in ,

‘Seferihisar’ın yaralarını sardık’

AK Parti Seferihisar İlçe Başkanı Ahmet Aydın, hizmet etme noktasında çalışmalarını sürdürdüklerini belirtirken belediyeyi ise hizmet yapamamakla eleştirdi

İzmir’de 30 Ekim tarihinde yaşanan deprem tüm kenti acıyla sarsarken, Seferihisar ise ayrı bir mücadele ile baş etmek zorunda kaldı. Bilimsel araştırmalara göre son 3 bin yılda Türkiye kıyılarında kayda geçen 90 tsunamiden biri ilçede yaşanırken; bir kişinin hayatını kaybetmesi de derin üzüntüye neden oldu. Yaşanan afetin ardından ilçede hızlı bir şekilde harekete geçerek çalışma yaptıklarını söyleyen AK Parti Seferihisar İlçe Başkanı Ahmet Aydın, o günden bu yana ilçede yaşanan süreci ve gelişmeler anlattı. Aydın, Seferihisar Belediyesi’ni ise ‘Hizmet ve yatırım yapmıyorlar’ diyerek eleştirdi.

‘EŞSİZ BİR DESTEK’

“Kötü günler geçirdik ancak devletimiz bize her konuda destek verdi” diyen Başkan Aydın, “Yaşananların ardından bakanlarımız ilçemize gelerek bire bir incelemelerde bulundu. Orman Genel Müdürlüğümüz 23 iş makinesi, 98 personeli ile ilçemize çok büyük destek sağladı. Toplam 351 tane konut ve işyerine maddi hasar tespiti yapıldı. 224 işyerimizden 209’una 2 milyon 96 bin lira destek yapıldı. 74 tane konutumuza da 226 bin lira sosyal yardımlaşma desteği sağlandı. 101 araç ve motosiklet hasar görmüştü; kaskosu olanların haricinde olmayanlar da vardı. Bunlarla ilgili olarak da 692 bin lira destek geldi. Teknelerimize de 200 bin lira yardım yapıldı. Şu anda Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri (TESKOMB) tarafından hala da devam eden 50 bin lira hibe yapılırken, KOSGEB’den de 100 bin liraya kadar yine esnafımıza 36 ay sıfır faizsiz ve ilk bir yıl ödemesiz krediler sağlanıyor. Yardım anlamında devletimiz Seferihisarımız’ın yaralarını sarmak için eşsiz bir destek sağladı” dedi.

‘BORCU ÖDEDİLER AMA…’

Hükümetin sadece geçen yıl boyunca ilçe yaklaşık 30 milyonluk yatırım kazandırdığının altını çizen AK Partili Aydın, “Şu anda da devam eden birçok çalışmamız var. Ancak belediye anlamında incelediğimizde hiçbir şey göremiyoruz. Şu anda yatırım yapacak ekonomik güçleri de yok; çünkü bir plan ve program dahilinde ilerlemiyorlar. Sürekli bütçe açığı veren bir tablosu var. Giderleri özellikle personel giderleri çok fazla. Hizmet noktasında ise herhangi bir şey yapmış değiller. Vergi borcunu ödediklerini duyurdular. Belediyenin Maliye Bakanlığı’na borcu vardı. Bu borca istinaden de tedbir konulan iki tane parsel vardı. Biz bununla alakalı çok ciddi bir kamuoyu oluşturduk. Akkum’da satılmayan son iki yer kalmıştı, oralar da satıldı. Tabi alan kişiye devir işlemi yapılması için üzerindeki tedbirin kaldırılması gerekiyor… Anlayacağınız, bu borcu isteyerek ödemediler, mecbur oldukları için yatırmak ödemek zorunda kaldılar. Seçim biteli yaklaşık iki sene oldu, iki sene sonunda baktığınızda iki ayrı dükkanı kiralayıp Halk Market açtılar. Başka da bir şey yok. Hiçbir yatırım yapılmıyor” ifadelerini kullandı.

HİZMET ÇAĞRISI YAPTI

Son olarak, ilçeye hizmet etme noktasında ellerinden gelen her türlü çalışmayı yapacaklarını da belirten Aydın, “Biz her zaman yaptığımız çağrıyı yineliyoruz; Gelin, hep beraber, bizler, sivil toplum kuruluşları… Bir masanın etrafında oturalım ve yaşananları tartışalım. Seferihisar’ın geleceği anlamında da bir yol haritası çizelim. Ben iktidar partisinin ilçe başkanı olarak belediye başkanına defalarca çağrıda bulundum ama bugüne kadar devlet tarafından yapılmasını istedikleri bir şeyi gelip bana söylemediler. Bundan sonraki süreçte de bu şekilde devam ederse yerel yönetimler anlamında Seferihisar’da yapılan pek bir yatırım duyamayız ancak biz devletimizin hizmetlerini ilçeye kazandırmaya devam edeceğiz. Çok çalışıyoruz, proje üretiyoruz. Bu projeleri de bakanlarımıza iletiyoruz. Onların desteği ile de hizmetler ilçemize gelmeye devam ediyor. Yerel seçimler için de hızlı bir şekilde çalışmalarımızı yürütüyoruz. Sonuçta biz seçimlerde yüzde 45 oranında bir oy almıştık. İnşallah, önce 2023 daha sonrasında da 2024 seçimlerinde de hak ettiğimiz başarıyı elde edeceğiz” diye konuştu.

Yağmur Gülü / Özel Haber

‘İş yerlerinde ‘mobbing’ artıyor’

faciadan-donuldu

İzmir’de faciadan dönüldü: 13 kişi kurtarıldı, 1’i çocuk 2 kişi dumandan etkilendi