A. Buğra Tokmakoğlu/EGE TELGRAF- Henüz yaz başında mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklığı ve ileriki dönemde daha da artacağı yorumları yapılan hava sıcaklıkları tatilcilerin planlarını yeniden değerlendirmeye itti.

Yaz aylarının kavurucu sıcağı, serinlemek için farklı rotalar arayışını gündeme getirdi. Hem yurt içinde hem de yurt dışında, sıcaktan bunalanlar için birçok alternatif rota ve destinasyon var. Çocuklu ailelerden yalnız gezginlere, arkadaş gruplarından işyeri arkadaşlarına kadar farklı grup ve yalnız gezgine hitap eden rotalar keşfedilmeyi bekliyor.

Yaz aylarında hem yurt içinde hem de yurt dışında serinlemek için tercih edebileceğiniz bazı rotaları bir araya getirdim.

YURT İÇİ ROTALAR

Karadeniz Bölgesi: Yeşilin her tonunu barındıran Karadeniz, yaz aylarında serinlemek için ideal bir bölge. Yemyeşil yaylaları, serin dereleri ve buz gibi suları ile Karadeniz'de sıcaktan eser kalmıyor. Son yıllarda özellikle Ortadoğu coğrafyasından yoğun ziyaretçi alan Karadeniz Bölgesi’nde çok sayıda durak serinlemek için muhteşem alternatifler sunuyor.

Rize'de bulunan Ayder Yaylası, Türkiye'nin en popüler yaylalarından biri. Yaylada tertemiz havada doğa yürüyüşleri yapabilir, şelalelerin serin sularında yüzebilir ve yöresel lezzetlerin tadına bakabilirsiniz. Kışın donmuş gölde yüzme şenliklerinin yapıldığı Ayder Yaylası’nda yaz aylarında serin bir havada keyifle vakit geçirebilirsiniz.

Trabzon'da bulunan Uzungöl, kartpostallık güzelliği ile büyüleyen bir göl. Gölün etrafında yürüyüş yapabilir, kano turu yapabilir veya bisiklete binebilirsiniz.

Artvin’de yer alan Karagöl, doğanın etkileyici renklerini gözlemleyebileceğiniz huzurlu bir destinasyon. Ağaç evler ve kamp alanlarıyla tadını çıkarabileceğiniz Karagöl’de yeşilin yüzlerce tonunu deneyimleyebilirsiniz.

Kastamonu'da bulunan Ilgaz Dağı Milli Parkı, yaz aylarında bile serin bir havaya sahip. Parkta doğa yürüyüşleri yapabilir, kamp yapabilir veya buz gibi sularında serinleyebilirsiniz. Kastamonu çevresinde onlarca farklı rotada deneyim mümkün. Batı ve Orta Karadeniz’e açılan şehir yaz aylarında doğayla buluşmak isteyen seyahat severleri ağırlıyor.

Bolu'da bulunan Yedigöller Milli Parkı, yedi farklı göl ve çeşitli şelalelere ev sahipliği yapıyor. Parkta doğa yürüyüşleri yapabilir, kamp yapabilir veya göl kenarında piknik yapabilirsiniz.

İzmir kuzeyinde sıcak bir balayı tercihi için Foça sizi bekliyor İzmir kuzeyinde sıcak bir balayı tercihi için Foça sizi bekliyor

Kapadokya: Peri bacaları ve yeraltı şehirleri ile ünlü Kapadokya, yaz aylarında da serin bir havaya sahip. Kapadokya'da balon turları yapabilir, ATV turlarına katılabilir veya yeraltı şehirlerini gezebilirsiniz.

Nevşehir, Aksaray ve Kayseri şehirleri arasında yer alan bölge kaya oyma otelleriyle tanınıyor. Yaz aylarının kavurucu sıcaklarında doğal serinliğe sahip olan kaya oteller Kapadokya seyahatini keyfe dönüştürecek en önemli unsurlardan.

YURT DIŞI ROTALAR

İsviçre: Alp Dağları'nın eteklerinde yer alan İsviçre, yaz aylarında bile serin bir havaya sahip. Batı ve Orta Avrupa arasında önemli bir geçiş güzergahında yer alan İsviçre, doğaya saygının en üst seviyelerde olduğu, oldukça gelişmiş bir ülke. 

İsviçre'de doğa yürüyüşleri yapabilir, kayak yapabilir veya göl kenarlarında dinlenebilirsiniz. İsviçre seyahati ile birlikte Fransa, Avusturya, Almanya ve İtalya’ya da günübirlik geziler yapabilirsiniz.

Avusturya: Yeşilin her tonunu barındıran Avusturya, yaz aylarında serinlemek için ideal bir ülke. Avusturya'nın etkileyici tarihi geçmişinin izlerini taşıyan mimari yapıları keşfederken bozulmamış doğada serin havanın tadını çıkarabilirsiniz.

Gürcistan: Karadeniz kıyısında yer alan Gürcistan, yaz aylarında serin bir havaya sahip. Doğu Karadeniz Bölgesi’nden yaya ya da araçla kolaylıkla ulaşabileceğiniz ülkede turizm cenneti Batum ve başkent Tiflis öne çıkan destinasyonlar arasında.

Gürcistan'da tarihi kiliseleri gezebilir, yöresel lezzetlerin tadına bakabilir veya Batum'un plajlarında güneşlenebilirsiniz. Gürcistan pasaportsuz, vizesiz yalnızca Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartıyla seyahat edebildiğimiz ülkeler arasında.

Kaynak: EGE TELGRAF