in ,

‘Salgın biter bitmez satışlar patlayacak!’

Salgın süresince mobilya satışlarının düştüğünü söyleyen Başkan Hasan Özkoparan özel bankalara çağrı yaptı; “Gün esnafımıza sahip çıkma günüdür” dedi

salgin-biter-bitmez-satislar-patlayacak

Hem Türkiye hem de İzmir ölçeğinde önemli üretim alanlarından mobilyacılık da korona virüsten (Kovid-19) etkilenen sektörlerden biri. Türkiye’de korona virüs salgınının ilk kez görüldüğü 11 Mart’tan bu yana yana İzmir Mobilyacılar Odası’nın teyakkuz halinde olduğunu vurgulayan İzmir Mobilyacılar Odası (İZMOB) Başkanı Hasan Özkoparan gelişmeleri yakından takip ettiklerini söyledi. Başkan Özkoparan, esnafın taleplerini ilgili makamlara ilettiklerini belirterek, “Hiç cari açık vermeden ülkemize önemli kattılar koyan bir sektörüz. Uluslararası piyasaları yakından takip ettiğimiz için bu salgının etkilerini daha Türkiye’ye gelmeden fark ettik. 11 Mart’ta ülkemizde görülmesinden bu yana da esnafımızın ayakta kalması, nihai tüketicilerimizin de mağdur olmaması için var gücümüzle çalışıyoruz. Esnafımızın taleplerini ilgili makamlara ivedilikle ilettik. Açıklanan ekonomik paket için teşekkür ederken esnafımızın eksik gördüğü tarafları ileterek güzel gelişmelerin yaşanmasına katkı koyduk. Vergiler, SGK primleri, çalışanların maaşları, mevcut kredilerin durumu ve yeni kredilerin kullandırılması konusunda taleplerimizin büyük bölümü olumlu karşılandı. Üyelerimiz gerekli başvurularını yaptı. Gelişmeler ve geri dönüşlerin takipçisiyiz. Toplumumuzun harcı olan esnafımızın ayakta kalması için ilgili kurumlar ve kişilerle işbirliğimiz sürecek” dedi.

‘MOBİLYAYA İLGİ ARTTI’

İZMOD Başkanı Hasan Özkoparan salgın döneminde evinde kalan vatandaşların mobilyaya olan ilgisinin daha da attığını söyledi. Başkan Özkoparan, “Kovid 19 nedeni ile çok sayıda vatandaşımız evlerinde. Haftalardır evinde kalan vatandaşlarımız bugüne kadar hiç olmadığı kadar mobilyaları ile iç içe vakit geçirdi. Salgının bitmesi ile vatandaşımızdan ben mobilya alanında talep patlamasının yaşanacağını düşünüyorum. Bu dönemde vatandaş satın alma yapma konusunda temkinli davranıyor” şeklinde konuştu.

YÜZDE 30 KAPASİTEYLE…

Salgın döneminde vatandaşının önceliğinin gıda olduğunu belirten İZMOD Başkanı Özkoparan mobilya alımlarının ertelendiğine dikkati çekti. Yüzde 30 kapasite ile üreticinin çalıştığını vurgulayan Özkoparan, “Mart ayında ihracat yüzde 15 düştü. Nisan ayında yüzde 35 civarında bir düşme yaşanabileceğini tahmin diyoruz. Salgın döneminde evinde kalan vatandaşlarımızın mobilyaya karşı ilgisi attı. Ama satın almalar ertelendi. Bu nedenle mart ve nisan aylarının iç piyasadaki düşüş oranı yüze 70’lere ulaşır. Mobilya üreticilerimiz yüzde 30 kapasite ile çalışıyor. Ama mağazacı mobilyacılarımızın yüzde 70’i açık. Dezenfektanlar kullanılarak, eldiven ve maske takılarak sosyal mesafe korunarak vatandaşımıza hizmet veriliyor. Sezon hazırlıkları için de stoklarda olan mobilyaları da hesaba katınca nihai tüketiciyi mağdur etmeyecek bir çizgi takip ediliyor” ifadelerini kullandı.

BANKALARA ÇAĞRI!

Salgın döneminde devletin ve kamu bankalarının esnafa yönelik önemli adımlarının olduğuna vurgu yapan Başkan Hasan Özkoparan, “Normal zaman diliminde özel bankalar esnafımızın kapısını aşındırıyor. Önemli çalışmaları da birlikte gerçekleştiriyor. Ama bu salgın döneminde özel bankalarımızın da ellerini taşın altına koymalarını istiyoruz. Gün esnafımıza sahip çıkma günüdür” diye konuştu.

Utkucan Akkaş / Özel Haber

kemeralti-carsisi-artik-evlere-geliyor

Kemeraltı Çarşısı artık evlere geliyor

ak-baskanlardan-katilimcilik-vurgusu

AK başkanlardan katılımcılık vurgusu