in ,

Sanat galerisine çevrilen evler…

Korona virüs sürecinin etkisiyle yarım kalan öğretime rağmen öğrenciler öğretmenlerinin de desteğiyle dünyaca ünlü tabloları evlerinde canlandırdı

sanat-galerisine-cevrilen-evler

Korona virüs sürecinde hemen her şeyde olduğu gibi eğitim süreci de bambaşka bir hal aldı. Okulların kapanmasının ve açılış süreçlerinin uzamasının ardından örgün eğitimin yerini online sisteme bırakırken idealist öğretmenler öğrencilerinin üzerinden ellerini çekmiyor. Hilal Necmiye Hüsnü Ataberk Ortaokulu öğrencileri evde kaldıkları bu süreçte üretimden ve sanattan kopmayarak örnek bir projeye imza attılar. Ortaokul’un Görsel Sanatlar Öğretmeni Sultan Demirel ve öğrencileri, dünyaca ünlü ressamlar Leonardo Da Vinci, Frida Kahlo, Jan Van Eyck, Osman Hamdi, Van Gogh ve Johannes Vermeer gibi isimlerin zamanı aşan eserlerini evdeki imkanlarla yeniden yarattı. Öğretmenin ‘Tablolar ve Ben’ ismini verdiği çalışmada, gençler karantina sürecinde evde bulunan eşyaları kullanarak ünlü tabloları canlı hale getirdi. Bu çalışmayla evler adeta sanat galerisine döndü.

‘EĞİTİM EVDE DE SÜRER’

Hilal Necmiye Hüsnü Ataberk Ortaokulu Görsel Sanatlar Öğretmeni Sultan Demirel, öğrencileri üretmeye teşvik etmeyi hedeflediklerini belirterek, “Dünyayı etkisi altına alan salgın sürecinde eğitimlerine evde devam eden evlatlarımızın hem öğrenme sürecini desteklemek hem de aileleriyle keyifli bir çalışmanın parçası olmalarını sağlamak amacıyla ‘Tablolar ve Ben’ adlı çalışmayı gönüllü öğrencilerimizle birlikte gerçekleştirdik. Projeyi ortaya attığımızda tüm öğrencilerimiz büyük ilgi gösterdi, gençler gönüllü olarak bu işin bir parçası olmak istedi. Oldular da. Biz onların daha fazla üretmesi, daha çok sanatla, bilimle iç içe olması için çaba gösteriyoruz. Onlar da emeklerimizin karşılığını ortaya koydukları bu güzel işlerle veriyor” dedi.

‘AİLELERDEN BÜYÜK DESTEK’

Ailelerin de geniş destek verdiği çalışma adeta eğitimin dört duvar arasında yapılanla sınırlı olmadığını ve sanatın çocukların entelektüel, akademik gelişimlerini ne kadar desteklediğini de ortaya koydu. Öğretmen Demirel, “Velilerden gelen dönüşler de çok olumluydu. Aileler çocuklarımızın yaşayarak öğrenmesine katkı sağlayan bu tarz çalışmaların devam etmesini istiyor. Biz de farklı çalışmalarla bundan sonra da onların gelişimlerine destek vereceğiz. Ben ve diğer öğretmen arkadaşlarım, okul ve öğrenmenin belli kalıplara sıkıştırılmaması gerektiğine inanıyoruz. Sanatın ve değerli sanatçıların varlığı, öğrencilerimizin de bunları bilmeleri gelişimleri için çok ama çok önemli. Çocuklarımızın ruhen mutlu olmaları için onları sanata yöneltmeliyiz. Ayrıca söylemek isterim ki bu çalışmada destek veren öğretmen arkadaşım Laika Sarak başta olmak üzere, emeği geçen öğrencilerimize, velilerimize ve tüm arkadaşlarımıza teşekkür ederim” diye konuştu.

Utkucan Akkaş / Özel Haber

19-mayisa-ozel-klip

Aliağa’da 19 Mayıs’a özel klip!

pazarcilar-40-gun-sonra-tezgahinin-basinda

‘Fiyatlar katlandıysa pazarcının suçu ne?’