in ,

“Salda Gölü UNESCO Dünya Doğal Mirası Listesine alınmalı”

Salda Gölü’nün UNESCO Dünya Miras Listesi’ne eklenmesi için başlatılan kampanya sürüyor.

salda-golu-unesco-dunya-dogal-mirasi-listesine-alinmali

Salda Gölü Koruma Derneği’nden yapılan açıklamada, başlattıkları kampanyanın kamuoyunda büyük karşılık bulduğu belirtildi. “Göl kuruyor. Göl ölüyor. Yardım edin” denilen açıklamada, Millet Bahçesi’nin göle verdiği zarara dikkat çekildi.

Gölün baskı altında olduğu belirtilen açıklamada, “Göl zaten yaklaşık bir buçuk milyon turistin baskısı altında kirlenirken, yapılan tesislerde daha fazla gölün içini ve dışını kirletecektir. Kuraklık nedeniyle, gölün yapılaşmadan ve insan baskısından daha iyi korunması gerekirken, maalesef tam tersi yapılmaktadır” ifadelerine yer verildi.

UNESCO Dünya Doğal Mirası Listesine alınması için Burdur Valiliği ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’na dilekçe verildiği hatırlatılan açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Salda Gölü, NASA’nın milyarlarca dolar harcayarak yürüttüğü Jezero Krateri’ne benzerliğiyle dünyada tektir. Salda Gölü, bilim için çok değerlidir. Birçok başka araştırmaya kaynaklık edebilecek doğal bir laboratuvardır. Salda Gölü, yöre halkı olarak bizim için, ülkemiz için ve bütün dünya için değerlidir. Fakat, ne yazık ki kuruyup kirlenmektedir.”

 

-birgun.net

add-karabaglar-istanbul-sozlesmesi-fesh-edilemez

ADD Karabağlar: İstanbul Sözleşmesi fesh edilemez

2021’de Yüklenecek 5 Sosyal Medya Uygulaması