in ,

‘Sakinşehir’de önlemler vatandaşın sağlığı için…’

Virüs salgınıyla mücadele günlerinde de hizmetlerini aksatmadan sürdürdüklerini belirten Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin, “Her türlü çağrı ve ihtiyaca cevap vermek için görevimizin başındayız” dedi

sakin-sehirde-onlemler-vatandasin-sagligi-icin

Korona virüs salgınına mücadele kapsamında İzmir’in dört bir yanında olduğu gibi kentin ‘Sakin Şehir’ unvanlı ilçesi Seferihisar’da da çalışmalar sürüyor. Vatandaşı bu zor günlerde yalnız bırakmamak adına yaptıkları hizmetleri daha da yoğunlaştırdıklarının altını çizen Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin, çalışmalarını Ege Telgraf’a anlattı. Seferihisar Belediyesi olarak bizler virüs vakalarının ülkede görülmeye başlamasıyla hemen harekete geçtiklerini belirten Başkan Yetişkin, “Müdürlerimizle acil toplantı yaparak bir eylem planı oluşturduk. Bu oluşturulan eylem planı ile gerekli önlemleri ivedilikle hayata geçirdik” açıklamalarında bulundu.

‘İŞLER AKSAMIYOR’

Virüsle mücadele sürecinde yaptıkları çalışma programı hakkında da bilgiler veren Başkan Yetişkin, “Evde bakım hizmetleri, temizlik işleri, zabıta ve sosyal kültür hizmetlerimizle çalışmalar çok yoğun bir şekilde başladı. Aslında belediyemizin bütün birimleri ve müdürlükleri acil eylem planı doğrultusunda çalışmalarına hız verdi. Seferihisar Belediyesi olarak bizler turistik bir belde de olduğumuzdan dolayı nüfus artışından çok etkilenen bir belediyeyiz. Böyle olduğunda zaten personelimiz neredeyse iki kat aktif bir şekilde çalışır. Bu duruma da çok çabuk uyum sağlayan bir personelimiz var. Şu anda bütün personelim gerek birimlerinde gerekse evinden çalışmalarını yürütmekte ve belediyenin hiçbir işi aksamamaktadır” dedi.

‘SORUMLULUK HEPİMİZİN’

Çalışmalar esnasında birey ve toplum sağlığını en önde tuttuklarının da altını çizen Başkan Yetişkin, “Çalışan personelimizin, ailelerinin ve belediyemiz hizmetlerinden yararlanan vatandaşlarımızın sağlıklarını korumak için gerek belediyemiz içinin dezenfekte edilmesin, gerekse her köşeye yerleştirdiğimiz dezenfektanlar ve belediye içine giren vatandaşlarımıza verilmek üzere elimizde yeteri kadar maske bulunmaktadır. Tabi ki bina içinde vezne gibi imar müdürlüğü gibi direkt vatandaşlarımızla muhatap olan birimlerin hem camlarına hem de yerlerine yapıştırılan sosyal mesafeyi koruyun yazılı yapışkan kağıtlarımız bulunmakta. Vatandaşlarımız bu uyarılara riayet etmektedir. Ayrıca sokağa çıkma yasağı bulunan 65 yaş üstü ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımız 0549 440 77 43, 0549 805 88 61 numaralarını arayabilir ya da 444 7 743’ü arayarak 176 ve 222 numaralı hatlara bağlanabilir. Böylelikle ihtiyaçlarını belediye ekiplerimize aktararak onların karşılanmasını sağlayabilir. Bu salgın ile mücadele sürecinde vatandaşlarımızın evlerinden çıkmaması kritik önem taşıyor. Bu sorumluluğun sadece toplumun belirlin bir kesiminde değil, hepimizde olması gerektiği düşüncesindeyim. Biz belediye personelimizle vatandaşımızın her zaman yanındayız” açıklamalarında bulundu.
“Ülkemizde salgın vakaları baş göstermeye başladığından beri biz Seferihisar belediyesi olarak bölge bölge sokak dezenfeksiyonlarına başladık” diyen Yetişkin, “Önce halkımızın kalabalık bir halde bulunacağı yerlerden başlayarak tek tek bütün Seferihisarımız’ı dezenfekte ettik. Daha sonra üretici pazarlarımızın durdurduk. Normalde Cuma günleri kurulan pazarımızı da haftanın 3 gününe yayarak tek gündeki yığılmayı azalttık. Tabi ki zabıta ekiplerimiz Pazar giriş çıkışlarında vatandaşlarımıza bilgi vererek maskesiz pazara gelen vatandaşlarımıza maske dağıtık. Pazar giriş ve çıkışlarımızı tek yönlü hale getirdik. Zabıta ekiplerimiz gerek pazarcıları gerekse açık olan esnafımızı dolaşarak salgın hakkında bilgi vermeye ve maske kullanımını anlatmaya başladı. Maske sıkıntısı çeken esnafımıza maske vermeye başladık” dedi.

