in ,

‘Salgın öncesinde tedbirler alınmalı’

Kış aylarında artan grip vakalarını değerlendiren Demokratik Sağlık Sen İl Başkanı Ahmet Doğruyol, “Sağlık asla ihmale gelecek bir şey değil” dedi

salgin-oncesinde-tedbirler-alinmali

Demokratik Sağlık Sen İzmir İl Başkanı Ahmet Doğruyol, Ege Telgraf Web TV’nin canlı yayın konuğu oldu, Radyan programında İbrahim Koçbaş’ın gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.
Hemen her yıl kış aylarında grip salgınları yaşandığına dikkati çeken Doğruyol, “Her yıl karşılaştığımız bu salgınlardan korunmak için önceden tedbir alınmalı. Özellikle hijyen ortamlarının sağlanması gerekiyor. En azından hasta olanların yanında bulunmamak, ellerimizi sık sık yıkamak belki koruyucu bir yöntem olabilir. Son zamanlarda KOAH hastalığının arttığını da görüyoruz. Geçtiğimiz hafta İzmir’de 40 civarında hasta yoğun bakıma gitmesi gerekiyor ama yatak yok… Doktorlarımızdan yoğun bakım eksikliği olduğunu duyuyoruz. İzmir’de son günlerde konuşulan konulardan biri de uyuz salgını… Konuyla ilgili ilaç sıkıntısı da gündemde… Bu ilacın bir an evvel temin edilmesi gerekiyor. Sağlık asla ihmale gelecek bir şey değildir” dedi.

‘MOTİVASYON DÜŞÜRÜR’

Konuşmasını memur maaşlarına yapılan zam oranını değerlendirerek sürdüren Doğruyol, “Özellikle 2009 yılından sonra bir memur sendikasının yetkili olmasıyla birlikte ‘sözde enflasyon oranları’ ile memurlara zam yapıldı. Yüzde 5’lik, 2 buçukluk zamlarla bugüne kadar gelindi. 15 Ocak 2020 itibariyle de 2019 yılı enflasyon farklı ile normal maaş zammımız yüzde 4’tü, yüzde 1,49 oranında zam yapılarak yüzde 5,49’luk bir zam yapıldı. Bu zam emekliler için yüzde 6,5 olarak belirlendi. Bu oranın mevcut şartlarda yeterli olmadığını düşünüyoruz. Biz memurumuzu, emeklimizi, asgari ücretlimizi eğer koruyacaksak reel enflasyon üzerinden bir artış yapılması lazım. Memurlar devletin somut varlıklarıdır. Devlet memurlarının ekonomik olarak geçimini rahat bir şekilde sağlaması lazım. Aksi bir durum motivasyon bozulmasını beraberinde getirir. Her geçen gün alım gücü düşüyor. Devlet memurunun tek derdi para değil; sosyal hakları, özlük hakları birbirine kenetlenmiş derecede olduğu için biraz daha desteklenmesinde yarar var” diye konuştu.

Feyaz Tatar / Özel Haber

Kerem Ali Sürekli bugün Ege Telgraf Web TV’de

isaret-dili-ile-psikolojik-danismanlik-hizmeti

İşaret dili ile psikolojik danışmanlık hizmeti