in ,

Semt pazarlarında korona sessizliği

İşletmelerin ve hizmet sektörünün kapanmasına ve esnafın mağduriyetine yol açan virüs salgını semt pazarlarını da vurdu. Kapalı tezgahlar dikkati çekti

semt-pazarlarinda-korona-sessizligi

İzmir’deki semt pazarları adeta ölüm sessizliğine büründü. Ülke genelinde yaşanan tedirginlik nedeniyle korona virüsü karşısında alınan tüm önlemlere karşın vatandaşın pazar alışverişi de sekteye uğradı. Son günlerde İzmirlilerin maskeyle bile girmeye korkar olduğu semt pazarlarında kimi esnafın tezgah açmaması dikkati çekti. Salgına karşı tüm önlemleri aldıklarını duyuran İzmir Pazarcılar Esnafı Odası Başkanı Hamdin Erişen ise halkı taze, sağlıklı ve ucuz gıda için pazarlara davet ederken, pazarcının ülke genelini kavuran korona virüsü karşısında oldukça zor günler geçirdiğini dile getirdi.
Son günlerde boş kalan ve esnafın adeta dert yandığı semt pazarlarıyla ilgili Ege Telgraf‘a konuşan İzmir Pazarcılar Esnafı Odası Başkanı Hamdin Erişen, “Esnafın durumu şu anda hiç iyi değil. Tekstil pazarı esnafı akşam olmadan tezgahını kapatıp erkenden evine dönüyor. Çünkü artık hiç kimse gelmiyor. Vatandaş eskisi gibi pazara gelmiyor. Herkes korkudan evine kapandı. Halk bir anda vatandaşlara akın etti. Bunun sonucunu ilerleyen günlerde daha net şekilde göreceğiz. Ama esnaf işlerimiz azaldı diye bu durumdan şikayet ediyor. Esnaf bu olay yeni patlak verdiği için halen ümitli, geliyor tezgahını açıyor. Sebze meyve pazarını tek tük dolaşan var, giyim pazarlarında ise toplasan yirmi kişi ya geliyor, ya gelmiyor. Pazarda alışverişini yapan adeta kaçıp gidiyor. Herkesin içi kan ağlıyor. Tahsilâtları olan, senetleri olan esnaf, pazarda kimse yok ben borcumu nasıl ödeyeceğim diye isyan ediyor. Banka borçlarına yönelik bir erteleme kararı çıktı ancak pazarcı esnafı için bir düzenleme yok. Biz en azından belediyelerin topladıkları işgaliye bedellerini öteleme ya da ertelemelerini talep ediyoruz. Ancak pazar kapalı olmadığından bu parayı toplayacaklar, devletin görevi var. Bakanlığa oda olarak bir yazı yazdık. Ödediğimiz vergilerin ertelenmesini talep ettik” dedi.

PAZARLAR KAPANMAYACAK

Oda Başkanı Erişen, semt pazarlarının kapatılıp kapatılmayacağı ile ilgili söylentilere ise şu sözlerle açıklık getirdi: “Pazarların kapatılması gibi bir durum şu an için söz konusu değil. Semt pazarları açık kalmalı. Yoksa vatandaş karnını nasıl doyuracak, nasıl gıda alacak? Her şeye rağmen pazarlar açık olursa, esnaf zaten gelecek işini yapacak. Bir kere bizde satılan mal sabah tarladan geliyor, taze, gün bitmeden de satılıyor bitiyor. Marketlerde öyle değil ki. Halkımız taze olmayan sebze meyve almak için boşuna marketlere yığılıp kuyruklarda beklemesin. Zaten bu yaşadığımız salgın ortamında sağlıklı da değil. Semt pazarları açık havada kuruluyor. Zaten böyle bir karar alınacaksa bile, tek taraflı olmaz. Bizden önce süpermarketleri, AVM’leri kapatsınlar. Sebze meyve fiyatları şu anda bir nebze olsun ucuzladı. Ancak salgın konusu bu şekilde devam ederse, ilerleyen dönemde fiyatlar ateş pahası olacak.”

HAYDİ PAZARA!

Erişen vatandaşlara “İçiniz rahat olsun” çağrısında bulunarak sözlerini şöyle noktaladı: “Önlem alınması elbette iyi bir şey. Biz esnaf olarak üzerimize düşeni yerine getiriyoruz. Esnafımıza uyarılarımızı yaptık. Esnaf mutlaka eldiven ve maske takıyor. Tüm tedbirlerimizi aldık. Belediyeler de gereken duyarlılığı gösteriyor ve pazar alanlarını dezenfekte ederek yıkıyor, temizliyor. Hatta bazı belediyeler ekmek, yufka gibi ürünlerin satışını da önlem olarak durdurdu. Biz belediyelerden sadece esnafa maske dağıtımı yapılması konusunda bir destek bekliyoruz. Kimsenin esnaftan yana aklında soru işareti kalmasın. Biz gelen müşterimize kolonyamızı, dezenfektan sabunumuzu ikram ediyoruz. Bunu hangi market size sağlıyor? Bu krizi elbet aşacağız. Birlik olup zorlukların üstesinden geleceğiz. Umarız başka ülkelere benzemeyiz. Vatandaşa çağrıda bulunuyoruz ama insanlar canının derdinde, sokağa çıkmaya korkuyor. Biz vatandaşımıza diyoruz ki, beslenmenin önemli olduğu bu dönemde taze ve sağlıklı gıdaya erişim için haydi pazara!”

Erman Şentürk / Özel Haber

sampiyonlukla-taclanmis-bir-basari-hikayesi

Şampiyonlukla taçlanmış bir başarı hikayesi!

odeme-aliskanligi-enfekte-mi-olacak

Ödeme alışkanlığı enfekte mi olacak?