‘KENDİ OHALİMİZ…’

Kendisinin de kişisel hayatında hijyeni en ön safhada tuttuğunun altını çizen Başkan Yetişkin, “Bende hem özel hayatımda hem de başkanlık görevimde kişisel hijyene önem veriyorum. Evde de görevden döndüğüm zaman gerekli hijyen koşullarımı sağlamadan aile bireylerime yaklaşmıyorum. Bizde evimizde kendi OHAL’imizi uygulamaya devam ediyoruz” diye konuştu.

‘ASLA YALNIZ DEĞİLLER’

Sosyal sorumluluk bilinci ile hizmetlerini sürdürürken ellerinin uzanabildiği her cana dokunmak için çaba sarf ettiklerini de sözlerine ekleyen Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin, “Biz belediye olarak bu süreçten öncede yardım da bulunduğumuz vatandaşlarımız vardı. Yardımlarımız hiçbir şekilde azalmadan devam etmektedir. Hatta bu süreç zarfında yardım ettiğimiz kişi sayısı artmıştır. Ayrıca, bu salgın sürecinde ilçe vatandaşlarımızın sokakta beslediği can dostlarımızda bu süreçten nasibini aldı. Bizde gerek büyükşehir belediyesinden aldığımız destekle gerekse kendi içimizde onlara mama ve su dağıtımına başladık. Sessiz dostlarımız yalnız değildir. Zaten bu süreçte hayvan rehabilitasyon barınağımız görevine devam etmektedir. Her türlü çağrıya cevap vermektedirler” dedi.
“Tarımın ve üretimin hayati önemini bir kez daha anladığımız günlerden geçiyoruz. Güzel günler için çalışmalarımıza ve hazırlıklarımıza devam ediyoruz” diyerek açıklamalarda da bulunan Yetişkin, “Türkiye’de yerel tohumun üretimini teşvik etmek, tohum çeşitliliğini korumak ve yerel tohumun yok olmasına engel olmak için dönemin Belediye Başkanı Tunç Soyer tarafından başlatılan “Başka Bir Tarım Mümkün” projesi kapsamında Seferihisar Belediyesi tarafından tohum merkezinde yerel tohumlardan doğal yöntemle üretilmiş 50 bin fide dağıtılacak. Seferihisar Belediyesi olarak tarımsal kalkınma için çalışmaya her zaman devam edeceğiz” açıklamalarında bulundu.

‘DUYARLI OLALIM’

Son olarak, Ege Telgraf aracılığı ile tüm Seferihisarlı vatandaşlara seslenen Belediye Başkanı Yetişkin, “Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip korona virüs salgını nedeniyle ülkemizde vaka ve ölüm sayıları gün geçtikçe artmaktadır. Hepimizin bu konuda duyarlı olması gereken günlerdeyiz Seferihisar belediyesi olarak bizler vatandaşımızın yanındayız. Sizlerde bu salgın sürecinde bize yardımcı olmak için lütfen çok gerekmedikçe evinizden çıkmayın. Kalabalık organizasyonlarda asla yer almayın. Aynı ortamda iletişim kurmanız gereken kişilerle aranıza en az 1 metrelik mesafe koymaya özen gösterin. Ortak kullanılan nesneleri kullanmaktan kaçının. Temel ihtiyaçlarınızı satın alacağınız marketlere gitmek için kalabalığın olmadığı saat dilimlerini tercih edin. Lütfen, bizleri sizin için endişelendirmeyin. Bizler bütün birimlerimizle sizlerin yanınızdayız. Bu sorumluluk hepimizin… Sağlıcakla kalın, sağlıklı kalın ve evde kalın” diye konuştu.

‘Esnafımız da etkilendi’

“İlçenizdeki işletmeler ve esnaf süreçten nasıl etkilendi?” sorusunu da yanıtlayan Yetişkin, “Tabi ki ilçemizde var olan küçük ve ya büyük esnaflar bu süreçten kötü etkilendi. Gerek hükümetin açıklamalarıyla gerekse de büyükşehir belediyemizin yaptığı açıklamalarla esnafın biraz daha rahatlayacağını düşünüyoruz. Biz küçük büyük bütün esnafımız için elimizden geleni yapıyoruz” diye konuştu.

Yağmur Gülü / Özel Haber

zeynep-liva-da-diger-cocuklar-gibi-kosabilir

“Zeynep Liva da diğer çocuklar gibi koşabilir’

15-gun-daha-surerse-5-milyon-fide-cope

15 gün daha sürerse 5 milyon fide çöpe!