in ,

Sanal dünyada görülecek müzeler

Dünyaca ünlü müzeleri keşfetmek, müzelerin zengin koleksiyonlarını incelemek için yurt dışına gidemeyenler için müzelerin web siteleri hayat kurtarıyor. Dijital dünyaya taşınan eserleri internete bağlı herhangi bir cihazla incelemek, eserlerle ilgili detaylı bilgi almak mümkün

sanal-dunyada-gorulecek-muzeler

Teknoloji günlük yaşamımızı kolaylaştıran en büyük devrim olarak kabul ediliyor. Son dönemde alanda yaşanan gelişmelerle birçok şey daha da kolaylaştı.
İnternete bağlı herhangi bir akıllı cihazla alışveriş yapabiliyor, evimizden çıkmadan bulunduğumuz yerden dünyanın dört bir yanındaki gelişmeleri takip edebiliyor, evimizdeki cihazları kontrol edebiliyoruz.
Resmi kurumlar ve bankalarla olan ilişkilerin dijital alana yönlendirilmesiyle birlikte her türlü iş ve işlemi birkaç tuşla halledebiliyoruz. Bu rahatlık aynı zamanda birçok alanda personel, bürokrasi, kırtasiye ve zamandan da tasarruf sağlıyor.
Dünyanın önde gelen müzelerinin dijitalleştirme izni olan bölümlerini de bir cihaz aracılığıyla sanal ortamdan izlemek, eserlere yakından bakmak mümkün. Bambaşka bir coğrafyadaki ülkeye, şehre gitmeye gerek kalmadan müze gezintisi yapmak inanılmaz bir deneyim.
Doğal Tarih Müzesi, Londra: İngiltere‘nin başkenti Londra’da bulunan Doğal Tarih Müzesi (Natural History Museum), doğal yaşam ve insanlık tarihini hissedebileceğiniz, dünyanın en iyi müzelerinden biri.
Yeryüzünün geleceği, doğal felaketler, insan, bitki ve hayvan türleri hakkında çok geniş bir koleksiyona sahip olan müzede 1 milyondan fazla hayvan ve bitki türünün gelecekte yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalındığına dikkat çekiliyor.
Online olarak ziyaret edilebilen müzede kalıntıların üzerini tıklayarak o kalıntı hakkında bilgi alabiliyorsunuz. Müzenin en bilinen eseri ise mavi balina iskeleti. Bitki kökleri, mamut ve çok sayıda hayvan ve bitki türünü görebileceğiniz müzeyi internetten keşfedin.
Web sitesi: https://sketchfab.com/3d-models/hintze-hall-nhm-london-surface-model-b2f3e84112d04bf1844e7ac2c4423566

Louvre Müzesi, Paris: Dünyanın en çok ziyaretçi ağırlayan müzelerinden biri olan Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan Louvre Müzesi, dijital müze alanında öncü mekanlardan.
2018 yılında 10.2 milyon ziyaretçi ağırlayan müzede bulunan birçok eseri müzenin web sitesinden izlemek mümkün. Müzede Antik Roma, Yunan, Antik Mısır, Yakın Doğu eserleri sergileniyor. Müzenin en ünlü eseri ise Leonardo Da Vinci‘nin Mona Lisa tablosu
Müze web sitesi: https://www.youvisit.com/tour/louvremuseum

Vatikan Müzeleri ve Sistina Şapeli, Vatikan: İtalya’nın başkenti Roma‘da küçük bir şehir devleti olan Vatikan, Hristiyanlığın Katolik mezhebinin merkezi. Sanatın kalbi, sanatın merkezi gibi tanımlamalarla anılan Vatikan’da Vatikan Müzeleri ve Sistina Şapeli’ni her yıl yüzbinlerce kişi ziyaret ediyor.
Müze koleksiyonunun önemli bir kısmının dijital dünyaya aktarılması sebebiyle müzedeki eserleri akıllı bir cihaz aracılığıyla görmek mümkün.
Müzede en dikkat çeken eserler arasında Papalık odaları, Antik mısır koleksiyonu, tavan süslemeleri, Raffaello ve Michelangelo‘nun eserleri bulunuyor. Vatikan’a gitmeden Vatikan’ın atmosferini sanal ortamda hissedebilirsiniz.
Müze web sitesi: http://www.museivaticani.va/content/museivaticani/en/collezioni/musei/cappella-sistina/tour-virtuale.html

Salvador Dali Müzesi, Figueres: Barselona’dan 2 saatlik bir tren yolculuğu uzaklığındaki Figueres kentinden yer alan Salvador Dali Müzesi, İspanya’nın dünyaca ünlü ressamının eserlerini görebileceğiniz en ünlü adres. Salvador Dali’nin 400’den fazla eserinin sergilendiği müzede sanal tur yaparak eserleri yakından inceleyebilirsiniz. Müze sanal turunun en güzel özelliği herhangi bir eserin üzerini tıkladığınızda o eserle ilgili bilgi alabilmeniz.
Müze web sitesi: https://thedali.org/virtual-tour/

Ayasofya Müzesi, İstanbul: Dünyanın 7 yeni harikası arasında yer alan Ayasofya Müzesi, İstanbul’da, Tarihi Yarımada’da en çok ziyaretçi ağırlayan eserlerden biri. İnşa edildiği tarihten itibaren 916 yıl boyunca kilise olarak kullanılan yapı, 1453’te Osmanlı İmparatoru Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethetmesinin ardından camiye çevrildi.
482 yıl boyunca cami olarak ibadete açık olan Ayasofya, Atatürk’ün emri ve Bakanlar Kurulu’nun kararıyla 1935 yılından bu yana müze olarak ziyaretçilerini ağırlıyor. Müzenin iç mekanını web sitesi aracılığıyla görüntülemek mümkün.
Web sitesi: http://www.3dmekanlar.com/tr/ayasofya.html

A. Buğra Tokmakoğlu / Özel Haber

dovulerek-oldurulen-filizin-babasi-isyan-etti

Kocası tarafından dövülerek öldürülen Filiz Tekin’in babası isyan etti

gunaydin-kazanan-torbali-olur

Günaydın: “Kazanan Torbalı olur”