in ,

Şeffaf ve akıllı belediye: Buca Belediyesi

Dijital kent olma yolunda köklü bir değişikliğe imza atmaya hazırlanan Buca Belediyesi, Akıllı Şehircilik ve Kent Otomasyon Sistemleri projesi için düğmeye bastı

seffaf-ve-akilli-belediye-buca-belediyesi

Yurttaşların belediyeyle olan çalışmalarını en hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirmesini sağlamak için çalışan Buca Belediyesi, Akıllı Şehircilik ve Kent Otomasyon Sistemleri Projesini hayata geçiriyor.
Buca için büyük önem taşıyacak kent otomasyon sistemi için çalışma başlatan Buca Belediyesi, ilk olarak dijital arşiv oluşturma sürecinde belediyenin arşivini sayısallaştırarak kullanıma hazırladı. Belediye bünyesindeki mülkiyet, imar planı, numarataj gibi birçok bilgi, veri tabanına aktarılarak akıllı veriler haline getirildi.

KENT REHBERİ İLE HER YERDE PARMAĞINIZIN UCUNDA

Proje kapsamında Buca’nın kent rehberi oluşturularak hemşehrilerin ihtiyacı olan birçok bilgiye ulaşması kolaylaştırılacak. Özellikle son zamanlarda yaşanan depremlerle daha da önemli hale gelen ve acil durumlarda üzerine konteyner ve çadırların kurulabileceği, temel ihtiyaçların karşılanabileceği toplanma alanları, kent rehberinde yer alacak. Ayrıca, fatura merkezlerinden sinemalara, eczanelerden alışveriş merkezlerine kadar yaşadığımız çevrede bulunan tüm önemli noktalara da kent rehberinden ulaşabilecek. Öte yandan, şeffaf belediyecilik ve karar alma süreçleri anlayışı gereği, sorumlu olunan imar planları da web üzerinden bir tıkla ulaşılabilir hale gelecek.

KURUM İÇİ SÜREÇLER DAHA ŞEFFAF HALE GELECEK

Çalışma kapsamında ayrıca kurum içi işleyişlerde de köklü değişiklikler gerçekleştirilecek. Kurum içi işlemlerin de daha şeffaf, katılımcı ve verimli olması için, iş işleyişleri standartlaştırılarak, uygun sistem tasarımları ile otomatize edilecek. Fen İşleri Müdürlüğü’nün yapacağı yol çalışmalarından ruhsat başvuru süreçlerine, Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün çalışmalarından İmar Müdürlüğü’nün iş süreçlerine kadar tüm birimler çalışmalara entegre olacak. Projenin tamamen hayata geçmesiyle Bucalılar daha şeffaf, akılcı, verimli ve katılımcı belediyecilikle buluşacak.

Altun'dan The New York Times'a mektup

Altun’dan The New York Times’a mektup

buyuksehirden-korona-gunlerinde-de-evde-bakim

Büyükşehir’den korona günlerinde de evde bakım