in ,

Servisçilere müjde geldi

Okul servisleri yönetmeliğinde yapılan son değişiklikle araç sahiplerine getirilen zorunlu ek şartlar bir yıllığına ertelendi. Esnaf rahat nefes aldı

serviscilere-mujde-geldi

Resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren “Okul Servis Araçları Yönetmeliği” esnaf camiası tarafından memnuniyetle karşılandı. İzmir’de binlerce şoförü yakından ilgilendiren ve esnaf odasının bir süredir Ankara’da yürüttüğü girişimlerin olumlu sonuçlanmasıyla birlikte çeşitli tartışmalara yol açan yönetmelik hükümlerinden bazılarına erteleme getirildi. Son düzenlemeye göre, servisçilerden istenen kara yolu yolcu taşımacılığı yetki belgelerinden birine sahip olma zorunluluğuna ilişkin süre 30 Haziran 2021’e kadar uzatılırken, esnafa getirilen diğer teknik şartlarda da aynı şekilde süre uzatımına gidildi. Okul servis araçlarında her öğrenci ve çocuk için 3 nokta emniyet kemeri ve gerekli koruyucu tertibatla, her koltukta oturmaya duyarlı sensörlü sistem bulundurma, iç ve dış kamera sistemi ile en az 30 gün süreli kayıt yapabilen kayıt cihazı takılmasına ilişkin zorunluluk için de süre bir yıl uzatılarak 3 Eylül 2021 olarak belirlendi. Aynı şekilde araçların iç mekanı gösteren beyaz cam takma zorunluluğu da aynı tarihe ertelenirken, alınan karar pandemi nedeniyle yaklaşık altı aydır zor günler geçiren ve gelir kaybı yaşayan esnaf camiasında memnuniyetle karşılandı.

‘RAHATLADIK’

Gelişmeleri Ege Telgraf’a yorumlayan İzmir Otobüsçüler ve Umum Servis Araçları İşletmecileri Esnaf Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Basri Bostancı, okulların açılmasıyla ilgili yaşanan belirsizlik sürecinde gelen son haberle rahat nefes aldıklarını kaydetti. Esnaf Odası Başkanı Bostancı, yönetmeliğin mevcut hali ile uygulanmasının mümkün olmadığını ve ilerleyen süreçte yeniden gözden geçirilmesini beklediklerini belirterek şunları söyledi: “İlgili bakanlıklarla yaptığımız görüşmeler neticesince yapılan bu son değişiklik servisçileri rahatlatmıştır. Bilindiği üzere aylardır kontak kapatan, işinden olan arkadaşlarımız var. İzmir’de de binlerce esnaf arkadaşımız araç denetimlerinde bu şartları nasıl yerine getireceklerini düşünüyorlardı. Mevcut koşullarda çoğu araç bu şartları yerine getirebilecek durumda da değil. Kaldı ki, bu teknik ekipmanların temini ve araçlara yerleştirilmesi ciddi bir maliyet ve emek gerektiriyor. Geçtiğimiz eğitim öğretim yılında taşıma ücretlerini tam alamayan ve bu yıl ne yapacaklarını da bilemeyen esnafımızın bu ek mali yükten kurtarılmış olması olumlu bir adımdır. Ancak getirilen bu erteleme yeterli değildir. İstenen teknik koşulların yani bu yönetmeliğin uygulanması zaten mümkün değil. Bunların yeniden ele alınması lazım. Bugün araçlarımızda istenen üç noktalı emniyet kemeri on bin fitte uçan hava araçlarında dahi kullanılmıyor. Ve bu kemer çocuklara kaza anında daha fazla zarar verebilir. Biz teknolojik yeniliklere açığız ancak oturmaya duyarlı sensörler rehber personelin çalıştığı araçlarda acil bir ihtiyaç değildir. Tüm bunlar bir yana, zaten servis araçlarının fabrika çıkışında dahi olmayan bu özellikler yürürlükteki mevzuatlarla nasıl uyacak bu bir muamma. Yönetmeliğe eklenmesi gereken daha önemli ihtiyaçlarımız var.”

Erman Şentürk / Özel Haber

kovid-19-testi-pozitif-cikan-kiz-hastaneden-kacti

Kovid-19 testi pozitif çıkan kız hastaneden kaçtı

makam-soforleri-statu-duzenlemesi-bekliyor

Makam şoförleri statü düzenlemesi bekliyor