in ,

Şampiyonlukla taçlanmış bir başarı hikayesi!

28 Ekim 1993 İzmir doğumluyum 53 kilo 1.67 boyundayım tabi diyet yarış dönemleri boy ve kilo farklılığı oluyor.

sampiyonlukla-taclanmis-bir-basari-hikayesi
  1. Doğum tarihin ve ölçülerin nedir? Öğrenim durumun nedir?

Nuran Gizem 28 Ekim 1993 İzmir doğumluyum 53 kilo 1.67 boyundayım tabi diyet yarış dönemleri boy ve kilo farklılığı oluyor.

2.Kaç yıldır spor yapıyorsun fitness geçmişin nedir?

Kendimi bildim bileli bir şekilde sporla uğraşıyorum; yaklaşık 10 sene kadar bisiklet kullandım lise döneminde 4 sene teakwondo geçmişim oldu daha sonra ki dönemde sosyal latin dansları ile tanıştım 10 senedir aktif olarak latin dansları ile uğraşıyorum. Show gerek eğitmenlik yönüyle bir dönem fazlası ile ilgilendim şuan sadece hobi olarak devam ediyorum. Bunun yanı sıra üniversite dönemimde atletizm ve tenis gibi birçok branşla da uğraştım diyorum fakat hala hobilerim arasında uğraştığım branşlar var. Ve en dikkatimi çeken beni her yönüyle cezbeden Fitness ile tanıştım 3 senedir aktif ve düzenli olarak fitness antrenmanları yapıyorum aynı zamanda pilates eğitmenliği veriyorum.

basari-hikayesi

3.Düzenlenen organizasyon hakkında biraz bilgi verebilir misin. Nerede düzenlendi? Hangi organizasyonda hangi siklette şampiyonluk aldın?

Organizasyon Türkiye bilek güreşi ve vücut geliştirme federasyonu tarafından Türkiye vücut geliştirme ve Fitness şampiyonası milli takım seçmeleri adlı organizasyondu. Geçtiğimiz haftalarda İstanbul Green Park Pendik otelde düzenlendi ancak dünya ve ülkemizdeki virüs gündemi nedeniyle pek duyulup yer bulamadı. Ben büyük bayanlar bikini fitness -1.64 kategorisinde Türkiye 1. Oldum. Türkiye şampiyonu olarak kupamı alıp güzel İzmir’imize mutlu bir şekilde döndüm. Yarışmaya çok iyi hazırlanmış çok başarılı sporcularla yarıştım ve bu zaferle geri dönmek beni çok mutlu etti.

4.Daha önceki derecelerin nelerdir?

Daha önce 2 yarışmaya katıldım. Yaptığım iki yarışta 4. Ve 5.cilik aldım. Sonrasında her zaman eksiklerimi tamamlama yönünde hareket edip sadece bu konulara odaklanınca son katıldığım yarışmada böyle bir sonuç aldım. Şampiyonluğu kazanabilmek adına bir çok fedakarlık yaparak disiplinli bir şekilde antrenman ve beslenme programı uyguladım. Bu zorlu bir mücadele fakat bir o kadar da zevkli.

5.Hangi sıklıkta ve ne ölçekte antrenman yapıyorsun?

Hemen hemen haftanın 6 günü antrenman yapıyorum tabi dönem dönem farklılık gösterip 7 gün antrenman yaptığımda olur. Programımı disiplinli bir şekilde uygulayarak sonuç alabileceğimin bilincinde bir sporcuyum bu nedenle hayatıma çok özen gösteriyorum. Antrenman programım ve antrenmanın şiddeti kendi formuma göre değişim gösteriyor. Bu uzun bir konu.

6.Beslenmende nelere dikkat ediyorsun? Sporculara ve bu spora gönül verenlere tavsiyelerin nelerdir?

Beslenmemde karbonhidrat protein yeşillik ve yağ dengesine çok dikkat ediyorum. Bu tarz programlar her bireye göre farklılık göstermekte olduğu için kesinlikle bir diyetisyen kontrolünde beslenme planlamaları yapılmalı sağlıklı karbonhidrat kaynağı sağlıklı yağ kaynakları tercih edilmeli ve protein karbonhidrat metabolizması baz alınarak dengeli bir program yapılmalıdır.

Spor ve fitnessa gönül veren herkesi böyle zor bir zamanda ülkemizi ve milletimizin spor yapamayan kesimlerindeki insanlara da ulaşarak onları teşvik ve motive etmek için daha da el ele vermesi gerektiğini düşünüyorum. Bu alanda yapacağımız çalışmaları arttırmayı ve hızlandırmalarını tavsiye ederim unutmayın ki beslenmek nasıl zorunlu bir ihtiyaçsa aynı şekilde fiziksel hareket ve faaliyetlerde bir o kadar vücudumuzun doğal bir ihtiyacıdır. Her bireyim hayatının bir kısmında egzersiz ve spor olmalıdır.

 8.Corono nedeniyle spor salonları kapalı bu süreçte nasıl antrenman yapıyorsun ve sporculara tavsiyen nedir? Ve bundan sonraki hedeflerin neler?

Ülkemizin içerisinde bulunduğu durum hepimizi çok üzmekte birçok sosyal faaliyet ve uluslararası organizasyon durduruldu ama bunu bir fırsat haline dönüştürmek yine bizlerin elinde yeter ki isteyin evde bulunan 5 litrelik bir su şişesi bile sizlere yardımcı bir materyal olarak kullanabilirsiniz. Vücut ağırlığı ile kaliteli egzersiz olanakları var. Elimden geldiğince bir sporcu ve eğitmen olarak sosyal medya hesabımda uzaktan eğitim modeli ile siz sporseverlere yardımcı olmayı egzersiz yapabilmelerini sağlamak adına çeşitli video çekme çalışmaları yapıyor sizlerle paylaşıyorum. Bu süreci bir kayıp olarak görmek yerine en verimli şekilde nasıl değerlendirebilirim diye sormak ve bu yönde plan yapıp hareket etmek lazım umudumuzu motivasyonumuzu kaybetmiyoruz açık havada yürüyüş yapıp kendi vücut ağırlığınız ile kaliteli antrenman sistemi uygulayabilirsiniz. Beslenme düzeninizi kontrol altında tutup öğünlerinizdeki porsiyonları küçültülerek kilo alımına karşı önlem alabilirsiniz.

En kısa zamanda dünya genelinde yaşanan olayların bir an önce daha fazla kayıp yaşanmadan son bulmasını diliyorum unutmayın ki sağlığımız her şeyden önemli bu nedenle daha güçlü bağışık sistemi için spor ve egzersizleri ihmal etmeyiniz sporu dönemlik değil bir ömür hayatımıza dahil ediniz.

Bir an önce her şey rutin düzene döndükten sonra ki aşama da rotamızı ülkemi temsil etmek adına uluslararası platformda düzenlenen yarışmalar için hazırlık dönemine geçiyoruz. Ülkemi temsil edecek olmam benim için büyük bir gurur ve onurdur.

Mesut VARLIK/ Özel Haber

turkiye-korona-vakasi-sayisi-5e-yukseldi

Koronavirüsünden ölenlerin sayısı 9’a yükseldi

semt-pazarlarinda-korona-sessizligi

Semt pazarlarında korona sessizliği