeşme İlçe Başkanı Sait Kavasoğullar, ilçedeki gelişmeleri anlattı.
Şu anda Çeşme’ye büyük bir sakinliğin hakim olduğunu belirten Kavasoğullar, “İzmir ve İstanbul başta olmak üzere ülkenin çeşitli yerlerinden gelen yazlıkçılar var ancak herkes evine kapanmış durumda; ya evden çıkmıyor ya da bahçelerinde ketum bir vaziyette bekleyişlerini sürdürüyorlar. Çeşme Belediyemiz sürecin başından bu yana vatandaşa hizmet adına çalışmalarını sürdürüyor. Çeşme’de çok güzel bir dayanışma örneği gösterdik. Ekiplerimiz gerçek anlamda çok sıkı çalışıyor. Dezenfektasyon işlemleri aralıksız sürüyor. Belediyemiz halk ekmek vasıtasıyla insanlarımıza ekmek dağıtıyor. Belediyemizin ve İzmir Büyükşehir Belediyemizin maske dağıtım çalışmalarına yardımcı oluyoruz. İhtiyaç sahibi bütün vatandaşlarımızın elimizden geldiğince yanında olmaya çalışıyoruz. Hiçbir sorun yaşanmıyor, şimdilik her şey yolunda. Hijyen kurallarına uyularak 7 gün 24 saat sahadayız” dedi.
İnsanların evlerde olması nedeniyle destekleyici altyapı yatırımlarının yapılması konusunda büyük bir imkan bulunduğunu söyleyen Kavasoğullar, “Özellikle İZSU’nun kanal değişme ve onarma çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Korona virüs salgını sonrası açılmasını beklediğimiz turizm sezonu için çalışmalarımız devam ediyor. ‘Çeşme’ denilince akla ilk gelen şey turizm. İlçe vatandaşımızın büyük bir bölümü geçimini turizmden sağlıyor. Yaşanan süreçte baktığımızda, turizmci arkadaşlarımız da bir an önce işlerin yoluna girmesi konusunda bekleyiş içerisindeler. Bu süreç, turizmciler için büyük bir sıkıntı anlamına geliyor. Rezervasyonların büyük bir kısmı iptal oldu. Geleneksel Alaçatı Ot Festivali öncesinde aldıkları paraları iade etmek zorunda kalan vatandaşlarımız da var. Şu anda büyük bir sabır içinde gelecek günlerin iyi olması arzusuyla bekleyiş içindeyiz. Tüm bu olanlara rağmen umudumuzu kaybetmiyoruz” diye konuştu.
Geçtiğimiz günlerde Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, salgınla mücadelede bir sürpriz yaşanmazsa iç turizmi mayıs ayı sonunda başlatmayı düşündüklerini söyledi. Konuyla ilgili değerlendirmelerde de bulunan Kavasoğullar, “Bizler de durumun tıpkı böyle olmasını diliyor ve umuyoruz. Bence bilim kurulunun önerileri dikkate alınmalı. Burada yapılan çalışmalar bize de net olarak aktarılmalı. En sağlıklı fikre o zaman sahip olabiliriz kanısındayım. Bunun dışında şahsi olarak konuşacak olursam, haziran ayının ortalarına doğru normalleşme yaşanacağı inancımız devam ediyor. En azından eylül sonuna kadar iç piyasa turizmi ile insanlarımız biraz rahat nefes alacaktır. Zaten Çeşme daha çok yerli turizme yönelik bir ilçe. Yazlıkçı pozisyonumuz çok büyük. Tahmin ediyoruz ki ilerleyen günlerde korona virüs sürecini atlatmamızın ardından bu insanlarımız da Çeşme’ye gelerek ilçemizi renklendirecek. Sosyal mesafeyi koruyarak yine Çeşme’de 10 Haziran’dan itibaren düzelme olacağını düşünüyor ve istiyoruz” ifadelerini kullandı.

‘REHAVETE KAPILMAMALI’

Son olarak Çeşmeli vatandaşlara seslenen Başkan Kavasoğullar, “Evet, şu anda ilçede büyük bir sakinlik hakim ancak bu rehavete kapılabiliriz anlamına asla gelmemeli. Gemiler gelmeye devam ediyor ancak vatandaşımızın daha dikkatli olduğunu ve kurallara uyduğunu görmek bizleri mutlu ediyor. Bu işin şakası yok. Yazın umut ediyoruz ki her şey çok güzel olacak. Bu zor günler geçtikten sonra Çeşme bütün yazlıkçılarına kalbini açmak için heyecanla bekliyor” diye konuştu.

Yağmur Gülü / Özel Haber

bayrakli-belediyesi-onlari-unutmadi

Bayraklı Belediyesi onları unutmadı

hakkini-bilen-kiraci-icin-korku-gereksiz

‘Hakkını bilen kiracı için korku gereksiz’