in ,

‘Sanat şans ama hassasiyet gerek’

Hem öğrenci hem sanatçı Abdullah Ergen, metroda şarkılarını söyleyerek geçimini sağlıyor. Ergen’in tek isteği ise, sanata daha çok sahip çıkılması…

sanat-sans-ama-hassasiyet-gerek

Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Hukuk bölümü son sınıf öğrencisi ve ‘Kış Geceleri’ isimli kendine ait şarkısı bulunan Abdullah Ergen, yeteneğini sergileyerek gelir sağlamaya çalışıyor. Ergen, ‘Metroda Sanat Var’ projesi ile haftanın belirli gün ve saatlerinde metro koridorunda şarkı söylüyor. Sokak sanatçılığının bir meslek olarak icra edilmesinin kişiye yeterli bir kazanç sağlayamayacağını ve tatmin edemeyeceğini ileten Ergen, “Hem eğitimime destek olması açısından hem de ihtiyaçlarım için şarkı söyleyerek geçimimi sürdürüyorum. Öğrenci olduğum için kazancım çok kötü değil. İlerleyen yıllarda sadece bu işte çalışırsam yetmeyebilir. Bu yüzden sanata sahip çıkılsın istiyorum” ifadelerini kullandı.

İZMİR EN İYİ KENT’

İzmir gibi bir şehrin, müzik sevdalılarına ve sanatın diğer alanlarına tanıdığı pek çok farklı etkinliğin olduğunu ifade eden Ergen, belediyeden sokak sanatçısı kartını aldığını ve yasal yollarla şarkılarını söylediği için şanslı hissettiğini belirtti. Ergen, “Sanatçıların birçoğunun yasal bir şekilde yaptıklarını görüyorum. Tabi ki bu kartı kullanmadan da icra eden de var. Diğer şehirlere göre İzmir’de, sokak sanatçılığını yapıyor olmak rahatlatıyor ve mutlu ediyor. İzmir’de olduğum için şanslıyım. İlk zamanlarda tramvayda şarkı söylüyordum. İnsanların rahatsız olduğunu hissettim ve bıraktım. Metro koridorunda söylemek çok daha rahat. Dinleyiciler tarafından olumlu tepki almak hoşuma gitti ve böylece devam etmeye karar verdim” dedi. Müzik hayatını profesyonel olarak devam ettirmek amacıyla sosyal ağ platformlarında videolar paylaştığını ve böylece daha fazla insanlara ulaşmayı hedeflediğini belirten Ergen, “Müzik, hep benimle olsun istiyorum” açıklamalarında bulundu.

BİRAZ SORUN VAR’

İzin alarak yaptığı sokak sanatçılığında bir konudan muzdarip olduğu ileten Ergen, “Metroda şarkı söylerken rahatsız olduğum tek nokta ise, metro içerisindeki hoparlörden klasik müziğin çalması ve iki sesin birbirine karışıyor olması. Hoş durmuyor ve zaman zaman gürültülü bir hal alabiliyor. “Metroda Sanat Var” gibi güzel bir projeyi yapma fırsatı bizlere verilmesinin yanı sıra iki sesin karışmama konusunda biraz daha hassasiyet gösterilmeli. Sonuçta gelir sağlıyoruz. İzmir’de sanat şanstır; fakat biraz hassasiyet bekliyoruz” diye konuştu.

RANA BEYZA ÖZTÜRK / ÖZEL HABER

otomobil-piyasasina-bomba-gibi-dusen-iddia

Otomobil piyasasına bomba gibi düşen iddia!

odemiste-bir-araziye-ekilen-hint-keneviri-dron-ile-tespit-edildi

Ödemiş’te bir araziye ekilen Hint keneviri dron ile tespit edildi